Profilaktyka zdrowia

Znana aktorka komediowa zachorowała na raka płuc, choć nigdy nie paliła papierosów. Jak to możliwe?

Profilaktyka zdrowia

płuca

Kathy Griffin to amerykańska aktorka komediowa i prezenterka telewizyjna. Artystka niedawno poinformowała, że lekarze rozpoznali u niej raka płuc. Diagnoza jest o tyle zaskakująca, że aktorka nigdy nie paliła papierosów. Jak to możliwe, że zachorowała akurat na ten nowotwór?

Kathy Griffin ma raka płuc

60-letnia Kathy Griffin, amerykańska aktorka komediowa i prezenterka telewizyjna, za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała, że ma raka płuc. W najbliższych dniach aktorka ma przejść operację usunięcia części płuca. - Mam raka. Przejdę operację, podczas której usunięta zostanie połowa mojego lewego płuca. Tak, mam raka, chociaż nigdy nie paliłam papierosów – napisała na Twitterze.

Artystka wyznała, że miała sporo szczęścia, bo zmianę wykryto na wczesnym etapie rozwoju. Tym samym nie będzie musiała przechodzić chemioterapii ani radioterapii. - Powinnam wrócić do zdrowia w ciągu około miesiąca – napisała 60-latka.

Rak płuc - czynniki ryzyka

Rak płuc najczęściej diagnozowany jest u palaczy lub osób, które przez długi czas były wystawione na działanie szkodliwych oparów. Jednak przypadek amerykańskiej aktorki pokazuje, że nie jest to reguła. Rak płuca, który pojawia się u osób, które nie palą to tzw. gruczolakorak (rak gruczołowy). - Szacuje się, że stanowi on 15-20 proc. wszystkich nowotworów płuca i dotyka głównie kobiety - mówił w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dr Paweł Nurzyński, onkolog.

Dlaczego atakuje częściej kobiety? Na to pytanie nauka nie potrafi udzielić jeszcze jednoznacznej odpowiedzi. - Niewykluczone, że choroba ma podłoże genetyczne. Niestety nie potrafimy jeszcze wskazać genów, które predysponowałyby do rozwoju choroby - mówił specjalista.

Rak płuca - objawy

Rak płuc to jeden z tych nowotworów, który bardzo długo nie daje żadnych objawów. Dolegliwości zaczynają się pojawiać dopiero wtedy, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. - W przypadku raka gruczołowego płuc objawy będą takie same, jak przy klasycznym raku płuc - zaznaczył lekarz.

Sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego są m.in. kaszel (jeśli utrzymuje się dłużej niż 3-4 tygodnie należy odwiedzić lekarza), duszności, chrypka, świszczący oddech czy krwioplucie. O tym, że w płucu rozwija się nowotwór, mogą świadczyć również ciągłe zmęczenie oraz utrata wagi.

Rak płuc - jak go rozpoznać?

Raka płuc rozpoznaje się na podstawie RTG klatki piersiowej. Stopień zaawansowania choroby pomaga określić rezonans magnetyczny lub badanie PET. To ostatnie pozwala ocenić, czy doszło już do przerzutów. Warto dodać, że u osób z rozpoznanym nowotworem wykonuje się także podstawowe badania laboratoryjne takie, jak morfologia oraz badanie moczu. Na ich podstawie można wykluczyć lub potwierdzić inne choroby współistniejące.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Rak płuc – jak się przed nim uchronić?

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości