Co to jest przedsionek pochwy? Co to jest zapalenie przedsionka pochwy i jakie są jego objawy?

kobiece dlonie trzymajace sie za krocze
Anetlanda / Getty Images
Przedsionek pochwy to struktura należąca do narządów rozrodczych żeńskich. Prawidłowy przedsionek pochwy jest różowy i niebolesny. Często jednak dochodzi do schorzeń tego obszaru, takich jak zapalenie przedsionka pochwy.

Stan taki wymaga interwencji lekarskiej. Pieczenie przedsionka pochwy sugeruje zespół zapalenia przedsionka pochwy, który leczy się farmakologicznie lub za pomocą plastyki przedsionka pochwy.

Jak wygląda wejście do pochwy? Przedsionek pochwy - budowa

Przedsionek pochwy to struktura stanowiąca obszar, w którym swoje ujście ma cewka moczowa i ku tyłowi od cewki pochwa. Ograniczony jest przez wargi sromowe mniejsze i większe, łechtaczkę od przodu i spoidełko tylne warg sromowych większych od tyłu. Jest to miejsce, w którym nabłonek pochodzący ze skóry przechodzi w nabłonek błon śluzowych bardziej przypominający błonę śluzową pęcherza lub cewki. Należy do zewnętrznych narządów płciowych żeńskich. W ścianach przedsionka pochwy znajdują się gruczoły przedsionkowe większe oraz opuszki przedsionka. Wywodzi się ze szczeliny moczowo - płciowej, która przekształca się w życiu zarodkowym w przedsionek pochwy. Jak wygląda wejście do pochwy w stanie niezmienionym? Jest blade, niezaczerwienione, wilgotne i nie doświadczamy żadnego dyskomfortu z jego strony. W wyniku kontaktów seksualnych, bliskiego sąsiedztwa dróg moczowych oraz wielokrotnych porodów naturalnych struktura przedsionka pochwy może ulec zmianom zapalnym lub nawet częściowemu zniszczeniu.

Zapalenie przedsionka pochwy - objawy, leczenie

Najczęstszym schorzeniem dotykającym przedsionek pochwy jest zespół zapalenia przedsionka pochwy - vulvar vestibulitis syndrome (VVS). Nie jest to choroba łatwa do leczenia. Przyczyna tego schorzenia nie jest znana. Wiadomo natomiast, że czynniki zapalne powodują zwiększoną wrażliwość zakończeń nerwowych w przedsionku pochwy, co prowadzi do zwiększonego odczuwania bólu. Najczęściej ból ten występuje podczas odbywania stosunku, zakładania tamponów, podmywania się. U kobiety chorej na zapalenie przedsionka pochwy może pojawić się pieczenie przedsionka pochwy , wywołane zwiększonym wydalaniem z moczem szczawianów, które drażnią błonę śluzową. Ponadto do objawów zapalenia przedsionka pochwy należy zaczerwienienie, obrzęk, wzmożone ucieplenie. Pacjentka jest bardziej wrażliwa na ból, co po dłuższym czasie może doprowadzić nawet do depresji. Diagnoza ustalana jest na podstawie wyżej wymienionych objawów. Należy także wykluczyć inne infekcje takie jak zapalenie dróg moczowo - płciowych oraz choroby przenoszone drogą płciową. Ponieważ nieznana jest przyczyna zapalenia przedsionka pochwy, trudno o skuteczne leczenie. Można je podzielić na leczenie farmakologiczne (miejscowe i ogólne), fizykoterapię oraz leczenie chirurgiczne. Zaczyna się zwykle od stosowania kremów (np. z zawartością lignokainy). Jeśli zastosowane leczenie nie pomoże, włącza się leki działające ogólnoustrojowo - przeciwdepresyjne oraz cytrynian wapnia. Ostatecznym wyjściem jest vestibulektomia lub plastyka przedsionka pochwy czyli zabieg polegający na płytkim wycięciu zmienionej błony śluzowej przedsionka pochwy razem z błoną dziewiczą.

Korekta operacyjna - plastyka przedsionka pochwy, przedsionek pochwy po porodzie

Introitoplastyka, czyli plastyka przedsionka pochwy , to zabieg korekcyjny, którego dokonuje się, gdy z jakichś względów przedsionek pochwy uległ zniszczeniu. Dzieje się tak często w dniu przyjścia dziecka na świat, kiedy to przedsionek pochwy po porodzie jest zmieniony, główka wychodzącego dziecka na świat rozciąga ujście pochwy i mięśni ją otaczających, szczególnie jeśli dziecko osiągnęło dużą masę urodzeniową. Pogarsza to również jakość życia seksualnego kobiety lub nawet uniemożliwia wykonanie pełnego stosunku seksualnego. Ginekologia estetyczna zajmuje się korygowaniem tych zmian - pomaga odtworzyć prawidłowy przedsionek pochwy . Zabieg polega na wycięciu zmienionych tkanek, jest krótki - pacjentka nie wymaga nawet hospitalizacji - wykonuje się go w ramach chirurgii jednego dnia. Wskazania do wykonania takiego zabiegu to zrosty, zmiany powodujące ból i dyskomfort, takie jak opisany wyżej zespół zapalenia przedsionka pochwy oraz otwarte wejście do pochwy. Po wykonanym zabiegu obowiązuje wstrzemięźliwość seksualna na kilka tygodni oraz kontrola lekarska.

Zobacz film: Osteopatia ginekologiczna. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości