Profilaktyka zdrowia

Prawidłowy śluz w cyklu menstruacyjnym - co oznacza mleczny śluz przed okresem?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
Fot. GettyImages / demaerre

Wydzielina z pochwy zmienia swoją konsystencję, zapach, kolor i ilość w każdej fazie cyklu menstruacyjnego. Jaki jest prawidłowy, zdrowy śluz przed okresem, a jaki może zwiastować ciążę lub infekcję organizmu?

Przed spodziewaną miesiączką może pojawić się bardziej obfity i biały śluz, który w niektórych przypadkach będzie wskazywał, że doszło do zapłodnienia podczas ostatniej owulacji. Większą pewność będą miały kobiety, które nauczyły się obserwować zmiany wydzieliny z pochwy w ciągu cyklu miesiączkowego.

Mleczna wydzielina z pochwy a ciąża

Wydzielina z pochwy świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu dróg rodnych kobiety. Powstaje w procesie złuszczania się błon śluzowych dróg rodnych. Jej zadaniem jest ochrona przed różnego rodzaju infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi w fazie niepłodnej oraz ułatwienie zapłodnienia w fazie płodnej cyklu. Zmiany w wyglądzie śluzu można obserwować zależnie od etapu cyklu menstruacyjnego, a dzięki temu określać dni płodne kobiety lub odczytać sygnał infekcji.

Mleczny śluz po owulacji może oznaczać ciążę. Jeśli podczas jajeczkowania doszło do zapłodnienia, większa ilość wydzieliny i jej biały odcień może wskazywać, że na organizm kobiety oddziałują już hormony ciążowe. Trzeba jednak pamiętać, że zmiany śluzu na każdym etapie cyklu miesiączkowego są kwestią indywidualną. Nie u każdej kobiety wystąpią te same symptomy, nawet mogą być różne przy każdej kolejnej ciąży. Dlatego tak ważna jest obserwacja zmian śluzu w różnych dniach cyklu. Jeżeli do tej pory u kobiety po owulacji zmniejszała się ilość śluzu lub przed miesiączką czuła nieprzyjemną suchość w pochwie, to mleczna wydzielina przed okresem może rzeczywiście świadczyć o ciąży. Jeśli spodziewana miesiączka nie wystąpi, warto zrobić test ciążowy lub udać się na wizytę do lekarza, by upewnić się, czy doszło do zapłodnienia. Należy podkreślić, że mleczny śluz nie jest głównym, obiektywnym, a tym bardziej pewnym objawem ciąży - niestety może świadczyć o schorzeniach, w których diagnozie pomoże tylko ginekolog.

Mleczny śluz - co oznacza?

Mleczna wydzielina z pochwy w ciąży może pojawić się tuż po zapłodnieniu. Jeśli jednak kobieta nie ma wprawy w obserwacji zmian, jakie zachodzą w jej organizmie podczas każdej fazy cyklu menstruacyjnego, lepiej nie bagatelizować nietypowego śluzu. Wizyta u ginekologa będzie konieczna, jeśli mleczna wydzielina to nie jedyna dolegliwość. Zwiększona ilość śluzu i jego kremowy odcień mogą wskazywać na zakażenie miejsc intymnych. Jeśli kobiecie doskwiera również pieczenie i świąd pochwy, a serowata wydzielina przypomina mleczne upławy , mogło dojść do zakażenia grzybiczego.

Z kolei infekcja z udziałem bakterii (bakteryjna waginoza) objawia się również mleczną, obfitą wydzieliną oraz intensywnym, nieprzyjemnym rybim zapachem. W każdym z tych przypadków leczenie zalecone przez lekarza będzie nieuniknione.

Mleczny śluz z pochwy - wydzielina w 3. fazach cyklu

Zmiany śluzu w trakcie cyklu miesiączkowego kobiety to naturalny proces, wpływają na niego te hormony, których jest najwięcej w poszczególnych fazach. Zmianie ulega ilość, konsystencja, kolor czy nawet zapach wydzieliny z pochwy. Cykl menstruacyjny kobiety rozpoczyna miesiączką, po której intensywną pracę rozpoczyna estrogen. Ilość wydzieliny zaczyna się zwiększać. Po okresie śluz jest skąpy i lepki, ale im bliżej jajeczkowania, tym jest go zdecydowanie więcej, może być rozciągliwy i wodnisty, przypominać białko jaja. Duża ilość wydzieliny w etapie owulacyjnym ma na celu usprawnienie zapłodnienia - ułatwia dostanie się do komórki jajowej silnych plemników, słabszym zaś utrudnia drogę. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do zapłodnienia, w trzecim etapie - fazie lutealnej - za sprawą rosnącego poziomu progesteronu śluzu jest coraz mniej, jest to śluz zwany niepłodnym, wiele kobiet może odczuwać też nieprzyjemną suchość w pochwie.

Należy pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej. Kobiety, które dobrze znają swoje ciało, mogą mieć więcej pewności, że mleczny śluz po owulacji to u nich objaw ciąży. Inne mogą takich symptomów zwyczajnie nie mieć, a o ciąży może świadczyć u nich większa bolesność piersi. Wszystko to jest kwestią indywidualną, a obiektywnym objawem ciąży będzie jedynie test ciążowy, wykonany w odpowiednim czasie po owulacji lub badanie u ginekologa.

Zobacz także: Problemy ginekologiczne dzieci

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości