Profilaktyka zdrowia

Zdrowy sen to dobrze dobrana poduszka

Profilaktyka zdrowia

Komfortowy sen to podstawa zdrowego życia. Wygodny materac, wykonana z odpowiedniego materiału kołdra i dobra poduszka taki sen na pewno zagwarantują. Jak wybrać najlepszą poduszkę do spania? Gościem Dzień Dobry TVN był Michał Dachowski, fizjoterapeuta.

Dobra poduszka do spania powinna stanowić uzupełnienie wygodnego materaca. Takiego, który idealnie dopasowuje się do krzywizn ludzkiej sylwetki i świetnie się wobec nich układa. Popularne przez całe lata miękkie poduszki wcale nie muszą okazać się najlepszym rozwiązaniem. Zdrowa poduszka do spania to taka, dzięki której rano obudzimy się bez bólu karku ani kręgosłupa.

>>> Zobacz także:

Najlepsza poduszka do spania

Sztywny kark, drętwiejące ręce, promieniujący ból pojawiający się regularnie co rano? Owszem, mogą to być niezdiagnozowane problemy zdrowotne, ale przyczyna jest zwykle dużo bardziej prozaiczna. Na spotęgowanie tych objawów może mieć wpływ źle dobrana poduszka. Wiele mówi się o konieczności dobierania odpowiedniego materaca do snu. Nie powinien być ani zbyt miękki, ani za twardy, a najlepiej jakby „zapamiętywał" nasze naturalne krzywizny i układał się wobec nich. Dokładnie takie same kryteria należy zastosować przy wyborze dobrej poduszki do spania. Powinna mieć krzywizny, dzięki którym nasz kark, szyja i głowa spędzą kilkugodzinny czas snu w komfortowych warunkach. Jeśli mamy problemy z bólami pleców, to poza odpowiednią rehabilitacją właśnie dobrze dobrana poduszka może pomóc wspierać leczenie tych dolegliwości. Jaka poduszka do spania będzie najlepsza? Wiele zależy od pozycji, w jakiej sypiamy, budowy ciała oraz wagi i wzrostu. To parametry, które są bardzo istotne w doborze dobrej poduszki do spania. Dlaczego? Osoby, które lubią spać w pozycji bocznej, powinny mieć wyprofilowaną poduszkę wyposażoną w dodatkowy wałek w okolicy szyi. Z kolei osoby śpiące na plecach i mające problem z chrapaniem, powinny pomyśleć o poduszce, która dzięki odpowiedniej budowie może pomóc zredukować te dolegliwości.

Poduszka do spania – jakie rodzaje możemy wybrać?

Dobrym wyborem może okazać się zakup wyprofilowanej poduszki do spania. Dzięki anatomicznej budowie podtrzymuje ona kręgosłup, co powoduje zachowanie naturalnych krzywizn naszego ciała podczas snu. Jakie ma to znaczenie? Mięśnie wówczas spokojnie odpoczywają, zaś dyski międzykręgowe lepiej się uwadniają. Duże znaczenie ma także wypełnienie poduszki. W przypadku zdrowych poduszek do spania, tych profilowanych, z reguły jest to wysokoelastyczna pianka lub lateks. Lateks stanowi bardziej zbity, twardy wsad, zaś pianka poddaje się wpływowi ciepła, więc świetnie potrafi zapewnić optymalne podparcie poszczególnym częściom ciała. Inwestując w tego rodzaju produkt, zawsze sprawdzajmy, czy materiał, z którego jest wykonany, nie będzie się trwale odkształcał przy dłuższym użytkowaniu. Natomiast wybierając poduszki z wsadem naturalnym, wewnątrz możemy spodziewać się pierza lub puchu. Są bardzo miękkie, co może okazać się wadą dla osób, które potrzebują twardej poduszki do spania. Niemniej nadają się do sypiania w każdej pozycji.

Poduszka do spania w podróży i nie tylko

Podróże samochodowe czy międzykontynentalne loty często trwają po kilkanaście godzin. W ich trakcie nawet kilkudziesięciominutowa drzemka może okazać się zbawienna. I tu z pomocą może nam przyjść dobrze dopasowana poduszka. Idealna poduszka do spania w samochodzie kształtem przypomina rogala. Jej główna zaleta to stabilizowanie głowy w pozycji siedzącej. Jest nieduża, miękka, wygodna w transporcie, zaś niektóre modele wyposażone są w przypięcia, dzięki którym można ulokować ją w nagłówku fotela. Dobrze dopasowana poduszka podróżna ułatwia odprężenie odcinka szyjnego kręgosłupa i pozwala się zrelaksować po kilkugodzinnym naprężaniu mięśni podczas męczącej podróży. W związku z tym, że poduszka-rogal świetnie nadaje się do spania na siedząco, jest to rozwiązanie także z powodzeniem stosowane w samolotach. Poduszkę do spania można zastosować wraz z poduszką lędźwiową, która pomaga stymulować naturalne krzywizny ciała. W specjalistycznych sklepach możemy kupić wiele rodzajów ortopedycznych poduszek do spania. Ich ceny sięgają kilkuset złotych, ale po poduszkach renomowanych firm możemy spodziewać się wysokiej jakości, antyalergicznych materiałów, dodatkowego węgla bambusowego w wyposażeniu, który wspomaga dotlenianie czy systemów wentylacyjnych. Ciekawym wyborem może okazać się japońska poduszka do spania, stanowiąca element futon, czyli tradycyjnego posłania. Tego rodzaju poduszki wypełnione są najczęściej groszkami, gryką lub syntetycznymi kulkami, co pozwala na idealne dopasowanie do kształtu ciała i głowy. Mimo że ceny dobrych poduszek do spania nie są wcale niskie, warto poważnie rozważyć tę inwestycję. Przecież sen to kilka godzin w trakcie doby. Traktowanie go mało poważnie może odbić się na naszym zdrowiu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości