Wzdęty brzuch po jedzeniu – przyczyny i sposoby na pozbycie się wzdęć

Kobieta trzyma się za brzuch.
Fot. Burak Karademir / Getty Images
Wzdęty brzuch po jedzeniu może być spowodowany nieprawidłową dietą. Ale nie tylko. Czynnikiem wywołującym wzdęcia może być także spożywanie niektórych ciężkostrawnych potraw, zbyt dużej ilości cukrów lub tłuszczów. Ciągle wzdęty brzuch może być z kolei wywołany przez zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego i jest to problem, który wymaga konsultacji lekarskiej. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć oraz poznaj domowe sposoby na poradzenie sobie z nimi.

Wzdęty brzuch to często spotykana dolegliwość. Wiąże się z produkowaniem przez jelita nadmiernej ilości gazów (głównie dwutlenku węgla), które wytwarzają się podczas procesu trawienia, a następnie zalegają w organizmie. Sporadycznie występujące wzdęcia nie powinny stanowić jednak powodów do obaw, tym bardziej, że z przykrymi objawami można poradzić sobie naprawdę szybko i skutecznie. Istnieje wiele domowych metod na walkę ze wzdęciami.

Wzdęty brzuch – przyczyny

Jakie są przyczyny wzdęć ? Jeśli problem wzdętego brzucha pojawia się często, może być to sygnał informujący o poważnych zaburzeniach w funkcjonowaniu organizmu, m.in. o niedrożności jelit, chorobie trzustki lub wątroby. Niektóre ze schorzeń wymagają pilnej interwencji chirurgicznej i mogą stać się zagrożeniem dla życia. Ciągle wzdęty brzuch może być spowodowany również chorobą autoimmunologiczną, celiakią, która związana jest z nietolerancją glutenu. Mogą wywoływać go również przyczyny ginekologiczne. Jeśli podejrzewasz, że występowanie wzdęć ma związek ze spożywaniem glutenu, zdecyduj się na wykonanie badań, które rozwieją Twoje wątpliwości. Aby walka ze wzdęciami za pomocą domowych metod była skuteczna, najpierw należy wykluczyć istnienie chorobowego podłoża pojawiającego się problemu.

Częstą przyczyną wzdęć jest spożywanie zbyt dużych ilości jedzenia. Lepiej jeść mniej, ale regularnie niż najadać się raz w ciągu dnia. Przejedzenie prowadzi do zalegania resztek w układzie pokarmowym, czego efektem jest nadmierne wydzielanie się gazów, które z kolei stają się czynnikiem wpływającym bezpośrednio na pojawienie się wzdęć. Wzdęty brzuch po jedzeniu może pojawić się także po zbyt szybkim i łapczywym spożywaniu posiłku, które prowadzi do zasysania do żołądka dużych ilości powietrza.

Nie bez znaczenia są również same pokarmy. Wzdęcia pojawiają się najczęściej po spożywaniu posiłków złożonych głównie z cukrów lub tłuszczów, takich jak: smażone mięso, tłusta śmietana, przetwory mięsne, orzechy, sery, czekolada i inne słodycze.

Duże ilości gazów w jelitach, prowadzących do pojawienia się wzdętego brzucha, gromadzą się także podczas spożywania produktów ciężkostrawnych, do których należą, przede wszystkim, fasola, groch, soczewica, kapusta, brokuły, ciecierzyca.

Zobacz film: Sposoby na płaski brzuch. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wzdęty brzuch – jak się go pozbyć?

W domowych warunkach można zmniejszyć dyskomfort związany ze wzdęciami za pomocą kilku różnych metod. Oto najskuteczniejsze sposoby na wzdęty brzuch:

· Najprostszą czynnością, która pomoże złagodzić objawy wzdęć, jest delikatny masaż brzucha. Jeśli masz taką możliwość, przebierz się w wygodny strój i nie uciskaj żołądka i jelit. To również pomoże Ci szybciej pozbyć się nieprzyjemnego uczucia pełnego brzucha.

· Zrezygnuj ze zbyt częstego picia napojów słodkich i gazowanych, takich jak cola, oranżada, czy nawet piwo. Wzdęty brzuch u dziecka również często ma związek z nieprawidłowym odżywianiem i spożywaniem zbyt dużej ilości cukrów.

· Na częste gazy i wzdęty brzuch pomoże także picie naparów z ziół po każdym posiłku (szczególnie z dań złożonych z produktów ciężkostrawnych) lub dodawanie ich w surowej, świeżej postaci w formie dodatku do potrawy. W walce ze wzdęciami najlepiej sprawdzi się bazylia, mięta pieprzowa oraz imbir.

· Twardy wzdęty brzuch może być objawem zbyt małej aktywności fizycznej. Dlatego, zamiast leżeć po obfitym obiedzie na kanapie, o wiele lepszym pomysłem jest wybranie się na spacer. Nawet niewielki wysiłek fizyczny jest w stanie skutecznie zniwelować przykre objawy. Ruch jest również formą profilaktyki, zapobiegającą pojawianiu się wzdęć w przyszłości.

· Prawidłowa dieta i regularność posiłków są kluczowe w walce ze wzdętym brzuchem. Wzdęty brzuch u mężczyzny i u kobiety można zmniejszyć lub zlikwidować poprzez wprowadzenie zasady spożywania 4-5 mniejszych posiłków w ciągu dnia, zamiast 2-3 obfitych. Trawienie pokarmów odbywa się wtedy znacznie sprawniej, co w rezultacie nie prowadzi do gromadzenia się gazów i uczucia ciężkości.

· Dobrym nawykiem, który pomoże na wzdęty brzuch, jest zrezygnowanie z częstego żucia gumy oraz używania słomki do picia. Dzięki temu zapobiega się gromadzeniu powietrza w przewodzie pokarmowym.

· Bardzo wzdęty brzuch po jedzeniu może być wynikiem nieprawidłowego przeżuwania posiłków. Staraj się nie zjadać wszystkiego łapczywie, dokładnie rozdrabniaj pokarm w ustach, a dopiero później go połykaj.

· Jeśli problem wzdęć nasila się w drugiej połowie dnia i masz wzdęty brzuch wieczorem, ostatni posiłek w ciągu dnia spożywaj co najmniej 2 godziny przed snem. Zrezygnuj z jedzenia na kolację potraw tłustych i smażonych, wyklucz także słodycze.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości