Jak sztuczna kość odmieni medycynę? "Technologie są tym, co jest w stanie poradzić sobie z kryzysem w służbie zdrowia"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Przełomowy wynalazek Polek - sztuczna kość
Przełomowy wynalazek Polek - sztuczna kośćDzień Dobry TVN
wideo 2/5

FlexiOss to bioimplant stworzony przez biochemiczki i biotechnolożki - prof. Grażynę Ginalską i dr hab. Annę Belcarz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jak ten wynalazek odmieni ortopedię? Które części szkieletu będzie można zastąpić sztuczną kością. O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

Jak powstała sztuczna kość?

W 2005 roku do prof. Grażyny Ginalskiej zgłosiło się kilku specjalistów z zakresie implantologii. Poinformowali oni badaczkę, że stosowane implanty kości długo się zrastają. Dodatkowo nie było materiału, który pozwoliłby wypełnić niewielkie ubytki w kości. Badaczka rozpoczęła pracę nad sztuczną strukturą. Po latach mamy efekty. - Ta kość ma konsystencję kredy, jest polimerowa - powiedział w Dzień Dobry TVN Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii. Choć materiał, z którego została wykonana, jest bardzo trwały, to w kontakcie z krwią staje się bardzo plastyczny.

Warto dodać, że sztuczna kość znajdzie zastosowanie także w onkologii i pozwoli wypełnić ubytki wywołane przez chorobę. - Lekarz, w zależności od tego, o jakim ubytku mówi, zamawia strukturę kostną sztucznej kości odpowiedniej wielkości. Przychodzi ona w opakowaniu, jest ona w pełni sterylna. Następnie otwiera jej na stole operacyjnym i wrzuca do pojemnika [...] z krwią pacjenta. Ta struktura kostna nabiera formę plasteliny. Jest formowana skalpelem do ubytku kostnego. Następnie zrasta się razem z kością. Ponieważ ma chropowatą strukturę, dużo łatwiej przenikają przez nią komórki w związku z tym, jest jeszcze bardziej integrowalna z naszym organizmem - tłumaczył nasz rozmówca.

Sztuczna kość - jak wynalazek wpłynie na rozwój medycyny?

- Żyjemy trochę w takim przekonaniu, że kryzys służby zdrowia został wywołany pandemią. Wcale tak nie jest. Największą przyczyną kryzysu służby zdrowia jest zachwianie łańcucha dostaw. To, co leczy w każdej strukturze, którą wkładamy do organizmu, to jest tzw. substancja czynna. Europa jest uzależniona od Chin - powiedział Maciej Kawecki.

W ocenie specjalisty zmienia się również podejście lekarzy do swojej pracy. - Coraz częściej chcą robić kariery naukowe, a nie leczyć. To właśnie takie technologie, które ułatwiają życie, są tym, co jest w stanie jako jedyne poradzić sobie z kryzysem w służbie zdrowia - dodał.

Czy sztuczna kość jest już wykorzystywana w leczeniu pacjentów? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości