Profilaktyka zdrowia

Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
Cultura RFSofie Delauw Getty Images

Istnieją różne modele odkurzaczy, które spełniają wiele zadań w domu zamieszkanym przez osobę z alergią. Oczywiście im wyższa klasa tego produktu, tym droższy sprzęt.

Wybór odkurzacza dla alergika musi być poprzedzony dokładną analizą. Wybierając odpowiedni sprzęt warto ustalić, jakie posiada parametry i czy ma specjalne filtry.

Więcej:

Odkurzacz dla alergika – co to jest?

Odkurzacz dla alergika to specjalny typ odkurzacza przeznaczony do stosowania w przestrzeniach mieszkalnych, w których żyją na co dzień uczuleniowcy. Taki sprzęt wyróżnia się dokładnym sprzątaniem dywanów i podłóg, ale przede wszystkim całkowicie pochłaniania kurz, roztocza i pyły.

Odpowiedni odkurzacz przy alergii – dlaczego jest tak ważny?

Kurz domowy i roztocza to jedne z najgroźniejszych powodów występowania alergii wdechowych. Pozbycie się kurzu nie jest prostym zadaniem, ale może spowodować zmniejszenie objawów alergicznych. Roztocza znajdują się na każdej powierzchni – na meblach, dywanach, nawet zasłonach. Częste sprzątanie może pomóc, jednak czyszczenie dywanów, podłóg, paneli zwykłym odkurzaczem nigdy nie gwarantuje całkowitego zredukowania tych zanieczyszczeń z przestrzeni mieszkalnej. Inaczej jest w przypadku odkurzacza antyalergicznego . Ten posiada szereg dodatkowych elementów konstrukcyjnych i funkcji, które gwarantują całkowite usunięcie kurzu.

Zobacz także: Alergia - objawy, rodzaje i leczenie

Jaki odkurzacz dla alergika na roztocza warto wybrać?

Wybierając sprzęt gospodarstwa domowego, najczęściej kierujemy się marką i ceną produktu. Rzadziej zwracamy uwagę na detale oraz parametry urządzeń. Podobnie jest z odkurzaczem dla alergików . Takie akcesoria są silnie zróżnicowane głównie z uwagi na klasę energetyczną, klasę odkurzania podłóg twardych czy dywanów. Jednak nie każdy kupujący ma świadomość, że dobry odkurzacz dla alergika na roztocza powinien posiadać jak najwyższą klasę reemisji kurzu. Jest ona uzależniona od filtrów, które są zamontowane w odkurzaczu. Im lepszej są one jakości, tym mniej pyłków kurzu z powrotem dostaje się przez worek i urządzenie. Zatem to klasa reemisji kurzu powinna być głównym kryterium wyboru idealnego odkurzacza dla alergika.

Jak działa odkurzacz z filtrem antyalergicznym HEPA?

Odkurzacz z filtrem HEPA dla alergików działa tak, że po wyczyszczeniu przestrzeni mieszkalnej zwraca do pomieszczenia sprzątanego najczystsze powietrze. Dzieje się tak, ponieważ filtr w odkurzaczu tej postaci jest wykonany z syntetycznej żywicy i włókna szklanego. Dzięki temu zatrzymuje nawet najdrobniejsze cząsteczki zanieczyszczeń, którymi są komórki pleśni, grzyby i inne zarodniki, których alergik nie może wdychać.

Filtr w przeciętnych odkurzaczach jest wymieniany raz na rok lub rzadziej. Filtry podzielone są na klasy, gdzie najniższa ma skuteczność filtracji 85%, zaś najwyższa – 99,97 %. Od razu wiadomo, który filtr w przypadku alergii należy wybrać. Jednak za jakością idzie także cena, bowiem najlepsze filtry są dużo droższe od tych najmniej skutecznych. Dobrym rozwiązaniem jest też odkurzacz wodny dla alergików .

Zobacz także: Nietolerancja laktozy. Czym jest i dlaczego jest tak niebezpieczna?

Odkurzacz antyalergiczny wodny – jak działa i kiedy warto go nabyć?

Wspomniany odkurzacz wodny dla alergika działa na zasadzie zasysania nieczystości do pojemnika, w którym znajduje się woda. Jednak jest on ciężki i mało poręczny. Kurz, który trafia do pojemnika z wodą, nie może już wydostać się na zewnątrz odkurzacza, co zapobiega reemisji zanieczyszczeń. Stopień zatopienia kurzu w najlepszych urządzeniach wynosi blisko 99,99%. Odkurzacz dla alergików z filtrem wodnym zdecydowanie sprawdzi się tam, gdzie są duże powierzchnie wykładzin i dywanów, przez co nie będzie potrzeby przenoszenia odkurzacza ze względu na jego masę.

Odkurzacze wodne dla alergików to także te, które wytwarzają parę wodną. Pod dużym ciśnieniem usuwają wszelki brud, co daje gwarancję na zachowanie czystości na przykład w łazience lub toalecie.

Odkurzacz antyalergiczny na roztocza – czy ta innowacja jest warta uwagi?

Na rynku w ostatnim czasie pojawiły się nowe produkty w kategorii odkurzaczy dla alergików . Producenci stworzyli odkurzacz hipoalergiczny , który jest pozbawiony worka. Całe zanieczyszczenie, które jest zasysane przez maszynę, trafia do pojemnika. Jednak należy go bardzo często opróżniać i myć. Takie odkurzacze mają jedną warstwę filtra, a poza tym opróżnianie worka sprawia, że ma się kontakt z alergenami. Kupujący sam musi ocenić, czy jest to dobry odkurzacz dla alergika .

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej cechy różnych odkurzaczy przeznaczonych dla alergików, należy stwierdzić, że odpowiedź na pytanie: „ jaki odkurzacz dla alergików należy wybrać?” nie jest jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych oczekiwań osób nabywających taki sprzęt, ale i od planowanego przeznaczenia.

Zdaniem niektórych najlepszy dla alergików jest odkurzacz workowy wyposażony w filtr HEPA oraz worek na brud o antyalergicznej powłoce, przez którą nie przedostanie się żadna warstwa kurzu. Inni cenią sobie odkurzacze wodne na roztocza. Trzeba jednak stwierdzić, że bez względu na funkcjonalność i rodzaj, najlepsze odkurzacze dla alergików muszą być poręczne, zwrotne, muszą mieć zestaw wielu końcówek różnego kształtu, dzięki którym można dostać się w każdy zakamarek domu. Dla mających wątpliwości warto wskazać, że najlepszy odkurzacz dla alergika będzie inwestycją w zdrowie i dobre samopoczucie osoby podatnej na alergie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Cultura RF

Pozostałe wiadomości