Profilaktyka zdrowia

Niedobór witaminy D u dzieci. Kiedy i jak ją dostarczać, kiedy nie wychodzimy z domu? Odpowiada lekarz medycyny rodzinnej

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

W czasie, gdy wszyscy siedzimy w domu i nie mamy możliwości korzystać z pierwszych wiosennych promieni słonecznych pojawiających się za oknem, warto pomyśleć o uzupełnieniu niedoborów witaminy D. Kiedy ją suplementować, czy podawać dziecku i jak sprawdzić, czy faktycznie nam jej brakuje? Na wszystkie pytania widzów odpowiedziała Magdalena Krajewska, lekarz medycyny rodzinnej.

Rola witaminy D

Witamina D pełni w organizmie człowieka bardzo ważną rolę. Odpowiedzialna jest między innymi za wchłaniania wapnia i fosforu, co ma istotne znaczenie w procesie kształtowania się kości u dzieci i niemowląt. Ponadto witamina ta zapobiega nadciśnieniu, chorobom serca, cukrzycy i anemii.

Niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pierwszymi sygnałami, które wysyła nam organizm, gdy brakuje mu witaminy D, są: zmęczenie, częste infekcje, bóle kości i pleców, wypadanie włosów, bóle mięśni oraz stany depresyjne.

>>> Zobacz także: Jak pozyskać witaminę D w czasie pandemii?

„Witamina słońca” wytwarza się w naturalny sposób w naszej skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Niestety w czasie pandemii, kiedy jesteśmy zmuszeni siedzieć w domach, jest to niemożliwe. Innym rozwiązaniem uzupełniania witaminy D jest dostarczanie jej za pośrednictwem nabiału, jajek czy olejów roślinnych oraz dodatkowej suplementacji leków.

Suplementacja witaminy D u dzieci

Czy podawać dziecku witaminę D, gdy przez ostatnie tygodnie pozostaje tylko w domu i nie ma kontaktu z promieniami słonecznymi?

Jak najbardziej jest to dobry pomysł. Pamiętajmy, że dzieci do pierwszego roku życia muszą suplementować witaminę D. Dzieci starsze też jak najbardziej, kiedy nie wychodzą na słońce

– powiedziała Magdalena Krajewska.

Lekarka przyznała również, że z pożywienia jesteśmy w stanie przyjąć tylko 20 proc. potrzebnej witaminy. Najlepszym sposobem w obecnym czasie jest zatem suplementacja. Zanim to jednak zrobimy, warto skontaktować z lekarzem rodzinnym odpowiednią dla nas i naszych dzieci dawkę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości