Jakie powinny być buty dla cukrzyków?

Manufaktura obuwia, odcinanie nici
Fot. Nastasic/ Getty Images
Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która przy właściwie prowadzonym leczeniu umożliwia długie i zbliżone do normalności życie. Niestety, jednym z bardziej uciążliwych powikłań w przebiegu cukrzycy jest tak zwana stopa cukrzycowa – objawiająca się m.in. występowaniem trudno gojących się ran i owrzodzeń na stopach. To właśnie z myślą o tych osobach produkowane są buty dla cukrzyków.

Prawidłowo leczona cukrzyca – zarówno I jak i II typu – wymaga od pacjentów pewnego rodzaju dyscypliny, szczególnie jeśli chodzi o odpowiednią dietę. Pilnowanie poziomu cukru, przeliczanie porcji posiłków na jego jednostki, ograniczanie pokarmów wymagających dużej ilości niezbędnej insuliny – to wszystko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale nie uniemożliwia go. Problem pojawia się wtedy, gdy jednym z powikłań jest stopa cukrzycowa. Wówczas, oprócz leczenia, należy zastosować środki pomocnicze – zakupić specjalistyczne obuwie dla cukrzyków .

Zobacz film: Kuchnia dla cukrzyków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Kiedy należy stosować obuwie dla cukrzyków?

Najczęstszym powikłaniem u cukrzyków jest stopa cukrzycowa. Niewłaściwe funkcjonowanie naczyń krwionośnych i nerwów powoduje, że krążenie krwi, zwłaszcza w obrębie stóp, jest zaburzone. Co gorsza, chory nie odczuwa w dostatecznym stopniu bólu, chłodu czy ucisku. U pacjentów, u których lekarz stwierdził tego rodzaju powikłania, czy choćby ich ryzyko, obuwie dla cukrzyków jest w zasadzie konieczne - aby zapobiegać pojawieniu się stopy cukrzycowej i wspierać leczenie tej przykrej dolegliwości. Odpowiednie wykonanie butów dla cukrzyków zapobiega ich uciskowi na stopy, bolesnym ocieraniu ich przez elementy obuwia, ułatwia prawidłowy obieg krwi i umożliwia oddychanie skóry.

Jakie cechy powinno mieć obuwie dla cukrzyków?

Buty dla cukrzyka przede wszystkim nie powinny uciskać stopy, by nie blokować utrudnionego na skutek choroby krążenia krwi. Ucisk może być bowiem przyczyną zakrzepów, kolejnych bolesnych owrzodzeń. W dodatku może powodować też powstawanie otarć, które w przypadku uszkodzonych chorobą tkanek mogą skończyć się powstaniem znacznie poważniejszych ran.

Dlatego obuwie dla cukrzyków zwykle jest nieco większe niż normalnie noszony rozmiar, dzięki czemu stopa ma dostatecznie dużo przestrzeni wewnątrz buta.

Buty dla cukrzyka powinny być też wyposażone we wkładki antybakteryjne, które zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów i ułatwiają gojenie się ran, a także stanowią przeszkodę dla powstawania stanów zapalnych.

Niezwykle istotne jest też, by buty dla cukrzyków były wykonane z bardzo miękkich, nie podrażniających stóp materiałów. Szczególnie sprawdzają się tu materiały dość elastyczne lub zastosowanie elastycznych wstawek, zapewniających odpowiednie dopasowanie buta do stopy bez jednoczesnego tworzenia nacisku. Buty dla cukrzyków powinny więc zawierać też elementy, które w miarę potrzeby można zapiąć ciaśniej lub luźniej, zatem klamry, miękkie paski czy sznurówki.

Ze względu na niebezpieczeństwo powstawania ran i podrażnień stóp chorego, buty dla cukrzyka nie powinny też mieć zbyt wysokich obcasów. Jest to związane ze wskazaniem, by ciężar całego ciała obciążał nasze stopy równomiernie. W przypadku wyższych niż 1-2 cm obcasów ciężar ten przesuwa się głównie na palce, co jest niekorzystne nawet dla zdrowych osób i może powodować powstawanie haluksów. W przypadku cukrzyków może skutkować jeszcze poważniejszymi problemami – dużym uciskiem, zatrzymaniem krążenia, a nawet zmianami martwiczymi. Jest to szczególnie niebezpieczne u osób mających zaburzenia czucia, wynikające z uszkodzenia nerwów, nie mają one bowiem świadomości występowania ucisku.

W ofercie sklepów mających w swoim asortymencie buty dla cukrzyków dostępne są nie tylko klasyczne półbuty, ale również klapki, mokasyny, pantofle i kapcie dla cukrzyków .

Modne buty dla cukrzyków

Na koniec warto wspomnieć, że buty dla cukrzyków nie muszą być też niemodne czy brzydkie. Z wyglądu zwykle nie różnią się one od zwyczajnych butów, a coraz szersza oferta sklepów z obuwiem zdrowotnym pozwala na znalezienie czegoś zgodnego z własnymi upodobaniami. Wygląd buta w znacznym stopniu zależy przecież od zastosowanych dodatków (ozdobne elementy odwrócą uwagę od większej niż normalna szerokości buta) jakości wykonania oraz materiału.

Należy się jednak przygotować na to, że buty z wąskimi czubkami, na wysokich obcasach – wyposażone w potencjalnie wrzynające się ciało paseczki, nie będą odpowiednim obuwiem dla osób z problemami z krążeniem, bez względu na to, czy będa one wynikać z cukrzycy czy innych chorób cywilizacyjnych.

Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju obuwie w dłuższej perspektywie nie jest zdrowe dla nikogo.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości