Profilaktyka zdrowia

Przyczyny suchego gardła. Jak je nawilżać?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Na suchość i drapanie w gardle uskarża się wiele osób, zwłaszcza palaczy i pracujących głosem, np. nauczycieli. Jakie są przyczyny suchości gardła? Co robić w przypadku tej dolegliwości? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła w Dzień Dobry TVN laryngolog Agata Gerwel.

Nikt z nas nie lubi uczucia suchości i drapania w gardle. Czasem bywa to bardzo uciążliwe i trudne do zwalczenia. Chrząkamy, kaszlemy – i nic, a właściwie jeszcze gorzej. Jak poradzić sobie z taką niby drobną, a jednak bardzo uciążliwa przypadłością?

Suchość gardła - powody

Suchość gardła związana jest z oddychaniem. Jeżeli mamy np. skrzywioną przegrodę nosową lub zapalenie zatok, to oddychamy przez usta. Wówczas nos nie nawilża i nie oczyszcza powietrza, a w gardle robi się sucho.

Problem mogą też mieć alergicy – z jednej strony alergia powoduje nadprodukcję wydzieliny, ale blokuje też i wyłącza z oddychania nos. Mechanizm jest więc ten sam, co przedstawiony w poprzednim akapicie – nieoczyszczone i suche powietrze trafia bezpośrednio do gardła. Z tego też względu alergicy są podatni na suchość w gardle, a co za tym idzie - infekcje i drapanie.

Problemy z suchością w gardle mają również osoby pracujące głosem – nauczyciele, prezenterzy, wykładowcy.

Z suchym gardłem zmagają się także palacze – mają oni uszkodzoną śluzówkę, przewlekły nieżyt, który powoduje, że gardło się wysusza.

Wpływ na problemy z gardłem mają też warunki, w których pracujemy. Jeżeli w biurze jest sucho, cały czas działa klimatyzacja, może to mieć wpływ na wysuszenie błon śluzowych gardła.

Suchość gardła pogłębia się także z wiekiem.

Suchość gardła - co robić? 

Oczywiście trzeba wyjść od ustalenia przyczyny, czyli zbadania dróg oddechowych. Jeżeli problemem jest ich niedrożność, trzeba wdrożyć leczenie. 

Wady w układzie oddechowym są możliwe do stwierdzenia po wykonaniu badań endoskopowych, a w dalszej kolejności – tomografii. Na tej podstawie można ocenić, jak są zbudowane i jak funkcjonują poszczególne części górnych dróg oddechowych.

Przy uciążliwej suchości w gardle trzeba też dużo pić – przynajmniej 1,5 l wody niegazowanej dziennie.

Można wspomagać się naturalnymi środkami bez recepty – ziołowymi tabletkami do ssania z witaminami (z tymiankiem, szałwią). Warto je mieć w torebce i w razie problemu – ssać zamiast cukierka. Są też specjalne areozole i płyny do płukania gardła z naturalnymi olejkami.

Żeby nawilżać suche gardło, trzeba nawilżać też suchy nos, np. żelami z kwasem hialuronowym.

Uważać jednak trzeba, aby nie przesadzić z takimi preparatami. Pewnych środków nie można stosować dłużej niż 7 dni.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości