Naukowcy: miesiąc urodzenia zdradza nasze skłonności do chorób

Istnieje ścisłe powiązanie między porą roku i miejscem urodzenia a podatnością na określone choroby czy alergie. Zależność tę kilkakrotnie potwierdziły badania. Naukowcy doszli również do przekonania, że miesiąc przyjścia na świat ma także wpływ na długość życia.

Czy istnieje związek między miesiącem i miejscem urodzenia a skłonnością do chorób?

Columbia University Medical Center zbadało około 1,7 mln pacjentów urodzonych między 1900 a 2000 rokiem, którzy byli pacjentami szpitala. Naukowcy przyjrzeli się zależnościom między 1688 chorobami a miesiącem urodzenia pacjentów i doszli do wniosku, że urodzeni w maju mają najmniejszą podatność na choroby, a w październiku i listopadzie – najwyższą.

Nie mamy podstaw, żeby nie wierzyć. Warto jednak powiedzieć, że to nie jest tak, że ludzie urodzeniu w konkretnym miesiącu mają nad sobą piętno i dedykowane im są określone choroby. To jest trochę zwiększone lub zmniejszone prawdopodobieństwo zachorowania

– powiedział popularyzator nauki, Dawid Myśliwiec.

Na jakość życia bardzo wpływa miejsce, w którym mieszkamy, również, jeżeli chodzi o aspekty zdrowotne. Chodzi tutaj głównie o temperaturę i jakość powietrza oraz nasłonecznienie terenu, na którym mieszkamy.

Okres jesienno-zimowy - alergia, choroby układu rozrodczego oraz nerwowego

Jak przyznał Dawid, alergie najczęściej występują u osób urodzonych w miesiącach, w których w domach unosi się najwięcej kurzu, czyli w okresie jesienno-zimowym. U osób urodzonych w listopadzie występuje także największe ryzyko chorób układu rozrodczego. Tak samo w przypadku chorób układu nerwowego. Mamy także dobrą wiadomość. Z jednego z badań wynika także, że miesiąc urodzenia ma wpływ na długość życia. Ludzie urodzeni w listopadzie żyją średnio o 9 miesięcy dłużej niż ci z maja (kobiety 7 miesięcy, mężczyźni 11 miesięcy).

Trudno, jest jednoznacznie powiedzieć, dlaczego tak jest. Czynników jest sporo. Takim najwyraźniejszym czynnikiem jest słońce

- powiedział Dawid Myśliwiec.

Okres letni – krótkowzroczność, choroby układu sercowo-naczyniowego

Ciekawym spostrzeżeniem jest wpływ miesiąca na masę urodzeniową dziecka. Jak się okazuje, jest ona powiązana z rolą słońca, które pobudza produkcję witamy D, ważnej dla wzrostu i działania układu odpornościowego. Ponadto dzieci urodzone latem są częściej krótkowzroczne niż dzieci urodzone zimą - ma to najprawdopodobniej związek z tak zwaną hipotezą dopaminową (dzieci "letnie", kiedy mogą już oglądać świat, widzą mało naturalnego słońca). W przypadku chorób sercowo-naczyniowych, największe ryzyko zachorowania mają osoby urodzone wczesną wiosną, szczególnie w marcu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Zabójca Johna Lennona przeprasza po 40 latach: "Chciałem być bardzo sławny"

Chciał zarobić na pandemii. Grozi mu do 8 lat więzienia

Pomarańczowy najmodniejszym kolorem przyszłego sezonu. Stylistka radzi, jak go nosić

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości