Profilaktyka zdrowia

Opieka paliatywna – na czym polega? Kilka słów o tym, jak ulżyć chorym w cierpieniu

Profilaktyka zdrowia

LPETTET/Getty Images

Opieka paliatywna przede wszystkim ma za zadanie poprawić jakość życia osobie przewlekle i poważnie chorej, a także jej rodzinie. W Polsce wyróżniamy dwie formy – opiekę hospicyjną i domową. Ponadto są również poradnie medycyny paliatywnej. Czym charakteryzuje się każda z nich? Dla kogo jest przeznaczona?

Opieka paliatywna – historia

Przymiotnik "paliatywny" wywodzi się od łacińskiego słowa "paliatus" (okryty płaszczem). Można go również łączyć z angielskim przymiotnikiem palliative (łagodzący, uśmierzający). Pierwszy nowoczesny ośrodek opieki paliatywnej - Hospicjum św. Krzysztofa - powstał w Wielkiej Brytanii. Otworzyła go w 1967 roku Brytyjka Cicely Saunders, która w 1967 r. W Polsce natomiast taka placówka powstała w latach 80. ubiegłego wieku. Z kolei w 2002 r. powstało Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej zrzeszające specjalistów tej dziedziny medycznej. Początkowo ruch organizowania hospicjów poświęcono przede wszystkim opiece nad pacjentami z nowotworami złośliwymi. Obecnie zostało to rozszerzone o wiele innych schorzeń.

Opieka paliatywna – co to?

Według definicji WHO z 2002 roku opieka paliatywna to postępowanie mające na celu poprawę jakości życia chorych i ich rodzin w obliczu problemów związanych z nieuleczalną chorobą. Do głównych działań należy:

  • zapobieganie i zmniejszanie cierpienia,
  • ocena i leczenie bólu,
  • wsparcie psychiczne oraz duchowe chorego i jego najbliższych.

Istnieje także polska definicja medycyny paliatywnej określona przez Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z nią jest to wszechstronna, całościowa opieka nad osobami, które są nieuleczalnie chore, gdy choroba nie poddaje się przyczynowemu leczeniu i jest postępująca.

Opieka paliatywna w domu

Osoby nieuleczalnie chore często ostatnie swoje dni chcą spędzić we własnym mieszkaniu. Dlatego powstała opieka paliatywna w domu, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim polega na silnym wsparciu rodziny, ale również pomocy odpowiednio przygotowanych specjalistów, czyli tzw. zespołu interdyscyplinarnego, w którego w skład wchodzą m.in. lekarz, pielęgniarki, pracownik socjalny, psycholog czy kapłan. Niekiedy zdarza się tak, że pielęgniarki uczą członków rodziny, jak ich karmić, podawać leki czy profilaktyki przeciwodleżynowej.

Natomiast pod opieką poradni medycyny paliatywnej znajdują się chorzy, którzy mają możliwość udania się do poradni samemu lub - ze względu na ograniczoną możliwość poruszania się - wymagają porad lub wizyt w domu.

Zobacz wideo: Kamil Mokrzycki. Po śmierci siostrzenicy wybuduje hospicjum dla dzieci

Zobacz także:

Janina Bąk o swojej chorobie: "Nie zawsze musimy wiedzieć, co powiedzieć. Ale zawsze musimy pamiętać, czego nie mówić"

Lecznicze właściwości botoksu. "Jest wykorzystywany w wielu dziedzinach medycyny. To rewelacja"

Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży. Dużym problemem jest postawienie prawidłowej diagnozy

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: WHO/zdrowie.tvn.pl

Pozostałe wiadomości