Menopauza przestaje być tabu. "Mamy dużo do zaoferowania w tym wieku"

Menopauza przestaje być tabu

Menopauzie towarzyszy szereg dolegliwości, o którym wciąż wiele z nas wstydzi się mówić. Czas przełamać tabu.O jednym z najważniejszych etapów opowiedziała nam Karolina Lea Jarmołowicz, psycholog, ekspertka kampanii mbrace.

Menopauza to nie tabu

Dolegliwości związane z menopauzą są dość problematyczne dla wielu kobiet. Niestety panie często ukrywają okres przejrzewania i boją się otwarcie o nim rozmawiać. Tymczasem temat tabu należy odczarować bowiem dotyczy każdej z nas. I choć wsparcie partnera, dzieci czy bliskich jest ważne, nic nie zastąpi rozmowy z koleżanką, siostrą bądź kuzynką, która etap ten ma już za sobą.

- Niewiele o tym mówimy i to jest kłopot. To jest kolejny ważny, ale naturalny etap w życiu kobiety. To jest taki okres, kiedy my kobiety przestajemy karmić świat, innych i zaczynamy karmić siebie. To jest cudowny moment, kiedy możemy zapomnieć trochę o świecie i zadbać o siebie – powiedziała psycholog.

Co więcej, normalizacja zjawiska wpływa także na otoczenie. - To jak my pokazujemy naszym córką, jak opowiadamy o kolejnym etapie, jak sobie z nim radzimy, one tez będą inaczej oswajać ten etap. Przejrzewanie i wchodzenie w tę starość to jest normalny etap - dodała.

Menopauza – różnorodne objawy

Menopauzie towarzyszą różne objawy. Niektóre z nich potrafią utrudniać życie, dlatego w takich przypadkach warto skorzystać z farmakologii. Pocenie się, wahania nastroju, zmiany hormonalne, uderzenia gorąca, obniżony nastrój, to norma. Do tego dochodzą także zmiany fizyczne – zmiana sylwetki, obwisła skóra czy zmarszczki. W tym czasie istotną rolę odgrywa partner.

- Partner jest niezwykle ważny w tym momencie i to wspieranie, zrozumienie, pokazanie, że zmiany, które towarzyszą, są przez niego akceptowane i kocha dalej tak samo – powiedziała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/Yulia-Images

Pozostałe wiadomości