Rak szyjki macicy zabija 5 Polek dziennie. Kiedy zrobiłaś ostatnio cytologię?

Co roku około 3 500 Polek zapada na raka szyjki macicy. Połowa z nich nigdy nie wyzdrowieje, ponieważ zbyt późno zgłosiła się na cytologię. Oznacza to, że z 10 kobiet, u których codziennie wykrywa się w Polsce raka szyjki macicy, 5 umiera. Czy cytologia wykonywana regularnie jest w stanie uchronić przed rakiem szyjki macicy? Czy raka szyjki macicy, który został wcześnie wykryty można pokonać? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z onkologiem prof. Cezarym Szczylikiem oraz fotografką Agą Szuścik, która z powodu odkładania przez cztery lata cytologii zachorowała na raka szyjki macicy, a teraz przekonuje - dla niektórych w kontrowersyjny sposób - inne kobiety do wykonania cytologii.

Choroba Agi Szuścik

Aga Szuścik jest bardzo zapracowaną osobą - robi projekty fotograficzne i filmowe, ma własną audycję radiową, jest wykładowcą, a całkiem niedawno obroniła tytuł doktora sztuk filmowych. Małą, żółtą karteczkę z napisem "iść na cytologię" miała na biurku, ale przez cztery lata zupełnie nie zwracała na nią uwagi.

Nie do końca myślałam o tym, jakie mogą być realne skutki ominięcia badania

- tak Aga dzisiaj tłumaczy odkładanie na później cytologi.

W końcu trafiła do ginekologa w innej sprawie i lekarka zaleciła jej rutynowe badanie. Wynik cytologii ją zmroził - wynikało z niego, że wykryto u niej zmiany złośliwe. Wysłano ją na dodatkowe badania, które niestety potwierdziły wstępną diagnozę. Czekała ją operacja radykalnego wycięcia macicy. Tak wspomina ten moment:

Gdy usłyszałam diagnozę, momentalnie rozlała się ona na wszystkie dziedziny mojego życia, moje aktywności, plany i marzenia. Zawładnęły mną trudne i niezrozumiałe emocje, zmieniło się otoczenie i słowa wypowiadane przez bliskich.

Bywało nawet tak, że kładła się na podłodze, płakała i waliła głową w posadzkę.

Dwa tygodnie po rozległej operacji, badania potwierdziły, że nie ma przerzutów.

Utrata macicy i związana z tym niemożność zajścia w ciążę sprawiły, że Aga zaczęła wątpić w swoją kobiecość. Na szczęście w tych trudnych momentach wspierali ją rodzice i partner, który zapewniał Agę, że operacja usunięcia macicy to nie koniec świata, a ona jest nadal stuprocentową kobietą.

Projekt "To się nie zdarza"

Aga jest fotografem i, jak mówi, łatwo jest jej wyrażać się przez ten rodzaj sztuki. Postanowiła więc dokumentować swoją chorobę przy pomocy zdjęć. Widać na nich nie tylko ciało Agi, ale również zmieniające się wokół niej otoczenie. W ten sposób powstał cykl "To się nie zdarza". Na początku nie zamierzała go upubliczniać, szybko jednak zrozumiała, że przełamując się i mówiąc o swojej chorobie, sprawi, że inne kobiety pójdą na badania, dzięki którym unikną raka szyjki macicy.

Zobacz także:

Szczepionka HPV – dlaczego warto się zaszczepić?

Badanie pochwy: palpacyjne, czystości, wziernikiem. Na czym polegają?

Rak szyjki macicy - objawy, leczenie

Rak szyjki macicy to nowotwór, który zabija pięć Polek dziennie. Jest to rak, którego można wyleczyć całkowicie - pod warunkiem, że wykryje się go we wczesnym stadium. W Europie kobiety badają się regularnie, dzięki czemu odsetek kobiet chorych na raka szyjki macicy jest niewielki. W Polsce kobiety wciąż badają się nieregularnie, co powoduje że zajmujemy niechlubne pierwsze miejsce pod względem liczby zachorowań na raka szyjki macicy.

Za rozwój raka szyjki macicy odpowiada wirus HPV. Można się nim zarazić np. podczas stosunku bez prezerwatywy z zakażonym partnerem lub przez używanie tych samych przyborów higienicznych.

Jakie są objawy raka szyjki macicy? Rak szyjki macicy może rozwijać się w organizmie kobiety latami i nie dawać przy tym żadnych objawów. Najczęstszym objawem jest krwawienie występujące między kolejnymi miesiączkami.

Najlepszą profilaktyką jest regularne wykonywanie badań cytologicznych. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych, tym samym szybciej wprowadzone leczenie daje większe szanse na całkowite wyzdrowienie.

Jak leczy się nowotwór szyjki macicy? Kiedy zmiana nowotworowa jest niewielka, rak zajął tylko szyjkę macicy, a jego średnica jest mniejsza niż cztery centymetry, wystarczy drobny zabieg operacyjny usunięcia samej szyjki macicy. Taka operacja nie odbiera szans na posiadanie potomstwa w przyszłości. Przy większych zmianach nowotworowych koniecznym rozwiązaniem jest wycięcie macicy wraz z węzłami chłonnymi miednicy. W Polsce najwięcej nowotworów szyjki macicy jest wykrywanych w późniejszych stadiach - wówczas niezbędna jest radioterapia wewnętrzna i zewnętrzna. Często leczeniem uzupełniającym przy radioterapii jest chemioterapia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości