Przerost warg sromowych i łechtaczki - przyczyny i leczenie.

Kobieta podczas wizyty u ginekologa
Fot: RossHelen / gettyimages.com
Każda kobieta wygląda inaczej, również “tam na dole”. Przerost warg sromowych i łechtaczki jest dla kobiet nie tylko problemem estetycznym, ale często wiąże się z kompleksami, brakiem akceptacji siebie, dyskomfortem w życiu codziennym i zaburzeniami w sferze seksualnej. Istnieje kilka przyczyn przerośniętego sromu, ale jest to wada, którą można skutecznie wyleczyć.

C: Narządy rodne kobiety składają się z warg sromowych mniejszych i większych, łechtaczki, wzgórka łonowego i przedsionka pochwy. Ich funkcją jest ochrona macicy przed uszkodzeniami i drobnoustrojami. Czasami zdarza się, że kobieta posiada taką anatomiczną budowę narządów rodnych, która charakteryzuje się przerostem jednego z jej elementów. Przerost warg sromowych lub łechtaczki nie jest chorobą, ale może znacząco zaburzać codzienne funkcjonowanie.

Przerost warg sromowych większych

Wargi sromowe większe są parzystymi fałdami skóry, które zawierają dużą ilość podskórnej tkanki tłuszczowej. Skóra, która tworzy wargi sromowe większe jest owłosiona i zawiera gruczoły łojowe. Ich funkcją jest zabezpieczenie wilgoci i ochrona narządów rodnych kobiety przed urazami mechanicznymi i tarciem podczas współżycia.

Przyczyną przerostu warg sromowych większych jest wada wrodzona budowy narządów intymnych kobiety, wówczas dziewczynka rodzi się z już przerośniętymi wargami sromowymi większymi . Może to też być konsekwencją leczenia hormonalnego w dzieciństwie lub w dorosłym życiu. Najczęstszą przyczyną przerośniętych warg sromowych większych jest nadwaga i otyłość brzuszna, ponieważ wargi sromowe większe zbudowane są głównie z tkanki tłuszczowej. Wygląd warg sromowych większych ulega zmianie także podczas procesu starzenia się lub po porodzie.

Należy pamiętać, że przerośnięte wargi sromowe większe to jedynie wada kosmetyczna i zaleca się jej korektę w przypadku, gdy ich wygląd sprawia dyskomfort i ból lub przeszkadza w życiu seksualnym.

Przerośnięte wargi sromowe mniejsze

Wargi sromowe mniejsze to cienkie i nieowłosione fałdy skórne fizjologicznie znajdujące się pod wargami sromowymi większymi. Przykrywają one przedsionek pochwy. Niekiedy zdarza się, że wargi sromowe mniejsze wystają na zewnątrz i są dłuższe, niż wargi sromowe większe. Tę kosmetyczną wadę nazywa się przerostem warg sromowych mniejszych lub inaczej fartuszkiem hotentockim.

Przyczyny przerośniętych warg sromowych mniejszych są różne. Mogą to być przyczyny wrodzone - kobieta ma przerośnięte wargi sromowe od urodzenia. Związane jest to z genami i występującym przerostem sromu u kobiet w rodzinie. Przerost warg sromowych mniejszych pojawia się także po kuracji hormonalnej, w wyniku kilkukrotnego porodu siłami natury, w wyniku częstej i intensywnej masurbacji lub stosunków seksualnych, a także z powodu nawracających infekcji intymnych, które powodują obrzęd narządów intymnych. Konsekwencją jest naciągnięcie się skóry warg sromowych, utrata elastyczności i jej wydłużenie. O przeroście warg sromowych mówi się, kiedy ich długość od podstawy do końca wynosi więcej niż 4 centymetry.

Przerośnięte wargi sromowe mniejsze mogą sprawiać dyskomfort i ból podczas uprawiania niektórych sportów, wywoływać kompleksy i blokadę seksualną spowodowaną nieakceptacją wyglądu swoich narządów intymnych.

Przerost łechtaczki

Przerośnięta łechtaczka , inaczej klitoromegalia, polega na zwiększeniu rozmiaru łechtaczki, przekracza on wówczas fizjologiczną normę. Powiększenie łechtaczki utrzymuje się stale i nie jest związane z pobudzeniem seksualnym.

Przyczynami przerostu łechtaczki są wrodzone wady w budowie narządów rodnych kobiety, zaburzenia w gospodarce hormonalnej (zespół policystycznych jajników, przerost nadnerczy), nowotwory układu moczowo-płciowego, ropnie i cysty naskórkowe. Większość przerostów łechtaczki diagnozowana jest zaraz po porodzie.

Przerost sromu - leczenie

Przerost warg sromowych większych i mniejszych polega na chirurgicznym zmniejszeniu tkanki (labioplastyka). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i, jeżeli przerost warg znacząco utrudnia funkcjonowanie, finansowany w całości ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Labioplastyka polega na zmniejszeniu lub zmianie kształtu warg sromowych. Rekonwalescencja po zabiegu trwa około miesiąca.

Leczenie przerostu łechtaczki również polega na chirurgicznej ingerencji. To częściowa resekcja łechtaczki za pomocą skalpela harmonicznego lub klasyczną metodą chirurgiczną. Jeżeli przerost łechtaczki jest objawem innego schorzenia, np. zaburzeń hormonalnych, leczenie polega na farmakologicznym leczeniu choroby podstawowej.

Zobacz film: Medycyna estetyczna. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości