Profilaktyka zdrowia

Te zioła przyspieszają odchudzanie!

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Zioła na trawienie i na przemianę materii są bezpieczne, z reguły nie wywołują efektów ubocznych. Wspomagają organizm po ciężkostrawnym posiłku. Zioła na trawienie pomagają uporać się z wzdęciami i zaparciami.

  • Wspomaganie trawienia i przemiany materii – dlaczego ważne?
  • Zioła na trawienie i wzdęcia
  • Zioła na trawienie i przemianę materii

Zobacz też: Które leki na odchudzanie naprawdę działają?

Do ziół dobrych na trawienie i przemianę materii należy mięta pieprzowa, która znana była już medycynie ludowej. Podobnie jak rumianek i rozmaryn pomaga na wzdęcia. Ziołem na trawienie, które także zasługuje na uwagę, jest koper włoski.

Wspomaganie trawienia i przemiany materii – dlaczego ważne?

Od prawidłowego trawienia zależy zarówno funkcjonowanie całego organizmu, jak i nasze dobre samopoczucie. Problemy z trawieniem nie należą do rzadkości, dotyczą nawet 20–30% populacji. Ich konsekwencją niejednokrotnie jest niechęć do jedzenia, co z kolei prowadzi do spadku masy ciała, a nawet niedożywienia. Specjaliści ocenili, że są one drugą, po bólu, przyczyną sięgania po leki bez recepty, które mają za zadanie złagodzić objawy zgagi, wzdęć i zaparć.

Więcej: To najzdrowsza dieta świata! Poznajcie dietę nordycką

Przyczyny problemów z trawieniem są zróżnicowane. Może to być zatrucie pokarmowe, różnego rodzaju nieżyty, choroba wrzodowa, czy zapalenie błony śluzowej żołądka spowodowane infekcją Helicobacter pylori . Może to też być sygnałem rozwijającej się choroby nowotworowej, np. raka przełyku, żołądka. Jednak najczęściej problemy z trawieniem są wynikiem niestrawności, czyli dyspepsji, którą powoduje przejedzenie, niewłaściwy dobór pokarmów, stres lub depresja.

Ponadto przemiana materii może być zakłócona (spowolniona) przez jedzenie ciągle tych samym pokarmów, brak regularności w spożywaniu posiłków, nadmierny stres, siedzący tryb życia i zbyt małą ilość płynów w diecie. Negatywny wpływ na przemianę materii ma również ciężkostrawna dieta, dieta niskobłonnikowa oraz jedzenie w pośpiechu. Konsekwencją spowolnienia metabolizmu jest nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej. Warto więc postawić na naturalne dodatki do codziennej diety, aby nie być zmuszonym do walki z nadprogramowymi kilogramami. Zioła na trawienie i na przemianę materii wspomagają funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a równolegle są bezpieczne dla zdrowia.

Więcej:

Zioła na trawienie i wzdęcia

Rumianek, nazywany pospolitym, należy do najdelikatniejszych i najbezpieczniejszych ziół na trawienie. Jego działanie lecznicze wynika z obecnych w tkankach rośliny olejków eterycznych. Rumianek w formie naparu pije się po ciężkostrawnych posiłkach. Wyróżniają go właściwości przeciwzapalne względem błon śluzowych żołądka, poprawia on przepływ żółci. Polecany jest na bóle żołądka i kolki. Osoby szukające odpowiedzi na pytanie, jakie zioła na trawienie są skuteczne poza rumiankiem powinny koniecznie sięgnąć po rozmaryn. Jest to zioło, które wspomaga trawienie tłuszczu, pomaga uporać się z wzdęciami i skurczami żołądka. Rozmaryn jest również dobry na zaparcia. Dlatego warto używać go jako dodatku do mięs, ryb, makaronów, ziemniaków i sałatek. Z rozmarynu można także przyrządzić napar.

Zioła na trawienie i wzdęcia, takie jak wspomniany rumianek i rozmaryn, można zastąpić miętą pieprzową, którą stosowano już w medycynie ludowej. Zwiększa ona ilość soku żołądkowego oraz ma właściwości żółciopędne. W przeszłości liście mięty pieprzowej i olejek miętowy wykorzystywano w celu łagodzenia bólów żołądka, a także podawano je pacjentom skarżącym się na zaburzenia trawienia, takie jak nudności. Obecnie mięta pieprzowa (np. w postaci herbaty, nalewki) sprawdza się w łagodzeniu skurczowych dolegliwości żołądkowo – jelitowych. Mięta pieprzowa normalizuje ruchy perystaltyczne jelit i pozwala na odpowiednie przemieszczanie treści jelitowej. Umożliwia również odejście gazów, a tym samym zapobiega wzdęciom. Warto jednak podkreślić, że u pacjentów z nadkwasotą mięta czasami nasila dolegliwości.

Kolejnym ważnym ziołem wspomagającym działanie przewodu pokarmowego jest koper włoski, który dzięki swoim olejkom eterycznym pomaga zwalczyć wzdęcia i ból brzucha. Uwalnia od takich dolegliwości jak niestrawność i zgaga. Koper to zioło polecane na trawienie i zaparcia. Herbatki z kopru włoskiego przyniosą ulgę niemowlętom cierpiącym na kolki.

Więcej: Brzuch tarczycowy - jak z nim walczyć?

Zioła na trawienie i przemianę materii

Zioła na trawienie , które dodatkowo stymulują metabolizm, są idealne dla osób walczących z nadprogramowymi kilogramami. Wsparciem w odchudzaniu może okazać się mniszek lekarski. Zapobiega on odkładaniu tłuszczów i pozwala pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Ziołem, o którym warto wspomnieć jest też pokrzywa. Roślina ta sprawia, że dostarczona do organizmu energia jest szybciej zużywana. Pokrzywa wspomaga także oczyszczanie organizmu z zalegających w nim toksyn, które mogą być powodem problemów z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała. Osoby szukające ziół na przyspieszenie przemiany materii powinny zainteresować się morszczynem. Roślina ta korzystnie wpływa na metabolizm, a dodatkowo wypłukuje z organizmu metale ciężkie i reguluje pracę tarczycy. Jest też źródłem bromu i mannitolu, który ma łagodne działanie przeczyszczające.

Do ziół na trawienie i przemianę materii należy też m.in. kminek, szałwia, łopian oraz krwawnik pospolity.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości