Profilaktyka zdrowia

Klapki profilowane – dobry pomysł na zdrowe stopy

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
Klapki - japonki

Klapki, sandały, birkenstocki – kupujemy je z myślą o ciepłych dniach, kiedy buty mają przede wszystkim chronić stopę od spodu, nie zaś ogrzewać. Zwykle kierujemy się ich wyglądem i wygodą noszenia. Czemu by nie zadbać przy okazji o prawidłowe ułożenie stopy? Profilowane klapki to zarówno wygodne, prozdrowotne obuwie, jak i świetny sty

Klapki profilowane – damskie, dziecięce czy męskie – różnią się od zwykłych klapek szczególną dbałością o podeszwę, która ma anatomiczny, wspierający właściwe ułożenie stopy kształt. Pomaga to zapobiegać zwyrodnieniom stóp, takim jak choćby haluksy, a także problemom z kręgosłupem, często wynikającym z noszenia niewłaściwego obuwia – szczególnie wysokich obcasów.

Czym są klapki profilowane?

Klapki profilowane są pozornie takie same, jak tysiące butów, które możemy znaleźć na sklepowych półkach. Jeśli jednak przyjrzymy się im bliżej, widzimy, że kształt ich podeszew jest o wiele bardziej dopasowany do anatomii ludzkiej stopy. Ma więc zagłębienia i wybrzuszenia, które pasują do naturalnych kształtów naszych kończyn. Zwykłe buty czy klapki najczęściej mają płaską podeszwę. Co gorsza – wiele z nich zawiera elementy, które sprawiają, że są one po prostu szkodliwe.

Czego nie mają damskie klapki profilowane?

Damskie klapki profilowane przede wszystkim nie mają wysokich obcasów tak chętnie noszonych przez kobiety. Dla niektórych pań są one nieodłącznym elementem seksownego, kobiecego wyglądu. Tymczasem obcas – szczególnie wysoki – wymusza nieprawidłową pozycję całego ciała. Aby utrzymać równowagę jesteśmy zmuszone do nadmiernego, mimowolnego wygięcia się w odcinku lędźwiowym, co może prowadzić do pogłębienia lordozy – naturalnego wygięcia kręgosłupa, odpowiadającego za stabilną postawę ciała. Pogłębiona lordoza skutkuje bólem pleców, a zwykle ma też wpływ na pozycję odcinka szyjnego, która również staje się nieprawidłowa. Do tego dochodzi praca mięśni, próbujących utrzymać ciało w stabilnym położeniu. Efektem złej postawy jest ich przeciążenie i nadmierne napięcie, które skutkuje bólem – szczególnie w odcinku lędźwiowym i szyjnym.

Damskie klapki profilowane nie mają obcasów, ale tym paniom, którym zależy na dodaniu sobie kilku centymetrów, producenci medycznych klapek profilowanych mogą zaproponować zdrowotne klapki profilowane na koturnach . Koturny – w odróżnieniu od obcasów – nie wymuszają nieprawidłowego ustawienia ciała, ponieważ pozwalają na zachowanie równomiernego obciążenia stopy.

Drugi istotny czynnik, który czyni obcasy szkodliwymi, a który nie występuje w przypadku klapek profilowanych – obcasy powodują, że większość ciężaru ciała przejmuje przednia część stopy, co może skutkować deformacjami w jej obrębie, na przykład powstawaniem haluksów , a w ich efekcie – poprzecznego płaskostopia.

Klapki profilowane – dlaczego są wyjątkowe?

Co takiego wyjątkowego mają w sobie klapki profilowane? Odpowiedź brzmi: anatomiczny kształt , dzięki któremu podeszwa dopasowuje się do łuków poprzecznego i podłużnego stopy oraz wspiera je. Co więcej, dobrej jakości klapki profilowane wykonane są z dobrych materiałów – przyjemnych w dotyku w miejscu zetknięcia ze stopą, ale uniemożliwiających przesuwanie się stopy, co dodatkowo odciąża i nie wymusza nadmiernego napięcia mięśni.

To jednak jeszcze nie wszystko. Klapki profilowane, o ile mają zakryte czubki, nie wymuszają przygięcia dużego palca w kierunku reszty palców, dzięki czemu nie narażają nas na powstawanie bolesnych haluksów. Te z odkrytym przodem mają zaś na tyle szerokie paski okalające stopę, by nie uciskać palców właśnie w ten niekorzystny sposób.

I wreszcie – dodatki . Klamerki, gumki, elastyczne wstawki – wszystko to umożliwia perfekcyjne dopasowanie buta do stopy w taki sposób, by nie uciskał, ale też nie był zbyt luźny. To umożliwia noszenie ich zarówno przez osoby z wąskimi stopami, jak i szerokimi, a także z różną wysokością podbicia.

Innymi słowy – damskie klapki profilowane noszą się same – czujemy się w nich tak, jakbyśmy w ogóle nie miały na sobie butów. Każdy, kto choć raz miał na sobie takie buty, wie o czym mowa.

Klapki profilowane dla dzieci

Jeśli chodzi o zdrowie naszych pociech – nie ma tu miejsca na kompromisy. Ponieważ ich układ mięśniowo-szkieletowy dopiero się rozwija, są one szczególnie narażone na rozmaite deformacje czy nieprawidłowości. Nie musimy tu jednak rezygnować z komfortu, przewiewności – tak ważnej w gorące dni – i estetyki. Klapki z profilowaną podeszwą – dla dzieci to niemal konieczny warunek prawidłowego rozwoju małych stópek.

Czy klapki profilowane mogą być trendy?

Przede wszystkim pamiętajmy, że zdrowie nigdy nie wyjdzie z mody . Co więcej, czasy, gdy obowiązkowy był jeden „gorący” trend, dawno minęły. Teraz liczy się różnorodność, a przede wszystkim dobranie odpowiedniego obuwia do okazji. Nie musimy więc niewolniczo dopasowywać się do wymogu bycia „seksownymi” przez cały dzień. Hitem ostatnich lat są więc buty sportowe – nawet w połączeniu z wieczorowymi elementami garderoby, do łask wracają też oldskulowe klapki birkenstocki, a mokasyny to w wielu stylizacjach jedyna słuszna opcja. Prozdrowotne klapki profilowane idealnie wpasowują się w miejski, casualowy, letni styl, zaś o ich klasie decyduje przede wszystkim jakość wykonania.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości