Profilaktyka zdrowia

Jest #10tysięcypowodów, żeby pomagać. Dlaczego warto zostać dawcą szpiku?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
materiały prasowe
osoba, która oddaje krew

W Polsce zarejestrowanych jest ok. 2 milionów potencjalnych dawców szpiku. 84 proc. z nas deklaruje, że chętnie pomaga innym. Mimo to, co piąty cierpiący na nowotwory krwi nie znajduje swojego "bliźniaka genetycznego", a dla niektórych chorych przeszczep to jedyna szansa na powrót do zdrowia. Fundacja DKMS w swojej najnowszej kampanii postanowiła zapytać Polaków, dlaczego warto pomagać i jakie są ich powody niesienia dobra. Ambasadorką akcji została Alicja Bachleda-Curuś, która wraz z fundacją DKMS zachęca do dzielenia się swoją historią i inspirowania innych.

Ratowanie życia innym? Przecież to proste!

Krew, szpik i komórki macierzyste to leki, których nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Te produkty naszego organizmu mogą ocalić ludzkie życie i dać chorym szansę na wygraną z nowotworem krwi. Choć w polskiej bazie zarejestrowanych jest ok. 2 mln potencjalnych dawców, to prawdopodobieństwo znalezienia "bliźniaka genetycznego" wynosi w najlepszym przypadku 1 do 20 000.

Choroby gwiazd

Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
wideo 2/3

Jak pokazuje badanie opinii Dawców Faktycznych, przeprowadzone na zlecenie Fundacji DKMS we wrześniu 2021 r. przez IMAS International, osoby które już oddały krwiotwórcze komórki macierzyste bądź szpik, zapytane o to, dlaczego warto zostać dawcą podkreślają, że mogą dzięki temu uratować życie i zdrowie drugiej osoby (54 proc.). Co trzeci badany stwierdza, że to nic nie kosztuje, jest naprawdę proste i bezpieczne, a nieco ponad co piąty wskazuje na możliwość niesienia pomocy innym (21 proc.). 1 na 10 osób podaje uczucie radości jako powód, dla którego naprawdę warto przystąpić do procedury i podarować pacjentowi szansę na życie.

Jakie emocje towarzyszą dawcom przy oddawaniu szpiku?

Dla Fundacji DKMS niezwykle ważnym wydarzeniem było przekroczenie liczby 10 000 faktycznych dawców, którzy już oddali dla swojego "bliźniaka genetycznego" krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik. Dawcy pytani o emocje, jakie towarzyszą im po zakończeniu donacji, przyznawali, że mają nadzieję na to, że ich "bliźniak genetyczny" wyzdrowieje (84 proc.). wielu z nich odczuwało też radość z faktu, że mogą pomóc osobie potrzebującej (73 proc.). Bezinteresowny czyn tych bohaterów, jak często nazywa się dawców, to szansa dla chorych na drugie, wolne od choroby życie.

To wszystko nie byłoby jednak możliwe bez pomocy wielu osób i instytucji, środowiska medycznego czy Wolontariuszy Fundacji DKMS. Ich ogrom pracy zasługuje na szczególne wyróżnienie. Tak naprawdę ta okrągła liczba jest okazją do świętowania dla każdego, kto przyczynia się do szerzenia idei dawstwa szpiku.

Kampania #10tysięcypowodów

10 tysięcy szans na życie to też 10 tysięcy różnych powodów, które decydują o rejestracji w bazie dawców szpiku. Dla każdego z nas impuls do pozostania potencjalnym dawcą może być zupełnie inny – choroba bliskiej osoby, historia pacjenta, czy "zwykła-niezwykła" chęć niesienia pomocy. Fundacja DKMS w kampanii #10tysięcypowodów chce podziękować dawcom faktycznym za ich wielkie serca i pokazać, że są jednym z #10tysięcypowodów, które uratowały czyjeś życie.

W wideo przygotowanym na potrzeby kampanii pojawiają się zarówno dawcy, jak i biorcy, którzy przedstawiają swoje wyjątkowe historie. Ten szczególny materiał inaugurujący akcję ma na celu przybliżyć odbiorcom szlachetną ideę dawstwa i pokazać, że każdy z nas może pomóc, a darowanie komuś szansy na życie bez nowotworu jest największym możliwym wyróżnieniem.

- Moment przekroczenia przez naszą Fundację 10 tysięcy faktycznych dawców szpiku i komórek krwiotwórczych jest dla nas szczególnym wydarzeniem. Dzięki temu widzimy wyraźnie, że nasza praca ma głęboki sens. Polacy mają ogromne serca, a pomaganie mają "w genach". To 10 tysięcy podarowanych drugich szans na życie i powodów, dla których każdy z Dawców zdecydował się, by po prostu wesprzeć drugiego człowiekowi – mówi Magdalena Przysłupska, Rzecznik Prasowa Fundacji DKMS.

Do kampanii #10tysięcypowodów zaproszeni są zarówno dawcy Fundacji DKMS, którzy chcieliby z dumą zaprezentować swoją historię i podzielić się nią na swoich mediach społecznościowych, jak i wszyscy, którzy chcieliby podzielić się swoim osobistym powodem niesienia pomocy innym. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy udostępnić swoje zdjęcie lub wideo z wpisanym na kartce powodem i oznaczyć je dedykowanym hasztagiem akcji #10tysięcypowodów.

Główną ambasadorką tegorocznej kampanii jest polska aktorka i piosenkarka - Alicja Bachleda-Curuś, która z organizacją związana jest już od wielu lat i tak jak każdy dawca, nieustannie zachęca do rejestracji w bazie Fundacji DKMS.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: materiały prasowe

Źródło zdjęcia głównego: Pavel Peskov/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości