Profilaktyka zdrowia

Majówka - czas na pierwsze opalanie. Dermatolog: "To dobry moment na zadbanie o swoją skórę"

Profilaktyka zdrowia

Fausto Renda/Getty Images

Przed nami majówka. Długi weekend to tradycyjnie czas relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Upałów nie będzie, ale w niektórych częściach kraju synoptycy zapowiadają słoneczną aurę, co umożliwi pierwsze w tym sezonie opalanie. Majowe słońce wprawdzie nie operuje tak mocno jak latem, jednak warto z niego korzystać rozsądnie, o czym przypomina Aldona Maciąg, specjalistka dermatologii.

Majówka - czas na opalanie

Wolne dni dla wielu z nas oznaczają długie spacery po parku czy lesie, rowerowe przejażdżki, wędrówki po górach, wypoczynek na działce przy grillu. Niektórzy zdecydowali się na wyjazd w ciepłe kraje. Sposobów na spędzenie majowego weekendu jest wiele, każdy znajdzie coś, co odpowiada mu najbardziej.

W części Polski w tym roku długi majowy zapowiada się pogodnie. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy kochają wygrzewać się w promieniach słońca. Mają one wiele dobroczynnych dla naszego zdrowia właściwości, co potwierdza Aldona Maciąg, specjalistka dermatologii i wenerologii z warszawskiego Centrum Medycznego AstiMed.

- Słońce i jego wpływ to dobrodziejstwo dla naszego organizmu, lepszego wyglądu, zadowolenia i produkcji witaminy D3 - wylicza specjalistka. Ale, jak zaznacza, nie tylko. To także czynniki ryzyka powstania raka skóry.

Dlatego ze słońca korzystajmy, ale z umiarem. Nie zapominajmy też o stosowaniu filtrów ochronnych.

Majowe słońce a skóra

Po wielu miesiącach spędzonych w domu w związku z pandemią, słońce poprawia nam humor. Lekko opaleni czujemy się lepiej, atrakcyjniej i zdrowiej.

- Maj to dobry moment na zadbanie o swoją skórę - podkreśla dermatolożka Aldona Maciąg. Podczas długiego weekendu mamy więcej czasu, warto więc poświęcić kilka minut i poobserwować znamiona. Jeśli cokolwiek nas niepokoi, wybierzmy się do specjalisty.

- Przy pomocy dermatoskopii lekarz oceni charakterystyczne cechy w obrębie istniejących zmian barwnikowych - tłumaczy nasza rozmówczyni. Wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej to znacznie większa szansa na całkowite wyzdrowienie.

Bezpieczne opalanie. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Majówka 2021 z zakazem grillowania. Co grozi za złamanie przepisu?

Wakacje 2021 droższe niż zwykle. "Ofert będzie mniej"

"Barbecue na wypasie". Światowej sławy szef kuchni zdradza nam swoje triki na idealnego grilla

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości