Do czego wykorzystywać olej z kiełków pszenicy?

Autor:
Adrian
Adamczyk
olej z kiełków pszenicy

Olej z kiełków pszenicy to olej roślinny rzadko kiedy używany, głównie ze względu na niedocenianie samej pszenicy jako zboża. Warto jednak wspomnieć o kilku jego właściwościach i zastosowaniach.

Olej z kiełków pszenicy doceniony został współcześnie po raz pierwszy w latach 60. XX wieku. Zauważono wówczas, że pomaga on w regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku i w związku z tym zaczęto podawać go sportowcom. Sam olej z kiełków pszenicy był już jednak znany i stosowany w starożytności – nie tylko zresztą w celach zdrowotnych, ale także podczas różnego rodzaju ceremoniałów religijnych.

Olej z kiełków pszenicy – produkcja

Olej z kiełków pszenicy jest jednym z najrzadziej spotykanych i najdroższych olejów roślinnych z tego względu, iż do przygotowania litra takiego oleju potrzeba nieraz aż 1,5 tony pszenicy. Produkuje się go z zarodków ziaren pszenicy zwyczajnej, która obecnie jest powszechnie uprawiana na całym świecie. Zarodek natomiast jest niewielką częścią całego ziarna, bo stanowi zaledwie 3 proc. jego objętości.

Olej z kiełków pszenicy posiada intensywną pomarańczową barwę oraz charakterystyczny pszeniczny zapach. Jego najważniejsza cecha charakterystyczna to niemożność używania go w obróbce cieplnej. Olej z kiełków pszenicy ma bardzo niską temperaturę dymienia i szybko traci swoje właściwości zdrowotne. Należy go również krótko przechowywać i najlepiej kupować każdorazowo na konkretną okazję. Obecnie najczęściej spotyka się go pod postacią oleju z kiełków pszenicy tłoczonego na zimno nieoczyszczonego i ta forma jest ze wszystkich najzdrowsza.

Gdzie kupić olej z kiełków pszenicy? Najlepiej skorzystać ze sklepu internetowego, który posiada odpowiednie atesty i da nam pewność, że olej, który kupujemy, jest naturalny i zdrowy. Możemy również w tym celu udać się do jednego z wielu kameralnych sklepów zielarskich, które ostatnio cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów.

Właściwości oleju z kiełków pszenicy

Wiele jest zdrowotnych właściwości oleju z kiełków pszenicy. Charakteryzuje się on przede wszystkich dużą zawartością zdrowych dla naszego organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zapobiegają między innymi chorobom układu krwionośnego oraz chorobom serca.

Wśród nich wyróżniamy między innymi kwas linolenowy, palmitynowy oraz stearynowy. Olej z kiełków pszenicy zawiera również sporo witamin z grupy B, które wzmacniają między innymi układ nerwowy oraz wpływają na skupienie. Szczególnie poleca się dbanie o uzupełnianie tych witamin w okresie zwiększonego stresu i zmęczenia z powodu obowiązków związanych ze szkołą lub pracą.

Olej z kiełków pszenicy zawiera również najwyższe stężenie witaminy E, nazywanej witaminą młodości, wśród wszystkich olejów roślinnych. Ma bowiem ogromny udział w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka, zwłaszcza jeśli chodzi o płodność oraz o zdolność utrzymania zdrowej ciąży. Oprócz tego olej z kiełków pszenicy zawiera również liczne minerały, takie jak wapń czy żelazo, witaminy A i D, fosfolipidy oraz błonnik niezbędny w procesie przemiany materii.

Które tłuszcze są najzdrowsze?

Obalamy mity o tłuszczach
Obalamy mity o tłuszczach Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Zastosowanie oleju z kiełków pszenicy

Olej z kiełków pszenicy ma wiele zastosowań . Można używać go między innymi w pielęgnacji. Olej z kiełków pszenicy doskonale sprawdzi się w formie odżywki na włosy. Polecamy go przede wszystkim w celu wygładzenia włosów oraz odbudowy struktury włosa, zwłaszcza kiedy są one zniszczone po farbowaniu lub osłabione w okresie jesienno-zimowym. Dzięki olejowi z kiełków pszenicy włosy będą zdrowe i lśniące, a skóra głowy zregenerowana. Olejek pobudzi również krążenie.

Olej z kiełków pszenicy stosować można również na skórę w zastępstwie kupowanych w sklepach balsamów do ciała. Sprawi on, że skóra będzie nawilżona. Sprawdzi się nawet w przypadku pielęgnacji spierzchniętych ust, suchych skórek wokół paznokci, rozstępów oraz w ochronie przeciwko złemu działaniu promieni słonecznych.

Olej z kiełków pszenicy ma również swoje zastosowanie jako zdrowy suplement diety. Stosuje się go przede wszystkim w profilaktyce chorób serca i przy problemach z układem krwionośnym, ze względu na zawarte w nim zdrowe tłuszcze.

Obniża on poziom złego cholesterolu we krwi i obniża jego absorpcję z pokarmów. Olej z kiełków pszenicy ma również właściwości przeciwzapalne. Pomaga zwalczać i łagodzić dolegliwości związane z układem pokarmowym, szczególnie z żołądkiem i jelitami.

Ze względu na wszystkie swoje właściwości prozdrowotne, zaleca się stosowanie oleju z kiełków pszenicy również podczas masażu kosmetycznego i leczniczego. Jako środek nawilżający podczas masażu działa odprężająco i regenerująco na skórę całego ciała. W celach zdrowotnych spożywczy olej z kiełków pszenicy do picia najlepiej jest stosować w ilości dwóch łyżek dziennie. Wtedy na pewno odczujemy pozytywne zmiany w naszym samopoczuciu oraz codziennym funkcjonowaniu organizmu.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego:  13-Smile/Getty Images

Pozostałe wiadomości