Profilaktyka zdrowia

Na czym polega bierne palenie? Skutki u dzieci mogą być opłakane

Profilaktyka zdrowia

Bierne palenie tytoniu jest tak samo szkodliwe dla zdrowia jak samodzielne sięganie po papierosy, fajkę czy cygaro. Na jego negatywne skutki najbardziej narażone są kobiety w ciąży oraz dzieci. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli pediatra, Ewa Miśko-Wąsowska i socjolog, Marek Troszyński.

W mediach stosunkowo często słyszymy, że palenie tytoniu jest niebezpieczne dla zdrowia. Papierosy oraz inne wyroby tytoniowe istotnie zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca i krążenia, a także nowotworów, przede wszystkim płuc. Zdajemy sobie sprawę z tego, że palacze poważnie szkodzą swojemu zdrowiu. Często zapominamy jednak o tym, że ich nałóg jest niebezpieczny także dla ludzi, którzy przebywają w otoczeniu osób palących. Nie można jednoznacznie określić, jaka dawka dymu tytoniowego może pozostać obojętna dla zdrowia. Nawet sporadyczne bierne palenie tytoniu może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.

>>> Zobacz także:

Na czym polega bierne palenie?

O biernym paleniu możemy mówić wtedy, gdy osoby niepalące mają kontakt z dymem tytoniowym. Bierny palacz to osoba, która przebywa w otoczeniu osób palących papierosy i ma kontakt ze szkodliwymi substancjami znajdującymi się w tytoniu. Co ważne, bierne palenie nie polega jedynie na wdychaniu dymu bezpośrednio ulatniającego się z papierosów. Szkodliwe substancje osiadają także na ubraniach czy włosach osoby sięgającej po tytoń. Oznacza to, że nawet jeżeli opuści ona pomieszczenie i uda się na „dymka” na balkon czy do ogrodu, po powrocie i tak nieświadomie wniesie do środka cały zestaw trujących substancji, które niemalże natychmiast zaczną rozprzestrzeniać się w powietrzu. Do najbardziej niebezpiecznych substancji znajdujących się w dymie tytoniowym zalicza się nikotynę, tlenek węgla, formaldehyd, metale ciężkie oraz węglowodory aromatyczne.

Bierne palenie – czy jest mniej szkodliwe niż palenie czynne?

Nie ma wątpliwości co do tego, że bierne palenie tytoniu może przyczyniać się do powstawania chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów w tym samym stopniu, co palenie czynne. Oczywiście im większa jest ilość dymu tytoniowego, z jaką ma się na co dzień do czynienia, tym ryzyko ich wystąpienia jest większe. W domu, w którym pali oboje rodziców, dzieci są narażone na działanie szkodliwych substancji bardziej niż w przypadku, gdy palaczem byłaby tylko jedna osoba. Dodatkowo, każdy z tych dwojga palaczy jest bardziej narażony na wystąpienie chorób związanych z paleniem: udaru niedokrwiennego mózgu, zawału serca, choroby obturacyjnej płuc, nadciśnienia tętniczego czy nowotworu płuc.

Bierne palenie – dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią

Bierne palenie tytoniu jest szczególnie niebezpieczne w przypadku kobiet, które spodziewają się dziecka oraz kobiet karmiących piersią. Szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym przenikają przez łożysko i oddziałują bezpośrednio na płód. Oznacza to, że na pozór niewinny „dymek” w towarzystwie kobiety w ciąży to narażanie na szkodliwe działanie papierosów nie tylko jej samej, ale także nienarodzonego dziecka.

Palenie tytoniu przez kobietę w ciąży (niezależnie od tego, czy pali ona biernie czy czynnie) jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia zaburzeń wzrostu dziecka wewnątrz macicy, skutkującego nieodwracalnymi wadami rozwojowymi.

Równie szkodliwe okazuje się bierne palenie w przypadku matek karmiących piersią. Toksyczne substancje zawarte w dymie przenikają do mleka kobiety, skąd następnie trafiają do organizmu dziecka.

Narażanie małych dzieci na kontakt z dymem papierosowym może mieć tragiczne konsekwencje. Palenie w pobliżu niemowlęcia znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia tzw. śmierci łóżeczkowej. Ponadto, bierne palenie może uszkadzać układ oddechowy dziecka. Jeżeli dziecko będzie miało kontakt z dymem tytoniowym, bardzo prawdopodobne, że jego płuca będą miały mniejszą pojemność, rozwinie się u niego astma lub inne choroby dróg oddechowych.

Co ważne, narażanie dziecka na bierne palenie, może objawiać się również wtedy, kiedy osiągnie ono dorosłość. Osoby, które w dzieciństwie miały kontakt ze szkodliwymi substancjami dymu tytoniowego, są znacznie bardziej narażone na wystąpienie zawału serca lub pojawienie się nadciśnienia tętniczego.

Bierne palenie – skutki

Podobnie jak każdy wypalony papieros może mieć negatywny wpływ na zdrowie, tak każdorazowe bierne palenie może zwiększyć ryzyko wystąpienia jednej z chorób związanych z dymem tytoniowym. Osoby, które mają czynny lub bierny kontakt z papierosami, są aż o 20 proc. bardziej narażone na wystąpienie chorób układu sercowo-naczyniowego, na przykład udaru bądź zawału serca.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości