Profilaktyka zdrowia

Jak sobie poradzić z ostrym bólem pleców? "Tabletki, które mamy w domu, nie przyniosą ulgi"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Ból pleców to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie lekarskim. Skąd się bierze? Jak można sobie pomóc, gdy nagle nas dopadnie? Czy leki przeciwbólowe, które zazwyczaj mamy w domu, przyniosą ulgę? O metodach radzenia sobie z bólem pleców w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Adrianem Rymarczykiem, ortopedą.

Skąd się bierze ból pleców?

Ból pleców to jedna z dolegliwości, z którą najczęściej zgłaszamy się do lekarza. Co gorsza, problemy zazwyczaj fundujemy sobie sami. Kiedy?

- Najczęściej przy podnoszeniu czegoś z podłogi. Pod żadnym pozorem nie można tego robić przy prostych nogach. Kolana zawsze powinny być zgięte, można też kucnąć - mówił w Dzień Dobry TVN Adrian Rymarczyk, ortopeda.

Mimo że ból pleców jest trudny do wytrzymania, to nie zawsze musimy szukać pomocy u lekarza. Kiedy konsultacja nie jest konieczna?

- Jeśli ból kumuluje się w części lędźwiowej i promieniuje do pośladów, taka wizyta nie jest konieczna. Dużo groźniejsza jest sytuacja, gdy ból pojawia się nodze. Taki objaw może świadczyć o podrażnieniu tzw. korzonka - tłumaczył specjalista.

Najczęściej jest ono spowodowane uszkodzeniem pierścienia, czyli dysku. Powstała w ten sposób przepuklina naciska na korzonek i wywołuje silny ból. Zatem, jak możemy sobie pomóc, gdy bolą nas plecy? Przede wszystkim trzeba odpocząć i położyć się na łóżku. Jak to zrobić bezpiecznie?

- Siadając na łóżku musimy mieć cały czas wyprostowane plecy. Ręce można podeprzeć o nogi - wyjaśniał ortopeda. Dokładną instrukcje, jak to zrobić, znajdziecie w naszym materiale.

Leki na ból pleców

Kiedy coś nas boli, często ratujemy się tabletkami i maściami przeciwbólowymi. Czy w sytuacji, gdy dokucza nam silny ból pleców, też warto po nie sięgnąć?

- Tabletki, które mamy w domu mogą zadziałać, ale najczęściej nie przynoszą ulgi. Tak samo będzie z maściami. Przy silnym bólu najważniejszy jest odpoczynek, aby rozluźnić mięśnie - dodał specjalista.

Pomóc mogą nam również tzw. pasy lędźwiowe oraz niektóre ćwiczenia. Jakie konkretnie i jak nie wykonywać? Dowiecie się tego na naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Jak długo zarażamy koronawirusem? "Objawy nie zawsze oznaczają zakaźność"

Polska na szarym końcu. Które państwa najlepiej radzą sobie z pandemią?

Woody Allen w pierwszym wywiadzie telewizyjnym od 30 lat. Odniósł się do zarzutów o molestowanie

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości