Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować?

1924fb66-c3af-11eb-8606-06c8aa14afe8_Easy-Resize.com.jpg
1924fb66-c3af-11eb-8606-06c8aa14afe8_Easy-Resize.com.jpg
Bóle stawów, zwyrodnienia i stany zapalne to częste dolegliwości, na które cierpią osoby w różnym wieku. Ziołolecznictwo to forma leczenia, która stanowi uzupełnienie właściwej kuracji – farmakologii, fizjoterapii. Zioła na stawy i kości można stosować w formie tabletek, maści, naparów i okładów.

Zioła na zapalenie i zwyrodnienie stawów wykazują przede wszystkim działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wśród ziół o dobroczynnym działaniu znajduje się arnika, mięta pieprzowa, dziurawiec, anyż, hakorośl oraz goździki. Przy dolegliwościach stawów warto sięgnąć także po czosnek, kurkumę, cynamon lub gorczycę. Zażywanie ziół zawsze należy skonsultować z lekarzem, gdyż niektóre z nich mogą wchodzić w interakcję z przyjmowanymi lekami. Zioła powinno się stosować regularnie i pod kontrolą lekarza – najważniejsze jest odpowiednie dawkowanie i sposób zażywania. Tego typu preparaty mogą także wywołać reakcje alergiczne, dlatego trzeba obserwować, jak reaguje na nie organizm, zwłaszcza na początku kuracji.

Zioła na zapalenie i bóle stawów

Choroby stawów bywają bardzo uciążliwe, zwłaszcza z powodu upośledzania zdolności ruchowych pacjentów. Zapalenie stawów objawia się bólem, opuchlizną, zaczerwienieniem i zesztywnieniem. Symptomy te miewają różne natężenie – od łagodnych przez umiarkowane aż do ostrych. Ziołolecznictwo może w tym przypadku znacznie ułatwić życie, poprawić komfort codziennego funkcjonowania, stanowi też doskonałe uzupełnienie konwencjonalnego leczenia farmakologicznego i fizjoterapii. Leczenie za pomocą ziół warto skonsultować z lekarzem, aby uniknąć wystąpienia skutków ubocznych.

Wśród popularnych ziół przeciwzapalnych stosowanych na stawy ważne miejsce zajmuje szałwia. Sposobem na leczenie dolegliwości jest kąpiel w tej roślinie. Pierwszy krok stanowi przygotowanie wywaru z liści szałwii, a następnie wlanie odcedzonego płynu do wanny wypełnionej do połowy wodą. Taka kąpiel łagodzi nerwobóle oraz dolegliwości bólowe mięśni i stawów. Ziele na ból stawów to również dziewanna, z której kwiatów przygotowuje się nalewkę. Przepis jest prosty: wystarczy świeże kwiaty (100 g) zalać spirytusem (0,5 l), a następnie odstawić na około dwa tygodnie. Po tym czasie można zacząć wcierać preparat w obolałe miejsca.

Zioło na stawy biodrowe lub kolanowe to dziurawiec zwyczajny – nalewkę z tej rośliny przygotowuje się analogicznie jak tą z dziewanny. Leczenie bólu to jednak nie tylko wcieranie nalewki, czy kąpiele, lecz także okłady. Doskonałym przykładem skutecznej terapii przeciwbólowej jest kompres z gorczycy. Można używać specjalnych woreczków wypełnionych ziarnami gorczycy lub przygotować okład – wystarczy podgrzać ziarna na patelni, zawinąć w gazę i przyłożyć do bolącego miejsca. Warto pamiętać, że gorczycy nie wolno stosować na ostre stany zapalne.

Jakie zioła na stawy wybrać, by złagodzić dolegliwości lub zmniejszyć stan zapalny? Rośliną na ból stawów, która może przynieść ulgę, jest podbiał. Przygotowuje się z niego wywar, a następnie okład. W podobny sposób zadziałają okłady z arniki.

Zioła przeciwzapalne na stawy

Popularnym produktem, który łagodzi ból, zmniejsza opuchliznę i działa przeciwzapalnie, jest imbir. Kuracja polega na masowaniu chorego miejsca olejkiem imbirowym lub obłożeniu go plastrami świeżej przyprawy. Warto również pić herbatę imbirową lub żuć kawałki świeżego imbiru. Podobne właściwości wykazuje kurkuma oraz cynamon. Kurkumina zawarta w kurkumie ma właściwości przeciwzapalne, z kolei cynamon pomaga redukować ból, obrzęk i zaczerwienienie stawów.

Jak spożywać zioła na ból stawów? Jednym ze sposobów jest picie gorącego mleka z kurkumą lub wody z miodem i sproszkowanym cynamonem. Zielem, które sprawdzi się przy problemach ze stawami, jest lukrecja. Trzeba jednak pamiętać o przeciwwskazaniach – lukrecji nie powinny spożywać osoby z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą albo z problemami z nerkami i sercem. Pozytywny wpływ na stawy ma zielona herbata, którą można nie tylko pić, lecz także przyjmować w formie tabletek lub nalewki. Warto wzbogacić dietę o czosnek, który dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym pomaga w walce z bólem i obrzękiem pojawiającym się przy zapaleniu stawów.

Na zwyrodnienia stawów pomaga także specjalna mieszanka ziół, w skład której wchodzi skrzyp polny, nawłoć, krwawnik, bez czarny, kora wierzby, liście melisy, czarnej porzeczki, ziele fiołka trójbarwnego. Mieszankę wystarczy zaparzyć, przecedzić, a przed wypiciem podgrzać. Przyrządzony napar powinno się spożywać 3 razy dziennie, 20 minut przed posiłkiem.

Zioła są skutecznym lekiem na bolące stawy, jednak należy przyjmować je regularnie, systematycznie i zawsze pod nadzorem lekarza. Niewłaściwie dobrane lub dawkowane w połączeniu z innymi lekami mogą wywołać niepożądane skutki uboczne.

Zobacz wideo: Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo. Które zioła warto mieć w apteczce?

Zobacz także:

Anja Rubik w odważnej stylizacji. Fani zachwyceni: "Ale piękne nogi"

Nowy singiel Billie Eilish. Czy odniesie sukces na miarę "Bad Guy"?

Dorota Wellman o przekwitaniu: "Moje hormony nie będą mi dyktować, jak będę o sobie myśleć"

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości