Profilaktyka zdrowia

Julia i Antek zmagają się z otyłością. Mama rodzeństwa: "Chcę, żeby zawalczyli o siebie"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Magda Nabiałczyk
(Od)wagi dzieciaki – Julka i Antek
(Od)wagi dzieciaki – Julka i Antek Dzień Dobry TVN
wideo 2/2
Dzień Dobry TVN(Od)wagi dzieciaki – Julka i Antek

Otyłość to problem, który jeszcze od niedawna dotyczył tylko dorosłych. Od kilku lat coraz częściej problemy z wagą mają dzieci. Wśród nich jest rodzeństwo - Julia i Antek. Jak wygląda ich walka z nadprogramowymi kilogramami?

Julia i Antek walczą z otyłością

Julia uczy się w klasie fryzjerskiej. Nastolatka interesuje się makijażem i po ukończeniu szkoły chciałaby pójść na studia kosmetyczne. Jej brat Antek chodzi do siódmej klasy szkoły podstawowej i bardzo lubi grać na komputerze. Oboje mają znaczną nadwagę. - Zaczęłam dużo jeść i podjadać, kiedy rodziców nie ma w domu. Nie mam w ogóle kondycji. W podstawówce regularnie ćwiczyłam na lekcjach wychowania fizycznego. Kiedy poszłam do technikum, przestałam uczestniczyć w zajęciach - opowiadała w rozmowie z naszą reporterką Julia. - Dawniej chodziła grać w siatkówkę czy w piłkę ręczną, teraz skupiła się na makijażu, nagrywaniu filmików i wrzucaniu ich na TikToka - dodała Karolina Cymerman, mama Julii i Antka.

Pani Karolina ma świadomość problemu i stara się przygotowywać swoim dzieciom zdrowe posiłki. - Nie jesteśmy w stanie wszystkiego skontrolować. Późno wracam do domu, mąż też dużo pracuje. Czy zjadają to jedzenie, które im szykuję - tego nie wiem. W domu muszą jeść to, co im daję, ale kiedy wychodzą i proszą o mnie pieniądze na picie, nie wiem, czy je kupią, czy wydarzą np. na hot doga - przyznała.

Aby zawalczyć o zdrowie dzieci, zdecydowała się wprowadzić im dietę. - Od pewnego czasu nie jemy tłusto, używamy też bardzo mało oleju. Staramy się jeść zdrowo - wyliczała. Równie zdeterminowana co mama, jest Julia. Dziewczyna wyznała, że z powodu wagi jest wyśmiewana w szkole. - Moim celem jest, żeby ważyć 60 kilogramów - stwierdziła.

W zgubieniu zbędnych kilogramów Julii i Antkowi pomogą specjaliści zaangażowani w naszą akcję "(Od)wagi dzieciaki". W jej ramach będzie można się dowiedzieć, gdzie poszukać pomocy, podpowiemy, jak zachęcić pociechy do ćwiczeń oraz podsuniemy pomysły na zdrowe, smaczne i kolorowe posiłki.

Jak jeść zdrowo?

Kluczem do zdrowia i utrzymania prawidłowej masy ciała jest zbilansowana dieta. Niestety zdrowe produkty są bardzo drogie, dlatego też część z nas woli sięgnąć po tańszą, ale wysokoprzetworzoną żywność. - Te produkty są tańsze, bo powstają z produktów łatwo dostępnych i produkowanych na masową skalę. Produkcja hurtowa zawsze jest tańsza - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny. W ocenie specjalistki możemy jeść zdrowo i zbytnio nie nadszarpnąć domowego budżetu. - Przede wszystkim przestańmy kombinować i sięgajmy po sezonowe, nasze rodzime produkty. Często zdarza się, że szukamy jakichś egzotycznych owoców, które mają zrobić za nas całą robotę, a zapominamy np. o polskich jabłkach, które są równie zdrowe i do tego dużo tańsze - zaznaczyła dietetyczka.

Dodatkowo pamiętajmy o czytaniu etykiet. Wcale nie trzeba być specjalistą, aby rozpoznać, czy dany produkt jest zdrowy, czy nie. - Zwracajmy uwagę przede wszystkim na ilość składników. Im prostszy skład, tym lepszy zdrowszy - podsumowała. O czym jeszcze należy pamiętać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Ekonomia a otyłość - niezdrowe rzeczy są najtańsze?
Ekonomia a otyłość - niezdrowe rzeczy są najtańsze?
Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Magda Nabiałczyk

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości