Profilaktyka zdrowia

Pływanie w zimnej wodzie. Jakie daje korzyści?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
A. Zjawińska, N. Górska
Krok dalej od morsowania… zimowe pływanie
Krok dalej od morsowania… zimowe pływanie Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Osoby, którym znudziło się morsowanie i chcą "czegoś więcej" mogą spróbować zimowego pływania. Na czym ono polega? Kto może uprawiać tę dyscyplinę? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Zimowe pływanie - jak zacząć?

Polacy pokochali morsowanie. Co ciekawe, przybywa też osób, które chcą czegoś więcej i decydują się na późnojesienne i zimowe pływanie. Czy ktoś, kto nigdy nie morsował, może spróbować zimowego pływania? - [...] Na pewno fajnie jest to robić krok po kroku. Najlepiej właśnie z grupą. Dla bezpieczeństwa nie wchodzimy do wody sami. Pływanie zimowe jest dla wszystkich, którzy morsują, chcą spróbować pływać, chcą przełamywać swoje bariery - mówił Piotr Biankowski, trener zimowego pływania.

Monika Jałowska w rozmowie z naszą reporterką przyznała, że zimowe pływanie to dla niej wyrzut endorfin. - Mam treningi do zimowego pływania dwa razy w tygodniu [...]. To jest niesamowite uczucie. Wychodzi się szczęśliwym - dodała. Ile powinno trwać pierwsze zimowe pływanie? - Pierwszy raz nie przesadzać. Bo teraz będzie coraz lepiej - mówił Piotr Biankowski.

Zimowego pływania spróbowała nasza reporterka. Jak jej poszło? Czy jej się podobało? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Pływanie w zimnej wodzie - jak wpływa na zdrowie?

Zimno nie tylko wprawia w dobry humor, ale może także leczyć. - Niskie temperatury w medycynie wykorzystywane są od dawien dawna. Już za czasów Hipokratesa. Natomiast w nowoczesnej medycynie, czyli od początku lat 80., wykorzystujemy temperatury krańcowo niskie. W krioterapii ogólnoustrojowej używamy temperatur poniżej -120, -110 stopni. Czasem w kriokomorach temperatura dochodzi do -160 stopni [...] - mówił w Dzień Dobry TVN dr Marek Kiljański, fizjoterapeuta, Polskie Towarzystwo Fizjoterapii.

Na jakie schorzenia pomaga krioterapia?

Co leczy krioterapia? - Przede wszystkim zmiany reumatyczne. Reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, gorączkę reumatyczną. Również zmiany zwyrodnieniowe stawów obwodowych - barkowych, łokciowych, kolanowych [...]. Również nerwicę, zespoły psychogenne. Niska temperatura powoduje obniżenie napięcia mięśniowego - mówił specjalista.

Krioterapia. Jakie są przeciwskazania?

Jak dokładnie leczy zimno? Jakie są przeciwwskazania do krioterapii? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: A. Zjawińska, N. Górska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości