Chłopaki też płaczą. Czy prawdziwi mężczyźni nie wstydzą się łez?

Psychologia


Płacz może być przejawem silnych emocji. Niektórzy uważają, że jest zarezerwowany wyłącznie dla kobiet i dzieci. Mężczyznom przez stulecia odmawiano prawa do okazywania swoich uczuć. Czy prawdziwy facet może sobie pozwolić na łzy?

Męskie łzy

Mimo że psychologia traktuje łzy jako coś całkowicie naturalnego, powszechnie zezwala się na okazywanie emocji jedynie w konkretnych sytuacjach. Płacz uznawany jest często za objaw słabości i powód do wstydu. Szczególnie u mężczyzn.

Od setek lat jesteśmy warunkowani męstwem. Chłopcy od początku są wychowywani tak, że mają być dziarscy i twardzi. Potem dochodzi do tego, że mężczyźni częściej padają na zawały serca, ponieważ od dziecka są uczeni, że mają kumulować emocję i nie mogą ich uzewnętrznić

– zauważył psycholog Tomasz Kozłowski.

Jego zdaniem, powstrzymywanie naturalnych emocji jest całkowicie pozbawione sensu. Gdyby było inaczej, natura nie wyposażyłaby człowieka w łzy.

Ludzie mogą tworzyć fantastyczne rzeczy, jeżeli poznają swoje słabości i je zaakceptują

– powiedział gość Dzień Dobry TVN.

Kumulacja emocji może prowadzić do chorób psychosomatycznych, czyli np. chorób dermatologicznych, układu krążenia i układu pokarmowego.

Emocje u mężczyzn

Łzy od pokoleń uznawane są za atrybut kobiecości. W opinii wielu osób okazywanie silnych emocji nie przystoi mężczyznom, a płacz jest wręcz niemęski.

Sytuacja ta w ostatnich 30-40 latach uległa wyraźnej poprawie. Obecnie mężczyźni mają większe przyzwolenie na łzy, czego dowodzi pokolenie dzisiejszych 20- i 30-latków.

Zaakceptowałem swoje emocje. Stwierdziłem, że to nie jest nic złego. Wcześniej nie pozwalałem sobie za bardzo na emocje. Teraz pozwalam sobie na to, bo jestem człowiekiem. Pozwalając sobie na płacz, akceptujemy siebie takimi, jakimi jesteśmy

– wyznał Jarek Kania, bloger, który nie wstydzi się płakać.

ZOBACZ: Jak przechodnie zareagowali na płaczącego na ulicy mężczyznę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Łzy smutku i radości. Czy warto pozwolić sobie na płacz?

„Bądź damą”. Cynthia Nixon głosem kobiet w mocnym manifeście

"Mój partner mnie zdradził" Czy mu wybaczyć? Jak poradzić sobie ze zdradą?

Autor: Agata Polak