Profilaktyka zdrowia

Żeń szeń - właściwości zdrowotne i działanie. Jaki żeń szeń jest najwartościowszy?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
Żeńszeń plasterki

Żeń szeń, po chińsku zwany człowiekiem-korzeniem lub wszechlekiem, wykorzystywany jest w medycynie azjatyckiej od ponad czterech tysięcy lat. Żeń szeń wspomaga funkcjonowanie całego organizmu, poprawia pamięć, wzmacnia serce i wzmaga potencję. Jakie jeszcze działania ma korzeń żeń szenia, a jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

  • Żeń szeń - właściwości i przeciwwskazania
  • Żeń szeń - rodzaje. Jaki żeń szeń wybrać dla siebie?
  • Jak przyjmować żeń szeń? Korzeń, herbata i tabletki

Zobacz też: Zioła zamiast chemii

Na rynku znajdziemy różne rodzaje żeń szenia - żeń szeń syberyjski, żeń szeń koreański, indyjski, a nawet żeń szeń amerykański. Możemy go również znaleźć pod różnymi postaciami. Dostępny jest żeń szeń w formie korzenia, a także żeń szeń do picia i żeń szeń w kapsułkach. Każda odmiana i każda forma użycia ma nieco inne właściwości i wskazana jest dla innego grona odbiorców, może również wykazywać różne przeciwwskazania. Czym powinniśmy kierować się przy wyborze rodzaju żeń szenia? Podpowiadamy, jaki żeń szeń wybrać dla siebie.

Żeń szeń - właściwości i przeciwwskazania

Korzeń żeń szenia w medycynie naturalnej używany jest od ponad czterech tysięcy lat. Jakie właściwości lecznicze ma żeń szeń?

· Wspomaga zdolności intelektualne - żeń szeń stymuluje pracę mózgu , pomaga w koncentracji i ułatwia zapamiętywanie.

· Żeń szeń na potencję - podnosi ciśnienie krwi, powoduje również rozkurcz naczyń krwionośnych i zwiększa napływ krwi do penisa. Podczas badań przeprowadzonych w Seulu aż u 60 procent mężczyzn zanotowano poprawę erekcji. Jaki żeń szeń najlepiej działa na potencję? Zdaniem seulskich naukowców najlepsze efekty daje czerwony żeń szeń koreański .

· Żeń szeń wspomaga pracę serca, obniża poziom cholesterolu i działa przeciwzakrzepowo.

· Żeń szeń na cukrzycę - żeń szeń jest również wykorzystywany jako środek wspomagający w leczeniu cukrzycy, przyjmowanie preparatów z żeń szenia może bowiem wpływać na wydzielanie insuliny.

· Żeń szeń na zmęczenie - żeń szeń ma zbawienny wpływ na układ nerwowy, polecany jest w okresach zmniejszonej odporności osobom, które są wystawione na silne działanie stresu. Żeń szeń zmniejsza uczucie stresu i stymuluje produkcję endorfin .

Czy żeń szeń ma jakieś przeciwwskazania? Nie powinny go stosować osoby z nadciśnieniem, oraz chorzy na hemofilię i hipoglikemię. Żeń szeń nie jest również wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących oraz dla dzieci.

Żeń szeń - rodzaje. Jaki żeń szeń wybrać dla siebie?

W zależności od miejsca hodowli, różne rodzaje żeń szenia wykazują odmienne właściwości lecznicze. Sprawdź, który żeń szeń będzie idealny dla Ciebie.

· Żeń szeń syberyjski - rośnie we wschodniej Syberii, Chinach, Korei i Japonii. Żeń szeń syberyjski ma silne właściwości pobudzające, możemy nim zastąpić kawę. Żeń szeń syberyjski ma działanie stymulujące, dobrze wpływa na potencję oraz wydolność psychiczną i intelektualną. Zmniejsza również uczucie stresu i stymuluje produkcję endorfin.

· Żeń szeń chiński - inaczej żeń szeń właściwy, występuje w górach wschodniej Azji, podobnie jak żeń szeń czerwony i żeń szeń koreański. Wszystkie azjatyckie rodzaje żeń szenia mają korzystny wpływ na centralny układ nerwowy, sercowo-naczyniowy i krwionośny. Pobudzają, podnoszą ciśnienie krwi , wzmacniają organizm, dodając mu sił witalnych. Dodatkowo żeń szeń czerwony i żeń szeń koreański wyjątkowo dobrze działają na potencję, są również wykorzystywane jako afrodyzjaki.

· Żeń szeń amerykański - inaczej żeń szeń pięciolistny, hodowany we wschodniej i środkowej części USA i w Kanadzie. W odróżnieniu do pozostałych odmian żeń szenia, żeń szeń amerykański ma działanie chłodzące i uspokajające , ponadto obniża ciśnienie krwi.

· Żeń szeń indyjski - wykorzystywany od wieków w naturalnej medycynie ajurwedyjskiej żeń szeń indyjski ma zastosowanie jako środek na artretyzm, zaburzenia snu, gruźlicę i choroby wątroby. Zwiększa siły witalne i wspomaga pracę mózgu, ponadto pomaga mężczyznom borykającym się z niepłodnością.

Jak przyjmować żeń szeń? Korzeń, herbata i tabletki

Na rynku dostępne są liczne preparaty z żeń szeniem - możemy zdecydować się na żeń szeń w płynie, żeń szeń w ampułkach lub tabletkach albo zaopatrzyć się w szusz z żeń szenia . Jak dokonać wyboru najlepszego dla naszego zdrowia?

Żeń szeń dostępny jest obecnie w większości sklepów zielarskich w formie suszu - możemy wybierać między różnymi gatunkami żeń szenia. Decydując się na zakup suszonego żeń szenia, mamy pewność, jaki produkt spożywamy. Możemy również zaopatrzyć się w korzeń żeń szenia, który idealnie nadaje się do żucia.

Jeśli chcemy wypróbować żeń szeń w ampułkach lub tabletki z żeń szeniem, pamiętajmy, aby upewnić się, ile substancji czynnej zawiera preparat. Często bowiem zdarza się, że obecność żeń szenia w tabletkach odbiega od tej, której oczekiwaliśmy.

Żeń szeń - dawkowanie

Zalecana dzienna dawka żeń szenia to 3-4 gramów dziennie. Jeśli ją przekroczymy, mogą się u nas pojawić objawy zwane zespołem żeńszeniowym . Są to między innymi bóle głowy, biegunki, senność i zmiany skórne.

Nie jest zalecane stosowanie żeń szenia zaraz przed snem, ze względu na jego właściwości pobudzające, nie poleca się również stosować go z kawą.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości