Profilaktyka zdrowia

Nieodpowiednie noszenie maseczki wywołuje syndrom MADE. Nieleczony może uszkodzić wzrok

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
weekend.gazeta.pl/portal.abczdrowie.pl
Syndrom MADE - na czym polega?

Osoby noszące przez wiele godzin maseczkę często skarżą się na suchość i pieczenie oczu. Medycy określają to syndromem MADE. Co oznacza ten skrót? Jak złagodzić objawy?

Szczypią cię oczy, gdy nosisz maseczkę? Być może zmagasz się z syndrom MADE. Choć to nowe określenie, to od kilkunastu miesięcy z tym problemem boryka się wiele osób.

Zobacz wideo: Zdrowie

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Syndrom MADE - na czym polega?

Mask-Associated Dry Eye Syndrome to wysuszenia i podrażnienia gałki ocznej wywołanych noszeniem maseczki. Optometrysta Sebastian Zawadzki w rozmowie z Angeliką Swobodą, dziennikarką portalu gazeta.pl wyjaśnił, że syndrom MADE powstaje na skutek złego noszenia maski. - Powinna ona być przede wszystkim szczelna, a drucik dogięty do nosa. Gdy jest luźna, ciepłe powietrze wydychane z płuc przez maskę idzie ku górze i dmucha w oczy. To trochę tak, jakbyśmy stali pod klimatyzatorem czy przy grzejniku. W efekcie oczy się wysuszają - powiedział.

Zdaniem specjalisty syndrom można dopisać do przyczyn zespołu suchego oka. Predyspozycje do tej dolegliwości mają przede wszystkim:

  • osoby, które mają słabszą jakość filmu łzowego,
  • zmagający się z zaburzeniami hormonalnymi,
  • seniorzy.

Jak złagodzić dolegliwości syndromu MADE?

By nie dopuścić do stanu suchego oka, należy prawidłowo nosić maseczki. Warto o tym pamiętać, ponieważ - pomimo iż od poniedziałku 28 marca 2022 r. zostaje zniesiony obowiązek ich noszenia - to w niektórych sytuacjach nadal trzeba je stosować.

Pamiętajmy także, że nieleczony zespół suchego oka może prowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku. Dlatego osoby borykające się z tym problemem powinny zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu. Jedna z najczęściej polecanych metod to wpuszczanie "sztucznych łez". Preparat ten jest dostępny bez recepty w aptece. Oprócz tego należy pamiętać o częstym mruganiu i robieniu przerw w pracy przed komputerem. Jeśli problem się nasila, trzeba niezwłocznie udać się do okulisty.

Zobacz wideo: Uwolnij się od wady wzroku

Uwolnij się od wady wzroku
Uwolnij się od wady wzroku Refrakcyjna wymiana soczewki - na czym polega zabieg? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: weekend.gazeta.pl/portal.abczdrowie.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jules Ingall/Getty Image

Pozostałe wiadomości