Profilaktyka zdrowia

Sumba. Tam co trzecia matka straciła przynajmniej jedno dziecko z powodu malarii

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Na indonezyjskiej wyspie Sumba malaria wciąż stanowi tam poważny problem. Są rejony, w których co trzecia matka straciła przynajmniej jedno dziecko z powodu tej choroby. Czy jest szansa, aby zupełnie wyeliminować malarię? Jak się zabezpieczyć przed zachorowaniem na malarię? Gościem Dzień Dobry TVN była lekarz rodzinny, mikrobiolog Izabela Chudzicka-Strugała.

Indonezyjska wyspa Sumba przez długie wieki była odizolowana od cywilizacji, dzięki czemu zachowała swoją unikalna kulturę i obyczaje. Większość mieszkańców nadal wyznaje tradycyjną animistyczną religię marapu, żyje z uprawy roli i mieszka w ulokowanych, jak fortece na wzgórzach, wioskach, gdzie domy buduje się w ten sam sposób od prawie 5 tysięcy lat - z drewna i bez gwoździ. W życiu codziennym mieszkańcy wyspy prawie w ogóle nie korzystają z pieniędzy. Mają wielki szacunek do zmarłych, dlatego, by zorganizować pogrzeb są w stanie zadłużyć się na wielkie sumy.

Wyprawa do lekarza często przekracza możliwości finansowe Sumbijczyków, dlatego wielu z nich prosi o pomoc miejscowych szamanów, którzy w oparciu o wnętrzności kurczaka oceniają, czy ktoś wyjdzie z choroby.

Zobacz także:

Meksyk – jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem?

Dominikana - jakie szczepienia trzeba zrobić przed wyjazdem?

Ghana. Dzieci sprzedawane przez rodziców

Malaria na Sumbie

Sumba to również miejsce o jednym z najwyższych wskaźników zachorowań na malarię w Azji Południowo-Wschodniej. Na wyspie są rejony, gdzie co trzecia matka straciła przez malarię przynajmniej jedno dziecko.

Sumba Foundation

Według statystyk w 2017 roku na świecie zachorowało na malarię 219 milionów osób, a co roku ponad 400 tysięcy ludzi umiera z powodu tej choroby, z czego większość to dzieci poniżej 5. roku życia. Choroba ta zbiera śmiertelne żniwo przede wszystkim w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. Dlatego tak ważne jest to robi, założona w 2001 roku przez Claude'a Gravesa oraz Seana Downsa, Sumba Foundation. Organizacja realizuje projekty wodne, z zakresu opieki zdrowotnej i rozwoju ekonomicznego.

Do tej pory fundacja:

  • stworzyła 4 kliniki,
  • zredukowała występowanie zakażeń malarią aż o 93 proc.,
  • zapewnia opiekę medyczną dla ponad wielu tysięcy osób,
  • stworzyła kilkadziesiąt studni i ponad 200 stacji wodnych,
  • zapewniła wielu szkołom podstawowym dostęp do czystej wody, toalet, stołów, krzeseł, książek i materiałów bibliotecznych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości