Profilaktyka zdrowia

Przez lata robiła akrylowy manicure. O mały włos nie przegapiła czerniaka

Profilaktyka zdrowia

Czerniak paznokcia jest rzadką odmianą nowotworu skóry, ale równie groźną i niestety późno rozpoznawalną. Osobą, która zmagała się z tego typem raka była Karolina Jaśko, Amerykanka polskiego pochodzenia, która w 2018 roku zdobyła koronę Miss Illinois. W jakich okolicznościach odkryła u siebie chorobę? Co według jej lekarzy było przyczyną rozwoju czerniaka paznokcia? Z Karoliną Jaśko rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska. A w studiu gościliśmy dr hab. n. med. Iwonę Ługowską z Centrum Onkologii w Warszawie. Lekarkę zapytaliśmy, kto najczęściej choruje na ten typ nowotworu? Jakie są przyczyny i objawy czerniaka paznokcia?

Karolina Jaśko jest młodą Amerykanką polskiego pochodzenia. Ma na koncie kilka sukcesów, między innymi tytuł Miss Illinois 2018, ale jej największym sukcesem jest wygrana z czerniakiem paznokci, na którego zachorowała w ostatniej klasie szkoły średniej. O chorobie dziewczyna dowiedziała się podczas zabiegu manicure.

Kiedy zdjęto mi akryl, zauważyłam, że pod paznokciem kciuka mam czarną linię.

- powiedziała.

>>> Zobacz także:

Na początku Karolina myślała, że to siniak. Jednak, kiedy niedługo potem jej palec spuchł i zrobił się czerwony, zaniepokojona postanowiła iść do lekarza. Po wykonaniu biopsji okazało się, że pod paznokciem znajduje się czerniak. Po diagnozie jej świat stanął do góry nogami. Choć starała się nie okazywać emocji, w środku odczuwała ogromny stres, zwłaszcza przed samą operacją. Podczas zabiegu usunięto jej płytkę paznokcia, tak, aby nie odrastała.

Lekarze jako przyczynę rozwoju czerniaka u Karoliny podali predyspozycje genetyczne (jej mama chorowała na ten typ nowotworu), ale uznali, że mógł się rozwinąć pod paznokciem i to tak szybko z powodu częstego przedłużania paznokci.

Jak choroba zmieniła Karolinę?

Trochę mi pomogła. Kiedy usunięto mi paznokieć, miałam duże problemy z pewnością siebie z powodu jego braku. Ale sporo nad sobą popracowałam i teraz mogę pomagać innym ludziom. Mówię im, jak ważne jest chodzenie do dermatologa i sprawdzanie swojego ciała.

- przyznała Miss Illinois 2018.

Czerniak paznokcia - przyczyny, objawy, leczenie

Czerniak paznokcia, zwany też podpaznokciowym stanowi zaledwie 1 proc. wszystkich czerniaków skóry. Może rozwinąć się pod paznokciem rąk i nóg, zwykle dotyczy tylko jednej płytki paznokciowej. Zmiana nowotworowa najczęściej atakuje kciuk, palec wskazujący lub duży palec stopy. Na ten typ nowotworu najczęściej występuje u czarnoskórych mężczyzn i Azjatów w wieku ok. 50 lat lub więcej. W grupie ryzyka są również osoby, które w rodzinie mają lub miały osoby chorujące na czerniaka. Wśród przyczyn jego wystąpienia wymienia się również uraz mechaniczny.

Czerniak paznokcia może objawiać się:

  • szerokim prążkiem barwnikowym o nieregularnych, szarpanych brzegach,
  • trójkątnym kształtem,
  • wielobarwnymi, nierównymi pasmami barwnika,
  • pęknięciami w obrębie płytki paznokciowej,
  • obecnością melaniny w tkankach miękkich otaczających paznokieć, widocznej w badaniu dermatoskopowym.

Diagnostyka czerniaka paznokcia obejmuje badania kliniczne i dermatoskopowe.

Leczenie czerniaka podpaznokciowego polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, podczas którego usunięty zostaje paznokieć wraz z fragmentami otaczających go tkanek. W najbardziej zaawansowanych przypadkach choroby może zachodzić jednak potrzeba usunięcia całego paliczka zajętego czerniakiem złośliwym paznokcia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości