Profilaktyka zdrowia

Siedmioletnia Krysia sprzedała swoje rysunki, by wspomóc leczenie dziewczynki z guzem mózgu

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Siedmioletnia Krysia Bogaczuk z Białegostoku wystawiła na sprzedaż namalowane przez siebie rysunki, a zarobione pieniądze przeznaczyła na leczenie Olgi, u której lekarze zdiagnozowali guza mózgu. Z dziewczynkami spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.

Krysia Bogaczuk jest utalentowaną plastycznie uczennicą jednej z białostockich podstawówek. Kiedy dowiedziała się, że jej szkoła jest zaangażowana w pomoc dla Olgi - jednej z uczennic chorej na guza mózgu, postanowiła też dać coś od siebie. Wzięła więc z domu swoje rysunki, usiadła pod sklepem i zaczęła je sprzedawać po 2 i 4 zł. Dziewczynka uzbierała 23 zł. Pieniądze włożyła do koperty i przekazała je na leczenie Olgi.

To bardzo miłe ze strony Krysi. Dzieci powinny brać z niej przykład.

- powiedziała Olga.

>>> Zobacz także:

Choroba Olgi

Olga ma 8 lat i choruje na zespół Recklinghausena. Jest to schorzenie nieuleczalne i ma podłoże genetyczne. W obrazie klinicznym choroby występują zmiany skórne, oczne, guzy wewnątrzczaszkowe i inne nowotwory o lokalizacji pozaczaszkowej, a także zmiany kostne. Jakiś czas temu u Olgi lekarze zdiagnozowali guza mózgu wielkości 4,5 cm, który oślepił jej jedno oko. Rok temu przeszła operację ratującą życie. Podczas zabiegu lekarzom udało się usunąć tylko fragment guza. Pozostała część nowotworu okazała się nieoperacyjna i może zacząć się rozrastać w każdej chwili.

Olga wymaga wielospecjalistycznej opieki: onkologicznej, neurologicznej, neurochirurgicznej, endokrynologicznej, nefrologicznej i okulistycznej. Jest pacjentką poradni wad postawy (potrzebuje rehabilitacji), metabolicznej i alergologicznej. Korzysta z opieki psychoterapeuty.

Olga jest podopieczną fundacji Zdążyć z pomocą.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości