Profilaktyka zdrowia

Jaki powinien wyglądać śluz przed okresem?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
Wkładka higieniczna
Moment RFCarol Yepes / Getty Images

Wygląd, zapach oraz konsystencja śluzu zmienia się wraz z kolejnymi etapami cyklu menstruacyjnego, co wykorzystuje się w metodzie naturalnego planowania założenia rodziny. Dzięki obserwacji swojego śluzu kobiety są w stanie określić, kiedy mają dni płodne.

Przezroczysty, ciągnący się śluz przed okresem jest sytuacją normalną. U większości jednak kobiet wydzielina z pochwy przed okresem ma barwę białawą bądź żółtawą, a konsystencja śluzu jest gęstsza. Barwę, zapach oraz konsystencję śluzu regulują hormony płciowe, nieprawidłowości mogą również świadczyć o schorzeniach kobiecych dróg rodnych.

Prawidłowy wygląd śluzu przed okresem

Obecność śluzu w czasie cyklu menstruacyjnego jest sytuacją fizjologiczną. Jej brak powinien budzić niepokój. W zależności od fazy cyklu, wygląd wydzieliny (zabarwienie i konsystencja) zmienia się. Dzięki temu można odróżnić dni płodne od niepłodnych. Jedynym parametrem, który nie powinien się zmieniać jest zapach. Jeśli zapach śluzu jest nieprzyjemny, zazwyczaj świadczy to o infekcji. Zabarwienie śluzu zazwyczaj ma barwę białą lub żółtą, jednak przezroczysty śluz przed okresem nie jest żadną patologią. Każdy organizm jest inny i zmiany stężenia hormonów różnią się w zależności od fazy cyklu. Przezroczysty śluz przed okresem, a ciąża - wygląd śluzu na początku ciąży jest inny. Gęstszy, zwarty, o ciemniejszym zabarwieniu, żeby chronić zagnieżdżony w jamie macicy zarodek przed czynnikami zewnętrznymi oraz środowiskowymi.

Charakterystyka śluzu przed okresem:

· Lepki i gęsty - wydzielina w takiej postaci stanowi barierę dla plemników, gdyż uniemożliwia im dalszą drogę w drogach rodnych kobiet.

· Mętny i nieprzejrzysty.

· Galaretowaty i zwarty.

Często tak wyglądający śluz budzi niepokój kobiet, które podejrzewają u siebie jakąś infekcję. Jednak jeśli nie towarzyszą mu inne objawy, takie jak: pieczenie, świąd czy szczypanie, nie ma powodu do obaw.

Metoda Billingsów

Metoda Billingsów to metoda naturalnego planowania rodziny. Polega na obserwowaniu wydzieliny z pochwy. Podczas dni płodnych występuje przezroczysty śluz z pochwy , wydzielina jest ciągnąca się i wodnista. Dodatkowo podczas owulacji kobieta może u siebie zaobserwować:

· zwiększenie o pół stopnia Celsjusza temperatury ciała,

· zwiększona tkliwość piersi,

· podwyższone libido,

· ból podbrzusza z prawej lub lewej strony na linii jajnika,

· uczucie otwarcia ujścia pochwy,

· obrzmienie warg sromowych większych i mniejszych.

Zmiany wyglądu wydzieliny z pochwy wraz ze zmiana faz cyklu owulacyjnego

1. Faza folikularna, czyli przedowulacyjna - w tej fazie po zakończeniu miesiączkowania błona śluzowa jamy macicy zaczyna się regenerować. Odpowiadają za ten proces głównie estrogeny, których stężenie dominuje w tej fazie cyklu. Pęcherzyki w jajniku również dojrzewają w tej fazie. Pod koniec fazy dojrzewa ostatni pęcherzyk (tzw. pęcherzyk Graafa), w którym jest zawarta komórka jajowa. Ta faza trwa od 1 do 13 dnia cyklu. Na jej początku występuje krwawienie menstruacyjne, które trwa ok. 5-6 dni, a następnie stopniowo zmienia się i staje bardziej przezroczyste, bezbarwne oraz wodniste.

2. Faza jajeczkowania, czyli owulacja - w tym czasie pęcherzyk Graafa pęka i wypuszcza dojrzałą, gotową do zapłodnienia komórkę jajową, która znajduje się wówczas w jajowodzie. Są to tzw. dni płodne, trwające do 48 h. Przypadają na 13-15 dzień cyklu. Wydzielina z pochwy jest rzadka, wodnista i przezroczysta. Taki śluz nie stanowi już bariery ochronnej i umożliwia plemnikom przedostanie się z pochwy poprzez szyjkę macicy i jamę macicy do jajowodu, gdzie dochodzi do zapłodnienia.

3. Faza lutealna - następuje w momencie, gdy nie dojdzie do zapłodnienia. Niezapłodniona komórka jajowa oraz obumierające ciałko żółte przemieszczają się do jamy macicy. W tej fazie dominuje stężenie progesteronu. Ciałko żółte odpowiada za produkcję progesteronu, którego głównym zadaniem jest ochrona i zapewnienie odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju zarodka (zapłodnionej komórki jajowej), jeśli jednak nie dojdzie do zapłodnienia, poziom progesteronu stopniowo spada, błona śluzowa jamy macicy nie jest odpowiednio ukrwiona i zachodzi proces złuszczania się błony śluzowej jamy macicy. Pod koniec fazy dochodzi do krwawienia menstruacyjnego i cykl ponownie się zaczyna. Faza lutealna trwa od 15 do 28 dnia cyklu. W tym czasie śluz staje się gęsty, galaretowaty, mętny, o zabarwieniu białym bądź żółtym, czasem jasnobrązowym.

Zobacz film: Nastolatki o pierwszej wizycie u ginekologa.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości