Profilaktyka zdrowia

Polska psychiatria dziecięca potrzebuje pomocy. Jurek Owsiak: "Zapaść jest ogromna"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

"Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową" - pod takim hasłem odbędzie się wspólna debata Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Marszałka Senatu. O dramatycznym stanie opieki psychiatrycznej w Polsce mówili w naszym programie szef Fundacji Jurek Owsiak i psychoterapeutka Dorota Minta.

WOŚP pomaga psychiatrii dziecięcej

W prawie każdej klasie jest kilkoro dzieci, które cierpią na zaburzenia psychiczne. Polska znajduje się wśród krajów z najwyższym wskaźnikiem samobójstw wśród młodzieży. Sytuacja jest więc bardzo poważna.

21 października odbędzie się wspólna debata WOŚP i Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego: "Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową". Pierwotnie zaplanowana była na marzec, ale uniemożliwił to koronawirus. Jednak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od tamtego czasu już zaczęła działać w tej sprawie.

Mamy za sobą pierwsze zakupy, wydaliśmy na to 4,3 mln zł. Kupiliśmy 798 łóżek, 510 siedzisk, meble szpitalne i 403 testy psychologiczne, które są potrzebne do prowadzenia terapii dla 37 ośrodków

- wylicza szef Fundacji Jurek Owsiak.

Jak podkreśla, WOŚP nie jest od zmiany systemu .

Liczymy na to, że pan marszałek wpłynie na to, że system się zmieni. Ale już wiemy, że 100 mln zł zostało 'urwanych' psychiatrii, 600 mln onkologii, w związku z tym idą raczej czasy bardzo złe (...) Zapaść jest ogromna

- obawia się gość Dzień Dobry TVN.

Ratunek dla polskiej psychiatrii dziecięcej

Polskie oddziały psychiatryczne dla dzieci są w archaicznym stanie. Ponadto jest ich skandalicznie mało. Nastolatek, który ma problemy i szuka pomocy, na konsultację z psychoterapeutą przez NFZ czeka nawet pół roku.

Sytuacja jest dramatyczna

- przyznaje psychoterapeutka Dorota Minta.

Leczenie psychiatryczne to ostateczność, a katastrofa dzieje się już na wcześniejszych etapach. Chodzi o brak profilaktyki. Winne temu są rozerwane więzi rodzinne i opresyjna szkoła. Dorastanie w takim środowisku nie przynosi nic dobrego - nakręciliśmy zabójcze tempo dla dzieci zapominając o tym, co w życiu jest najważniejsze , czyli zdrowiu.

Szpital psychiatryczny bardzo często nie byłby potrzebny, gdybyśmy byli wcześniej obecni, my - eksperci i dorośli. Opieka i profilaktyka w naturalnym środowisku dzieciaków jest najważniejsza

- podkreśla specjalistka.

"Potrafię się uśmiechać, ale nie jestem szczęśliwa...". Obejrzyj reportaż o nastolatkach zmagających się z depresją:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Samobójstwo 12-latki. Miała być prześladowana na tle orientacji seksualnej

Czym są choroby psychiczne? Definicja, rodzaje, objawy i leczenie

Życie na emocjonalnej huśtawce. Zaburzenia afektywne dwubiegunowe – objawy, przyczyny, leczenie

Autor: Luiza Bebłot

Reporter: S. Kulik, B. Jańczak

Pozostałe wiadomości