Materiał promocyjny

Rak piersi: profilaktyka jest najważniejsza. Jak często należy się badać?

Pier(w)si się badamy!
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u kobiet. Aby edukować kobiety i zachęcić je do regularnego wykonywania badań październik został ustanowiony Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Panie, które chcą sprawdzić swój stan zdrowia, mogą to zrobić w ramach akcji "Pier(w)si się badamy". Dlaczego warto skorzystać z takiej okazji?

Badanie piersi. Dlaczego nie należy ich odkładać?

Wiele kobiet obawia się wizyty u specjalisty z obawy, że ten znajdzie "coś" niepokojącego. Tymczasem im wcześniej zmiana zostanie wykryta, tym większe są szanse za całkowite wyleczenie. Doskonałym tego przykładem jest pani Marzena. Kobieta w 2008 roku wykryła u sobie guzka na prawej piersi. Na szczęście zmiana nie była złośliwa. - Od tamtej pory regularnie się badam. Niestety między jednym a drugim badaniem okazało się, że pojawił się kolejny guzek, [...], okazało się, że jest to nowotwór złośliwy - mówiła pani Marzena. Na szczęście kobieta bardzo szybko została poddana leczeniu i jest zdrowa.

Panią Monikę do badań zmotywowała jej mama, która zachorowała na raka. - Pod prysznicem, myjąc się, wyczuła, że ma guza. Niestety okazało się, że jest to nowotwór złośliwy. Obecnie - na szczęście - wszystko jest już dobrze - powiedziała.

Do badania piersi kobiety zachęca Karolina Skuła, położna. Jej zdaniem każda kobieta, która skończyła 18 lat, powinna raz w miesiącu wykonywać samobadanie piersi. - Następnie po 20. roku co dwa lata (wykonywać) USG piersi, potem po 30. co roku - tłumaczyła specjalistka.

Co się dzieje po mastektomii?

W niektórych przypadkach, aby uratować kobiecie życie, konieczne jest wykonanie mastektomii. Zabieg polega na usunięciu piersi. Po takiej operacji kobieta powinna zostać objęta odpowiednią opieką. Każda kobieta po operacji ginekologicznej lub ginekologiczno-onkologicznej może otrzymać skierowanie do położnej rodzinnej i w ramach ubezpieczenia NFZ może później skorzystać z wizyt domowych.

Dodatkowo należy jej się rehabilitacja. - Rehabilitacja jest darmowa, może się ona odbywać na NFZ. Również w Lux Med Onkologia ta opieka jest na NFZ - mówiła Paulina Pujer, rehabilitantka. W ocenie specjalistki nie należy z niej rezygnować. - Kobiety, które nie podejmują tej rehabilitacji, często zmagają się z obrzękami limfatycznymi, które nieleczone mogą prowadzić do osłabienia kończyny, niestety czasem występują ograniczenia w ruchomości. Nawet do tego stopnia, że kobiety nie są w stanie umyć głowy, uczesać się, zrobić sobie makijażu, sięgnąć gdzieś wyżej na półkę, wrócić do pracy - dodała Paulina Pujer.

Jak sobie poradzić z diagnozą?

Część kobiet, które wykonują badania profilaktyczne dowiadują się, że w ich organizmie dzieje się coś niepokojącego. - My mamy taki swój osobisty koniec świata, ale świat na nas czeka, [...], trwa i czeka z pomocą. Oprócz lekarzy, którzy nas leczą, onkologów, psychologów, psychoonkologów, psychoterapeutów, mamy też taką grupę wsparcia wśród najbliższych. Prośmy o pomoc. Mówmy, co jest nam potrzebne. Osoby, które nas wspierają, też mogą liczyć na pomoc specjalistów - powiedziała Joanna Posłuszna, psycholog.

W ocenie specjalistki kobieta, która dowiaduje się, że jest chora, powinna skupić całą swoją energię na tym, żeby działać. - Nie zamartwiać się. Jeśli mamy jakiś konkretny plan leczenia, to my mamy od razu wejść w ten tryb, po tym momencie smutku, żalu, [...], w działanie - dodała.

W ramach akcji "Pier(w)si się badamy" w mobilnych punkach, które w każdą sobotę października pojawią się innym mieście Polski, każda kobieta będzie mogła przebadać się w kierunku raka piersi. 22 października taką możliwość otrzymają mieszkanki Lublina i okolic. 29 października akcja zawita do Siedlec.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości