Profilaktyka zdrowia

Płyny dezynfekujące - jakie wybierać i jak stosować, aby były bezpieczne dla naszego zdrowia?

Profilaktyka zdrowia

W dobie pandemii produktem, z którym nie rozstajemy się na krok, został płyn antybakteryjny. Mieszanka, która ma za zadanie chronić nas przed chorobami, źle dobrana, potrafi nam również zaszkodzić. Jak zatem wybrać płyn i jak prawidłowo go użytkować, aby był bezpieczny dla naszego zdrowia? Na te pytania odpowiedział chemik, Łukasz Sporny.

Niebezpieczne środki do dezynfekcji

Sytuacja sprzed kilku dni, która miała miejsce w jednym z Liceów Ogólnokształcących w Dąbrowie Górniczej, gdzie nieoczekiwanie podczas uroczystości zasłabło kilku uczniów, udowodniła, że płyny dezynfekujące mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jak się okazało, przyczyną zaistniałego zdarzenia nie był podejrzewany atak paniki, a mieszanka odkażająca, którą personel przetarł w budynku wszystkie powierzchnie płaskie. Po kontroli sanepidu ustalono, że środek, który został wykorzystany, przeznaczony był do dezynfekcji dłoni. Jak to możliwe, aby płyn, który stosujemy na delikatną skórę, mógł wywołać taką reakcję?

Myślę, że chodzi tutaj o ilość. My używamy tych środków w bardzo dużej ilości. Jeżeli ktoś się zatruł drogą oddechową, to pokazuje, ile tej substancji musiało zostać rozpylone

– powiedział Łukasz.

Chemik przyznał zatem, że podstawową zasadą jest zachowanie umiaru. Specjalista podkreślił także, aby używać środków dezynfekujących w momencie, gdy są one faktycznie niezbędne, tzn. po wyjściu z komunikacji miejskiej, ze sklepu lub innego pomierzenia, w którym mamy styczność z grupą osób. Ponadto ważne jest także częste wietrzenie pomieszczeń.

Krzywdę zawsze sobie można zrobić, dlatego zdrowy rozsądek jest ważniejszy od wszystkiego

– dodał.

Płyn do dezynfekcji - jak wybierać?

Mnogość produktów dezynfekujących, która pojawia się na sklepowych półkach, potrafi zaskoczyć. Warto jednak przyjrzeć się im nieco dokładniej i nie podejmować decyzji pochopnie. Zdaniem chemika czytanie etykiet to podstawa, zarówno przy zakupach spożywczych, jak i chemicznych. Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów antybakteryjnych, żeli, płynów, mydła, aerozole. Czym się różnią i jaki właściwie wybrać? Łukasz Sporny zdradził, że konsystencja i opakowanie nie mają tutaj większego znaczenia. To, co wybierzemy, jest już kwestią indywidualnych preferencji. Istotny jest jednak skład produktu oraz jego przeznaczenie. Proponowane przez producentów płyny różnią się zarówno stężeniem alkoholu, jak i poszczególnymi składnikami. Podczas dokonywania wyboru, warto pamiętać, że długa lista substancji i olejki zapachowe nie zawsze będą działać pozytywnie na naszą skórę czy zdrowie.

Czasami ten skład jest bardzo bogaty. Ja bym się kierował zasadą, że im krótsza lista, tym lepiej. Kluczowa jest także ilość alkoholu. Okazuje się, że właściwości dezynfekujące mają produkty, w których stężenie alkoholu waha się miedzy 60 a 80%.

– powiedział.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Założyciel kultowego domu mody nie żyje. Kenzo Takada miał 81 lata. Zmarł z powodu koronawirusa

Szpitale alarmują. Brakuje specyfiku dla chorych na COVID-19

Jak religia wpływa na dietę? Pokarmowe tematy tabu w niektórych społeczeństwach szokują

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości