Profilaktyka zdrowia

Jak skutecznie pozbyć się kataru? Zacznij od przygotowania gałganka Aliny

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Bez wątpienia katar jest najczęstszą jesienną dolegliwością chorobową, która potrafi być niezwykle męcząca. Jak skutecznie się jej pozbyć?

Na czym polega leczenie kataru?

Podstawą leczenia jest nawadnianie i picie, następnie - higiena nosa (czyli czyszczenie nosa solą morską w sprayu oraz, jeśli trzeba, smarkanie/odciąganie kataru aspiratorem), a także udrażnianie nosa w nocy (zażywanie mocniejszych kropli, krótko i z przerwami).

Choć u dojrzałych osób katar zazwyczaj trwa kilka dni, u dzieci jest obecny nawet dwa razy dłużej. Skąd to wynika?

U dorosłych, w związku z tym, że mamy już dojrzały układ odpornościowy i każdy z nas to przedszkolne chorowanie już tam kiedyś przeszedł, to radzimy sobie z tymi wirusami szybciej, bo organizm jakby jest nauczony . Natomiast u dzieci zwalczenie takiej klasycznej infekcji wirusowej może trwać do dwóch tygodni

- tłumaczył w Dzień Dobry TVN farmaceuta i bloger, Marcin Korczyk.

Domowy sposób na katar, czyli gałganek Aliny

Tak zwany gałganek Aliny, dzięki związkowi chemicznemu (sulfotlenkowi S-alkilocysteiny) zawartemu w cebuli i czosnku, udrażnia nos i działa przeciwbakteryjnie.

To jest oczywiście sposób, który nie działa w 100 proc., ale w wielu, wielu sytuacjach bardzo pomaga

- dodał bloger, Pan Tabletka.

Składniki potrzebne do wykonania gałganka Aliny

  • 3-6 ząbków czosnku,
  • opcjonalnie - skrojona w plastry cebula,
  • 2 gaziki z apteki 10x10 cm, albo gaza metrowa (używamy dzianinowej gazy – jest bardzo przewiewna i jednocześnie dobrze zabezpiecza gałganek przed rozsypaniem),
  • sznurek/nitka lub gumka recepturka do związania gałganka i przyczepienia w sypialni.

Sposób wykonania gałganka Aliny

Miażdżymy lub siekamy czosnek - dzięki temu uwalniamy jego moc (aktywujemy antybiotyczną allicynę). Następnie przygotowujemy dwa gaziki 10x10 cm, a na ich środku kładziemy zmiażdżone rośliny. Potem zawijamy materiał, w taki sposób, by czosnek nie wypadł - to szczególnie ważne, kiedy przygotowujemy gałganek do pokoju dziecka. Kolejnym krokiem jest zamknięcie czosnku w zawiniątku oraz związanie kawałków gazy. Tak przygotowany gałganek wieszamy w wybranym pomieszczeniu.

Kobiety – mistrzynie organizacji? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości