Zalecenia i powikłania po operacji zaćmy

GettyImages-939675538.jpg
GettyImages-939675538.jpg
Zaćma to choroba oczu, która często prowadzi do ślepoty, na szczęście obecnie można temu zapobiec. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja. Po niej należy szczególnie zadbać o oczy w okresie rekonwalescencji. Sam zabieg jest krótki, a pacjenci zwykle szybko wracają do domu, muszą się jednak liczyć z tym, że rekonwalescencja może trwać nawet 1,5 miesiąca.

Największym problemem po operacji zaćmy są kłopoty z widzeniem, dlatego pacjent bywa uzależniony od osób trzecich. Spośród ważniejszych zaleceń pooperacyjnych należy wymienić unikanie wysiłku, noszenie opatrunku oraz stosowanie preparatów zaleconych przez lekarza – najczęściej są to krople regulujące ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz maści antybiotykowe chroniące przed zakażeniem.

Zalecenia po operacji zaćmy

Po operacji zaćmy oko narażone jest na szereg niekorzystnych czynników zewnętrznych, przed którymi trzeba je odpowiednio chronić. Istnieje szereg zaleceń pozabiegowych, których trzeba bezwzględnie przestrzegać, żeby rana pooperacyjna mogła się zagoić. Rekonwalescencja po operacji zaćmy obejmuje prowadzenie odpowiedniego trybu życia oraz stosowanie leków.

Zazwyczaj konieczne jest podawanie do oka maści antybiotykowej, która ma zapobiegać dostaniu się do oka bakterii. W tym przypadku nie pełni ona funkcji terapeutycznej, a raczej ochronną. Kolejnym preparatem, który chory musi stosować, są krople regulujące ciśnienie wewnątrzgałkowe (wszelkie skoki ciśnienia mogłyby niekorzystnie wpłynąć na ranę pooperacyjną). Krople te mają też za zadanie pomóc w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania oka. Jak długo stosować krople po operacji zaćmy? Zazwyczaj jest to okres 3–4 tygodni (czas wkraplania uzależniony jest od ogólnego stanu zdrowia pacjenta), nie jest jednak wskazane odstawianie kropli bez uzgodnienia ze specjalistą.

Okulary po operacji zaćmy

Pacjenci powinni również zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne, aby chronić wrażliwe oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jakie okulary po operacji zaćmy będą najlepsze? Warto wybierać te z salonów optycznych, gdyż są zdecydowanie lepszej jakości i zapewnią oku prawidłową ochronę. Przez pierwsze tygodnie po operacji pacjenci powinni zrezygnować z większego wysiłku fizycznego, schylania się, dźwigania, a także unikać kontaktu oka z wodą. Wiele osób zastanawia się, czy po operacji zaćmy można pracować. Tak naprawdę wszystko zależy od charakteru pracy. W każdym przypadku po operacji pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie (zazwyczaj około miesiąca), po tym czasie może wrócić do pracy, jeśli nie wiąże się ona z nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

Rekonwalescencja po operacji zaćmy

Pacjenci po operacji zaćmy najczęściej wychodzą do domu jeszcze w ciągu tej samej doby (jeśli została zastosowana np. metoda ultradźwięków). Każda operacja wymaga wizyt kontrolnych, które muszą odbywać się według ustalonych przez specjalistę terminów. Po zabiegu usuwania zaćmy konieczne jest noszenie opatrunku przez pierwszą dobę, a następnie każdorazowo w przypadku wyjścia z domu, kąpieli czy na noc.

Działanie to ma na celu ochronę wrażliwego oka przed czynnikami zewnętrznymi. Lekarz dobiera też okulary korekcyjne. Dobór odpowiednich okularów odbywa się zazwyczaj po 6 tygodniach od operacji, gdy widzenie jest już w miarę ustabilizowane, a okres rekonwalescencji dobiega końca. Postępowanie po operacji zaćmy obejmuje również: unikanie basenów, kąpielisk, wykonywania i zmywania makijażu, a nawet przebywania w zanieczyszczonym i zakurzonym środowisku.

Problemy z okiem po operacji zaćmy

Powikłania po operacji zaćmy zdarzają się rzadko, ponieważ to zabieg o niskim ryzyku. Operacja zaćmy pozwala uratować wzrok, często po jej wykonaniu pojawia się zmiana z krótkowzroczności na nadwzroczność, czasem ujawniają się inne schorzenia – jaskra, zwyrodnienia czy stany zapalne siatkówki lub nerwu wzrokowego. Czasem pacjenci mają do czynienia ze zjawiskiem „efektu halo”, czyli pojawienia się okrągłej poświaty, które mija samoczynnie po pewnym czasie. Poważniejsze komplikacje i powikłania mogą obejmować:

  • krwotok do wnętrza oka,
    • zakażenie wewnątrzgałkowe,
      • obrzęk centralnej części siatkówki,
        • wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego,
          • astygmatyzm,
            • odwarstwienie siatkówki,
              • przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej,
                • pęknięcie torebki tylnej,
                  • zaćma wtórna.

                    Ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarskich pomaga zapobiegać choć części z możliwych powikłań. W razie wystąpienia takich objawów, jak nagły spadek ostrości widzenia czy silny ból gałki ocznej, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nieostre widzenie po operacji zaćmy jest normalnym stanem i będzie się utrzymywać przez pewien czas. Dlatego też prowadzenie samochodu po operacji zaćmy jest czasowo przeciwwskazane.

                    Okres rekonwalescencji oraz czas, jakiego oko potrzebuje, by wrócić do sprawności jest różny i zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest metoda przeprowadzenie zabiegu. Najszybciej dochodzą do siebie pacjenci po zabiegu usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji, czyli przy użyciu ultradźwięków. Sposób ten pozwala na znaczne skrócenie okresu rekonwalescencji, co powoduje, że pacjenci wracają do życia zawodowego już kilka dni po zabiegu. Także prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych zostaje zmniejszone.

                    Zobacz także:

                    Zobacz wideo: Irydologia. Jakie choroby można wyczytać z oczu?

                    Dzień Dobry TVN/ x-news

                    Autor: Adrian Adamczyk

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości