Profilaktyka zdrowia

Nie miej tego w nosie i zakładaj prawidłowo maseczkę. "Nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromną moc może mieć kichanie"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Sytuacja w Polsce zaczyna robić się coraz bardziej niebezpieczna, a chorych wciąż przybywa. Od soboty cała Polska staje się żółtą strefą, a na przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zakrywanie nosa i ust. Dlaczego prawidłowe noszenie maseczki jest tak ważne? O tym opowiedziała nam dr n. med. Agnieszka Wróbel-Lempart, otolaryngolog, chirurg głowy i szyi.

Dlaczego zasłanianie nosa w czasie pandemii jest tak istotne?

W czasie pandemii wiele osób lekceważy obostrzenia lub stosuje się do nich w nieprawidłowy sposób. Tymczasem właściwe zakrywanie ust i nosa jest niezwykle ważne, ponieważ w czasie kichnięcie z naszych ust wydostaje się około 40 tysięcy kropli, z prędkością 40 km/h. Ponadto jego zasięg wynosi średnio od 3 do 8 metrów. Pamiętajmy też, że niektóre drobnoustroje mogą się unosić w powietrzu i wraz z wentylacją przenosić do innych pomieszczeń. Zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej jest zatem istotne.

Jeśli nos jest odsłonięty, maseczka nic nam nie daje. Maseczka jest po to, żeby chronić nas i innych. Wszyscy wiemy, że kichanie jest naturalną reakcją obronną naszego organizmu na różnego rodzaju zanieczyszczenia, pyły, alergeny, wirusy. Nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromną moc może mieć

– powiedziała dr n. med. Agnieszka Wróbel-Lempart.

Węch – niedoceniany zmysł

Węch według naszej specjalistki jest jednym z bardziej niedocenianych zmysłów, mimo że istotny jest na wszystkich etapach naszego życia. Już od urodzenia, dzięki węchowi, dziecko jest w stanie rozpoznać swoją mamę, a także uruchomić odruch ssania. Zmysł ten odgrywa także ważną rolę podczas jedzenia.

Mówi się, że węch odpowiada aż za 70 proc. naszego smaku. Człowiek jest w stanie odróżnić aż 5 podstawowych smaków, ale aż 10 tysięcy zapachów. Węch pobudza również wydzielanie śliny i soków żołądkowych

- dodała chirurg.

Według badań kluczową rolę węch odgrywa również w aromaterapii i aromamarketingu. Rozpylanie w sklepach charakterystycznych zapachów wpływa na decyzje konsumenckie i potrafi zwiększyć sprzedaż w sklepie odzieżowym, czy obuwniczym nawet do 30 proc.

Zaburzenia węchu

W dzisiejszych czasach zaburzenia węchu kojarzą nam się z jednym – Covid-19. Lekarka przyznała jednak, że występują one również przy takich jednostkach chorobowych jak: cukrzyca, choroba Parkinsona, padaczka czy zapalenie zatok.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Opowieść o nieistniejącym bohaterze udowodniła, że Polacy są podatni na fake newsy. Ekspert: "U nas nie ma edukacji"

3 lata temu trenował balet, a teraz jest mistrzem Polski w mini żużlu. "Bardzo kocham to, co robię"

Zadbaj o swoją wątrobę. "Dieta powinna bazować na produktach pochodzenia roślinnego"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości