Profilaktyka zdrowia

Szczwół plamisty - trująca roślina, którą można pomylić z pietruszką

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Diana
Ryściuk
Getty ImagesAlexanderZam/Getty Images

Wśród roślinności występującej na obszarze Polski znaleźć można 3 gatunki o właściwościach trujących. Są to barszcz Sosnowskiego, szalej jadowity i szczwół plamisty. Zdarzało się, że ten ostatni mylony był z różnymi roślinami jadalnymi. Jak rozpoznać szczwół i jakie są objawy zatrucia nim?

Dziko rosnące rośliny mogą być łudząco podobne do tych, które uprawiane są w ogródkach. Niektóre z nich mogą jednak stanowić śmiertelne zagrożenie dla człowieka, dlatego nie należy zrywać i spożywać niczego, jeśli nie mamy pewności, z jaką rośliną mamy do czynienia.

Szczwół plamisty - z czym można go pomylić i dlaczego jest trujący?

Szczwół plamisty jest nie tylko trujący, ale także dość mylący. Wyglądem przypomina niektóre rośliny jadalne. Korzeń można pomylić z pasternakiem lub chrzanem, z kolei liście z natką pietruszki. Poza tym posiada przyjemny, piżmowy zapach, co może dodatkowo zachęcać do jego zbierania. Roślina ta jest znana także pod innymi nazwami - psia pietruszka lub pietrasznik plamisty. Swego czasu była wykorzystywana w medycynie ludowej. Stosowana była m.in. jako lek uspokajający i łagodzący bóle reumatyczne. Poza substancjami o działaniu korzystnym, zawiera również kwas mrówkowy, masłowy, konnicę i cykutynę, które są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia i życia.

Gdzie występuje i jak wygląda szczwół plamisty?

Szczwół plamisty to dwuletnia roślina z rodziny selerowatych. Występuje m.in. na terenie Europy, Azji, Ameryki Północnej, Południowej i Australii. W Polsce najczęściej rośnie w północnych i południowych regionach, ale czasami można na niego trafić także w innych miejscach. Są to głównie łąki, pola, pobocza, a niekiedy również ogrody.

W pierwszym roku wzrostu, szczwół nie wytwarza kwiatostanów, a jedynie przypominającą natkę pietruszki rozetę liściową. To wtedy najczęściej mylony jest z jadalną natką. W drugim roku pojawia się pęd kwiatostanowy, który swoją budową przypomina kwiatostan kopru – nierozwinięte kwiatostany mają żółtawy kolor, a w pełni wykształcone kwiaty są białe. Szczwół plamisty może osiągać nawet do 2 metrów wysokości.

jessicahyde/Getty ImagesSzczwół plamisty
Getty Images
Olha Solodenko/Getty Imagesszczywół plamisty
Getty Images

Zatrucie szczywołem plamistym

Spożycie każdej części tej rośliny jest tak samo niebezpieczne. Ze względu na obecność wcześniej wymienionych, silnie działających na układ nerwowy związków, szczwół plamisty wywołuje m.in.:

  • postępujący paraliż mięśni,
  • drżenia i drgawki,
  • zaburzenia mowy,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • utratę świadomości,
  • śpiączkę.

Tuż po spożyciu szczwołu plamistego pojawić się może silne pieczenie w przełyku, ślinotok, a także rozszerzenie źrenic. Objawy nasilają się w zależności od dawki przyjętej trucizny. W każdym wypadku niezbędne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Dżungla w domu. Jakie rośliny wybrać?

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości