Zmniejszenie biustu. Jakie są wskazania do zabiegu?

kobiece piersi
2HotBrazil/Getty Images
Źródło: E+
Piersi to atrybut kobiecości, ale i częste źródło problemów. Zbyt obfity biust może bowiem wywoływać wiele dolegliwości, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Rozwiązaniem jest wtedy operacja zmniejszenia piersi. Jakie są wskazania do zabiegu i co zrobić, aby wykonać go w ramach NFZ?

Dlaczego duży biust to problem?

Bardzo duże piersi to ogromne obciążenie dla całego układu kostno-stawowego. Kobiety, które mają obfity biust, często uskarżają się na ból kręgosłupa i karku. Do tego część z nich ma wady postawy. Z powodu zmiany środka ciężkości ciała nadmiernie się garbią.

Zbyt duże piersi mogą zdeformować kształt klatki piersiowej oraz popiersia. Zdarza się, że panie z takim biustem zmagają się z migrenami lub mają problemy z oddychaniem. Zbyt duże piersi niejednokrotnie uniemożliwiają uprawianie sportu, a także mocno utrudniają dobór nie tylko biustonosza, ale całej garderoby.

Dla tej grupy kobiet szansą na pozbycie się problemów i odzyskanie komfortu jest operacja zmniejszenia biustu. Można ją wykonać prywatnie lub - w określonych przypadkach - w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Operacja zmniejszenia piersi - kiedy się wykonuje?

Mammoplastyka, czyli chirurgiczne pomniejszenie biustu to zabieg, który polega usunięciu części gruczołu oraz nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa od 2 do 3 godzin. Poza zmianą rozmiaru piersi lekarz zmniejsza także otoczki sutkowe i przesuwa brodawki. Ten rodzaj zabiegu najczęściej wykonuje się na trzy sposoby:

  • techniką Lejour – po operacji na ciele pozostaje pionowa blizna;
    • techniką McKissok – blizna po zabiegu ma kształt odwróconej litery T;
      • techniką Benellego – pozostawia bliznę jedynie wokół otoczki sutkowej.

        Najlepszym moment na wykonanie zabiegu to pierwszy tydzień po zakończeniu miesiączki. Piersi są wtedy mniej ukrwione i działanie hormonów na tkanki nie jest tak silne. Ceny zabiegów wahają się od 17 000 do 19 000 złotych.

        Operacja zmniejszenia piersi na NFZ. Jak uzyskać refundację?

        Warto dodać, że operację zmniejszenia biustu - w niektórych przypadkach - można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Kobieta, która chce uzyskać skierowanie na taki zabieg, musi mieć dokumentację, która jednoznacznie wskazuje, że problemy zdrowotne spowodowane są właśnie zbyt dużym biustem.

        W pierwszej kolejności należy udać się swojego lekarza rodzinnego, a ten po przeprowadzeniu wywiadu powinien odesłać pacjentkę do ortopedy lub neurologa, który potwierdzi problemy z kręgosłupem. Ale problemy z układem kostno-stawowym to niejedyne wskazanie do zabiegu. Operację wykonuje się także wtedy, gdy obfity biust powoduje np. odparzenia. W takich przypadkach niezbędna jest wizyta u dermatologa.

        Warto dodać, że u wielu kobiet problemy zdrowotne wynikające z posiadania obfitego biustu odbijają się także na kondycji psychicznej. Panie, które odczuwają dyskomfort, mogą skonsultować się z psychiatrą. Ten specjalista również wystawia skierowanie na zabieg.

        Po zebraniu pełnej dokumentacji należy udać się do placówki Narodowego Funduszu Zdrowia. Tam każda pacjentka powinna otrzymać szczegółowe informacje o zabiegu i czasie oczekiwania na operację.

        Zobacz wideo: Pomniejszanie piersi – ratunkiem dla zdrowia

        Dzień Dobry TVN

        Zobacz także:

        Światowy Dzień Łapania za Biust. Dlaczego warto to robić?

        Biust większy nawet o dwa rozmiary. Sprawdziliśmy, czy środki na powiększenie piersi są bezpieczne dla zdrowia kobiet

        Chce mieć największy biust na świecie i pobić Rekord Guinnessa. Przeszła 38 operacji, a już szykuje się do kolejnej

        Autor: Katarzyna Oleksik

        Źródło zdjęcia głównego: E+

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości