Profilaktyka zdrowia

Sztuczne płuca, które sprawdzają jakość powietrza. "Chcemy uzmysłowić ludziom, jak smog skraca nam życie"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

W centrum Sosnowca stanęła niezwykła instalacja, która ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza. Duże płuca, które pokazują siłę zanieczyszczeń mocno działają na wyobraźnię.

Sztuczne płuca w centrum Sosnowca

Nasza reporterka, Dagmara Kowalczyk odwiedziła Sosnowiec. To właśnie tam, na Placu Stulecia, w poniedziałek zaparkowały gigantyczne sztuczne ludzkie płuca. To jest instalacja, która dzięki wbudowanym z tylu wentylatorom oddycha tym samym powietrzem co przechodzący obok mieszkańcy. Obok dużych płuc, znajdują się szczelnie opakowane małe, białe płuca. Identycznie wyglądały te duże, oddychające. Niestety już są szare, a za kilka dni będą wyglądały jeszcze gorzej, aż będą zupełnie czarne. Instalacja obrazuje co dzieje się z naszymi płucami, kiedy wdychamy smog.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce 48 tysięcy ludzi umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. W głównej mierze, zanieczyszczenia powietrza, te pochodzące z zimowego smogu szczególnie, wpływają głównie na nasz układ oddechowy. Bo ten smog, te cząsteczki, pyły zawieszone dostają się do organizmu właśnie przez układ oddechowy. Stąd też pomysł, żeby przy pomocy sztucznych płuc uzmysłowić i pokazać ludziom, jak smog szkodliwie wpływa na nasze zdrowie, jak skraca nam życie

- wyjaśnia Rafał Sik, koordynator i działacz Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Maseczka antysmogowa

Przez ostatnie miesiące maseczki nie odstępują nas na krok. Może warto zainwestować w taką, która obok koronawirusa, chroni dodatkowo przed smogiem?

– Maseczka, którą mam na sobie, to profesjonalna maseczka antysmogowa, jest to maseczka z wymiennym filtrem, filtrem wysokiej klasy, chroniąca nas przed dostawaniem się do organizmu pyłów, tych najdrobniejszych pyłów. Filtr wyposażony jest w wkład z węgla aktywnego, dzięki czemu również zanieczyszczenia gazowe są wychwytywane i ta maseczka chroni nas przed koronawirusem. W miesiącach zimowych, smogowych zalecam noszenie maseczki profesjonalnej, antysmogowej – dodaje ekspert.

Pogoda a smog

Środa w Sosnowcu była wyjątkowo deszczowa. Dla naszych płuc to bardzo dobrze.

- Deszcz działa jak naturalny prysznic zmywający zanieczyszczenia z atmosfery. Dzięki temu ostatnie dwa dni nie są dniami bardzo smogowymi. Mimo to płuca zdążyły się już lekko zanieczyścić. Nadchodzące dni będą dniami o wysokim ciśnieniu, bez wiatru, bez deszczu, wobec tego następne dni będą bardzo smogowe – tłumaczy Rafał Sik.

Co dzieje się w przypadku, kiedy temperatura spada poniżej kilku stopni na minusie?

- Wszystkie kominy, które mamy dookoła zaczynają mocno dymić, bo ludzie wtedy wcześniej zaczynają palic. Dokładają więcej drewna, węgla, a bardzo często również śmieci, wobec tego zanieczyszczenia dramatycznie rosną przy niższych temperaturach – dodaje.

Zobacz też:

Zimą szkodzą nam nie tylko wirusy, ale także smog. Jak się przed nim chronić?

Nowoczesny dom antysmogowy w Zakopanem. "Nie ma komina, nie używamy tu żadnych palenisk"

Sprawdź, co się dzieje, gdy oddychasz zanieczyszczonym powietrzem

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Pozostałe wiadomości