Profilaktyka zdrowia

3,5 letnia Maja wpadła do miski z gorącą wodą. "Lekarze nie mogli ocenić, jaki to stopień poparzenia"

Profilaktyka zdrowia

Reporter:
M. Buchla, S. Repeła
Oparzona dziewczynka wraca do zdrowia

Kilkuletnia Maja podczas wizyty u dziadków uległa wypadkowi. Dziewczynka poparzyła się wrzątkiem. Mimo że otrzymała natychmiastową pomoc, to zastosowana przez lekarzy terapia nie przynosiła zadowalających efektów i rana po poparzeniu nie chciała się zagoić. Remedium okazał tropokolagen. Co to za substancja? Jak działa i kiedy się ją stosuje?

Jak leczy się poparzenia?

Kiedy Maja trafiła do szpitala, okazało się, że dziewczynka ma oparzenia 2. i 3. stopnia. - Po prostu to nie było moje dziecko. Ona nie wyglądała jak Maja. Byłam w szoku, byłam zestresowana, płakałam, miałam wyrzuty sumienia, że dopuściłam do tego wypadku - powiedziała Monika Makara, mama Mai.

Gdy Maja wychodziła ze szpitala, miała jedynie ranę na skroni. Niestety metoda leczenia stosowana przez specjalistów nie pomagała. - Rana po zagojeniu zaraz się otwierała. Tak to trwało przez rok. Pewnego dnia pani doktor zaproponowała nam leczenie tropokolagenem - dodała mama dziewczynki. Zabieg z użyciem tropokolagenu jest szybki, łatwy i bezpieczny dla pacjenta. - Tropokolagen może pomóc pacjentom w przypadku ran [...] jak np. (po) oparzeniach, w ranach przewlekłych, jak owrzodzenia. U osób, które borykają się z bliznami, a także u osób, które chcą poprawić swój wygląd, czyli w medycynie estetycznej, regeneracyjnej - tłumaczył lek. Mateusz Kęsek, Oddział Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej WSS nr 5 w Sosnowcu.

Tropokolagen. Jak działa i kiedy się stosuje?

Czy rodzice Mai mogą liczyć na to, że tropokolagen zregeneruje tkankę skórną dziewczynki? W studiu Dzień Dobry TVN wyjaśniła to Katarzyna Grudzień, specjalista medycyny estetycznej, lekarz rodzinny. - Jesteśmy w stanie uzyskać bardzo ładne efekty z jednoczesnym całkowitym usunięciem efektów ubocznych (...). Jego zaletą niebywałą jest to, że jest on cząstką kolagenu, czyli to nie jest pełny kolagen, on dopiero buduje ten kolagen i potrafi bardzo ładnie uzupełniać cząstki kolagenu, które są uszkodzone - powiedziała specjalistka.

Warto dodać, że tropokolagen obecny jest na rynku od 10 lat i głównie stosowany jest w medycynie przeciwbólowej, ale nie tylko. Tropokolagen to związek pochodzenia zwierzęcego. - Substancja jest przebadana. Wiemy, że nie wywołuje reakcji ubocznych, wiemy, że nie wywołuje reakcji alergicznych. (...) Nie ma przeciwskazań do zastosowania u każdej osoby - wyjaśniła ekspertka. Produkt od dwóch lat jest stosowany w medycynie estetycznej. Jak i kiedy się go jeszcze wykorzystuje? Dowiecie się z tego dalszej części rozmowy.

Nowość w medycynie estetycznej - tropokolagen
Nowość w medycynie estetycznej - tropokolagen Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: M. Buchla, S. Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości