Profilaktyka zdrowia

Przychodzi pacjent do... Instalekarza

Profilaktyka zdrowia

Budują zaufanie do lekarzy, bywają pewnym źródłem wiedzy medycznej i skracają dystans do pacjenta, pokazując siebie z różnych stron. Instalekarze to nowe działania jednego z najbardziej odpowiedzialnych zawodów. Jak działają? Co dla nich jest ważne?

Kolejki do lekarzy są długie, dlatego pacjenci - nie mogąc doczekać się wizyty - coraz częściej poszukują w internecie informacji na temat chorób, ich przyczyn i objawów, a także terapii. Niestety wiadomości umieszczone w sieci często daleko obiegają od prawdy, stąd niektórzy lekarze wpadli na pomysł, aby stworzyć konkurencję dla doktora Google. W mediach społecznościowych dzielą się więc medycznymi radami i pokazują kulisy swojej pracy. Środowisko lekarskie jest podzielone, co do takich praktyk - jedni pochwalają je, a inni uważają, że jest to złamanie etyki lekarskiej.

>>> Zobacz także:

Zdaniem Marii Kłosińskiej, koordynatorki mediów OIL w Warszawie:

Lekarze z Instagrama wykonują dobrą robotę dla całego środowiska lekarskiego, tylko muszą pamiętać o granicach, które wytycza im prawo.

Chirurg Paweł

Chirurg Paweł, czyli Paweł Kabata to chirurg onkolog, którego celem jest edukowanie i uświadamianie innych. Jego profil na Instagramie śledzi blisko 31 tys. użytkowników. Lekarz chętnie angażuje się w przedsięwzięcia zdrowotne.

Instalekarzem zostałem chyba trochę przez przypadek. Będąc po dyżurze, gdzieś przez głowę mi przemknęło, że warto takie rzeczy opisać. Odczucia, jakieś wrażenia, do których ludzie nie związani z medycyną nie mają dostępu.

- powiedział Paweł Kabata.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Wszedł przez drzwi poradni pewnym siebie krokiem, nie dając szans stojącej u progu staruszce. Wyprężony jak strzała, lekko kołysząc rozrośniętymi barkami. Na opalonej głowie starannie ułożona i lśniąca od żelu fryzura wskazywała, że człowiek napewno spędza przed lustrem więcej czasu niż stojący naprzeciwko chirurg w drelichu i przybrudzonych crocsach. Opinająca umięśnioną klatkę piersiową koszulka głosiła paracoachingowe hasła, że trzeba nap*****lać i dawać 100% siebie, że never give up i coś tam jeszcze. No jednym słowem twardziel. - w czym mogę pomóc - zapytał twardziela - Pana kolega coś z***ał - odpowiedział tamten bez zbędnej kurtuazji niskim, niczym ścieżka basu w siłownianym radiowęźle, głosem. - to proszę pokazać co się stało - poprosił nie dając narzucić sobie podwórkowej retoryki - zrobi pan coś z tym?? - zapytał pokazując niewielki zbiornik płynu pod, w całości zakrytą tuszem tatuażu, skórą. - tak, to płyn… trzeba ukłuć i opróżnić… - coooo?? - zapytał, błyskawicznie przy tym blednąc - nie zgadzam się. Ma pan wymyślić inny sposób. - przykro mi, ale to jedyna metoda. Wprowadzimy taką igłę i strzykawką usuniemy płyn. - ale taką dużą?? - zapytał drżącym głosem twardziel - nie może pan wziąć mniejszej?? To nie będzie bolało?? A robił to pan już kiedyś?? Nie chce pan zawołać kogoś starszego?? Na pewno pan wie co robi?? Może jednak lepiej będzie jak się położę, bo wie pan, żeby Panu było łatwiej... - tak, tak, rozumiem - odpowiedział ze spokojem - proszę pana... nie ma tu nikogo starszego, jestem samodzielnym chirurgiem, a takie nakłucia robiłem pewnie z kilka tysięcy razy. Ale spytam tylko, skoro pan ma tyle tych tatuaży na całym ciele to chyba igieł i bólu się pan nie boi, co…?? - Panie, co pan?? - warknął twardziel - tylko p**dy się boją. Ja po prostu nie lubię… . #prawdziwy #twardziel #i #skromny #chirurg #operacja #igła #skóra #leczenie #medycyna #takie #życie #taka #historia #motywacja #100procenthardcore #tatuaże #siłownia #ciało #instamed #medlife #instadoc

Post udostępniony przez Dr Paweł Kabata (@chirurgpawel)

@instalekarz

Magdalena Krajewska, znana w sieci jako @instalekarz to lekarka rodzinna, której profil na Instagramie śledzi blisko 59 tys. użytkowników. Prowadzi także bloga i ma konto na Youtube. Celem jej działalności w portalach społecznościowych jest w prosty, logiczny i jak najmniej medyczny sposób edukowanie pacjentów z zakresu medycyny i profilaktyki oraz przemycanie wiedzy zdobytej jako mama.

Zależy mi na tym, aby osoby wiedziały, że medycyna nie jest taka prosta.

- powiedziała Magda Krajewska.

Autor: Gaba Kopyto

Pozostałe wiadomości