Profilaktyka zdrowia

Profilaktyczna mastektomia, czyli ucieczka przed rakiem. "Nie chciałam żyć w permanentnym stresie"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Kilka dni temu Paulina Młynarska wyznała w mediach społecznościowych, że poddała się profilaktycznej mastektomii. Dziennika w ten sposób zminimalizowała ryzyko rozwoju raka piersi. Kiedy warto rozważyć taki krok? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Magdaleną Smolińską, która przeszła podobny zabieg oraz dr. Danielem Maliszewskim, specjalistą chirurgii onkologicznej.

Czy profilaktyczna mastektomia chroni przed rakiem?

Rak piersi należy do jednych z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. O jego rozwoju poza stylem życia decydują też geny. Mutację, która znacząco podnosi prawdopodobieństw rozwoju raka, wykryto u Pauliny Młynarskiej. Aby uniknąć choroby, dziennikarka zdecydowała się na profilaktyczną mastektomię z rekonstrukcją. Identyczny zabieg przeszła pani Magdalena Smolińska. Dlaczego zdecydowała się na operację?

- Mama zachorowała na raka piersi, kilka lat później siostra. Gdy zachorowała, zdecydowałyśmy się zrobić badania genetyczne i sprawdzić, czy nie jesteśmy obciążone. Badania wykazały, że mam mutację genu BRCA1, a jej obecność do krótka droga do raka. Dlatego zdecydowałam, że zrobię wszystko, aby nie zachorować i nie musieć się leczyć - mówiła w Dzień Dobry TVN pani Magda.

Jak mówi, w jej przypadku prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi wynosiło aż 70 proc., a raka jajnika - 40 proc.

- Wiedziałam, że każde kolejne badanie to ryzyko, że coś się wykryje. Nie chciałam żyć w permanentnym stresie. Jeśli możemy czegoś uniknąć, to dlaczego nie zadziałać profilaktycznie, zminimalizować ryzyko i żyć, jak każda normalna kobieta - dodała.

Profilaktyczna mastektomia - kto powinien się na nią zdecydować?

Od 2019 roku profilaktyczna mastektomia jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Czy od tamtej pory takich operacji wykonuje się więcej?

- Jak najbardziej, ale spowodowała to nie tylko refundacja. Tego rodzaju usługa stała się łatwiej dostępna. Efekt Angeliny Jolie oraz liczne akcje informacyjne sprawiły, że wiele pacjentek pyta i decyduje się na taki zabieg - mówił dr Daniel Maliszewski, specjalista chirurgii onkologicznej.

U których kobiet wykonuje się taki zabieg?

- Wykonuje się go u tych kobiet, u których szacujemy, że ryzyko rozwoju raka piersi jest podwyższone. Z jednej strony są to pacjentki, które wykonały badanie genetyczne w kierunku mutacji, bo w rodzinie miały przypadki zachorowania na raka piersi lub jajnika. Z drugiej są to kobiety, u których już wykryto jakąś zmianę - dodał specjalista.

Jak sprawdzić, czy jesteśmy obciążeni?

- Podstawę stanowi konsultacja u genetyka i badanie w kierunku mutacji genów BRCA1 i BRCA2 - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Towarzyszka w żałobie. "Nie mogę zabrać bólu. Mogę jedynie dać przestrzeń, w której jest miejsce na wszystkie emocje"

Agata Młynarska padła ofiarą oszustwa. "To narażenie ludzi na utratę zdrowia"

Chcesz zacząć biegać? Zobacz, jak przygotować się do pierwszego treningu

Autor: Katarzyna Oleksik

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości