Profilaktyka zdrowia

Cierpiała z powodu bolesnych miesiączek. Po latach dowiedziała się, że ma podwójną macicę

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
wp.pl
macica

Leanne Bell odkąd pamięta miała bardzo bolesne i uciążliwe miesiączki. Już jako nastolatka szukała pomocy u lekarzy, jednak ci nie potrafili jej pomóc. Dopiero wiele lat później dowiedziała się, że przyszła na świat z podwójną macicą. Jak często zdarzają się takie przypadki?

Kobieta urodziła się z podwójną macicą

Leanne Bell ma 37 lat i pochodzi z Arizony (USA). Odkąd pamięta jej miesiączki trwały bardzo długo i sprawiały jej ogromny ból. Dolegliwości miała na tyle silne, że przez pierwszych kilka dni w ogóle nie mogła podnieść się z łóżka. Krwawienia były też obfite i standardowe środki higieniczne przepuszczały krew menstruacyjną.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Leanne jeszcze jako nastolatka szukała pomocy u różnych ginekologów. Niestety żaden z nich nie potrafił jej pomóc. Dopiero w 2013 roku, gdy chciała założyć wkładkę wewnątrzmaciczną dowiedziała się co tak naprawdę jej dolega. Podczas zabiegu lekarz dopatrzył się, że jej pochwa ma nietypową budowę i zlecił dodatkowe badanie ultrasonograficzne. Dopiero ono wykazało, że urodziła się z podwójną macicą. – Wcześniej widziało mnie już pięciu innych lekarzy i nikt nic nie zauważył. Myślę, że to przegapili, bo po co szukać drugiego kanału rodnego skoro jeden już jest – powiedziała Amerykanka.

Dodała, że to odkrycie dało w końcu odpowiedź na wszystkie jej pytania.

Podwójna macica. Jak często zdarzają się takie sytuacje?

Podwójna macica to wada wrodzona, która diagnozowana jest bardzo rzadko. Dochodzi do niej w taki oto sposób: kiedy płód płci żeńskiej się rozwija, jego narządy rodne początkowo mają kształt dwóch rurek. To przewody Mullera, które powinny się ze sobą połączyć i utworzyć jajowody i macicę, ale czasem do tego połączenia nie dochodzi i w konsekwencji każdy z przewodów tworzy swoją macicę i jajowody.

Bywa też tak, że kobiety mają dwie pochwy lub jest ona przedzielona. Taka anomalia może zaburzyć nie tylko cykl menstruacyjny, ale także wywoływać trudny do opisania ból.

Warto dodać, że spora grupa kobiet nie zdaje sobie sprawy, że budowa ich narządów rodnych odbiega od normy. Dotyczy to także tych, które mają za sobą ciąże czy poród.

Podwójne narządy mogą, ale wcale nie muszą dawać jakichkolwiek objawów. W takich sytuacjach leczenie nie jest konieczne. Interwencja lekarza i scalanie podwójnej macicy wykonuje się, gdy objawy są bardzo uciążliwe lub ciąża jest zagrożona.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: peakSTOCK/Getty Images

Pozostałe wiadomości