Profilaktyka zdrowia

Światowy Dzień Cukrzycy. Jakie są jej objawy i skutki nieleczenia?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Od 2006 obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy, którego celem jest zwrócenie uwagi na rosnącą liczbę zachorowań na cukrzycę. Oficjalne dane pokazują, że w Polsce około 3 miliony ludzi cierpi na cukrzycę, a według nieoficjalnych liczba ta może wynosić nawet 4 miliony. O objawach i skutkach nieleczenia cukrzycy opowiedzieli goście Dzień Dobry TVN: Michał Figurski oraz Prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.

Tegoroczne hasło organizowanego przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną Światowego Dnia Cukrzycy to: „Cukrzyca - w rodzinie siła! Na cukrzycę choruje cała rodzina”, co ma pokazać, że to właśnie rodzina jest pierwszą linią walki z chorobą. W Polsce bardzo szybko przybywa osób ze stanem przedcukrzycowym, a ich liczba szacowana jest na ok. 5 milionów, dlatego profilaktyka i skuteczna edukacja jest niezwykle istotna.

>>> Zobacz też:

W cukrzycy najgorsze są powikłania. Jak skutecznie walczyć z chorobą?

Cukrzyk w rodzinie

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, na którą może zachorować każdy, niezależnie od wieku. Diagnoza wiąże się z szeregiem wyzwań, z którymi musi zmierzyć się cała rodzina chorego. Dotyczy to w szczególności wsparcia w bieżącym kontrolowaniu cukrzycy oraz zrozumienia ze strony najbliższych. Choroba ta nie daje wyraźnych objawów, przez co stan przedcukrzycowy może zostać łatwo zignorować. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ nieleczona cukrzyca może prowadzić do licznych i kłopotliwych powikłań, takich jak:

  • utrata wzroku,
  • zawał serca,
  • udar mózgu,
  • uszkodzenia i niewydolność narządów: naczyń krwionośnych, serca, nerek, oczu czy nerwów,
  • zespołu stopy cukrzycowej.

Choroba cywilizacyjna

Cukrzyca należy do chorób cywilizacyjny i na jej rozwój ogromny wpływ ma zarówno niewłaściwa dieta, jak i niska aktywność fizyczna. Oznacza to, że największy wpływ na jej przebieg ma sam pacjent.

Cukrzyca to jest choroba kłamców. Ponieważ nie widać objawów, choroba nie boli, możesz okłamywać rodzinę, przyjaciół, a nawet lekarzy, że wszystko masz pod kontrolą, mierzysz regularnie cukier, bierzesz insulinę, że dobrze się prowadzisz, ćwiczysz, trzymasz dietę. Okłamujesz także samego siebie - powiedział w jednym z wywiadów Michał Figurski.

Objawy cukrzycy typu 1:

  • zwiększone pragnienie,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • wzmożona senność,
  • utrata wagi,
  • 200 i więcej miligram na decylitr cukru we krwi.

Zobacz też:

Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie

Dzieci jedzą za dużo cukru! Jak karmić dziecko tanio i zdrowo?

Nadmierne gazy – jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu? Przyczyny i sposoby na wzdęcia

>>> Zobacz film:

Światowy Dzień Cukrzycy. Jak z chorobą radzi sobie Marta Wiśniewska?

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości