Profilaktyka zdrowia

Jak rozpoznać dni płodne? Charakterystyka typowych objawów

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Adrian
Adamczyk
PhotoAlto/Frederic Cirou/Getty ImagesKobieta patrząca na test

Dni płodne u kobiety można rozpoznać poprzez uważną obserwację swojego ciała, które w tej fazie cyklu daje typowe objawy. Jak rozpoznać dni płodne?

Podczas dni płodnych u kobiety występuje największa szansa na zajście w ciążę. Dni płodne można obliczyć na podstawie kalkulatorów dni płodnych czy dzięki prowadzeniu kalendarzyka miesiączkowego. Ciało kobiety podczas fazy cyklu, w której możliwe jest zapłodnienie, wysyła też charakterystyczne objawy. Regularne obserwowanie tych sygnałów pozwala kobiecie na określenie płodnych i niepłodnych dni. Trzeba jednak pamiętać, że choroba, stres lub inne czynniki zaburzające pracę organizmu mogą wpłynąć na zmianę objawów i utrudnić dokładne określenie dni płodnych.

Dni płodne u kobiety

Podczas owulacji nazywanej też jajeczkowaniem dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, który działa jak osłona. Dojrzała komórka jajowa wędruje następnie z jajnika przez jajowodu do macicy. Jeśli dojdzie w tym czasie do kontaktu z plemnikiem, możliwe jest zapłodnienie.

Cykl miesiączkowy u kobiet trwa zazwyczaj od 21 do 35 dni. Zajście w ciążę jest możliwe w dniach poprzedzających jajeczkowanie, w trakcie, jak i kilka dni po owulacji. Gdy cykl kobiety jest regularny i trwa 28 dni, jajeczkowanie przypada na środek cyklu, czyli 14 dzień. Płodne dni trwają w tym przypadku ok 4 - 5 dni przed jajeczkowaniem, w dzień, w którym dochodzi do owulacji, i jeszcze do 5 dni po zakończeniu owulacji.

W przypadku gdy u kobiety cykle miesiączkowe są nieregularne, stwierdzenie, że owulacja wypada w jego środku, jest nieprawdziwe. Najczęściej jajeczkowanie przypada na około 14 dni przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego albo nie występuje wcale.

Jak poznać dni płodne? Charakterystyczne objawy

Oprócz metod polegających na obliczaniu dni płodnych na podstawie długości cyklów menstruacyjnych kobieta może też obserwować swoje ciało, które podczas dni płodnych wysyła charakterystyczne sygnały. Najpowszechniejsze objawy dni płodnych u kobiety to:

  • lepki, przejrzysty śluz z pochwy,
  • wzrost temperatury ciała,
  • wrażliwe, często bolesne piersi,
  • ból w okolicach podbrzusza,
  • plamienia.

Charakterystyczny śluz z pochwy

Wiele kobiet w dniach płodnych może zaobserwować zwiększone występowanie śluzu. Śluz ten ma za zadanie ułatwiać zapłodnienie plemnikom. Śluz w trakcie tej fazy cyklu miesiączkowego jest przejrzysty i rozciągliwy. Konsystencję śluzu płodnego można porównać do konsystencji białka jajka. Podczas niepłodnych dni śluz ma inny wygląd lub nie występuje w ogóle.

Wzrost temperatury ciała

Temperatura ciała kobiety w trakcie owulacji może podnieść się o około 0,2–0,6 stopni Celsjusza. Podwyższona temperatura może utrzymać się do miesiączki. Należy mieć na uwadze, że również inne czynniki mogą wpływać na zmianę temperatury ciała – dzieje się tak w przypadku nawet lekkiego przeziębienia lub innych poważniejszych chorób. Na temperaturę ciała może też wpływać większa niż zazwyczaj aktywność fizyczna.

Wrażliwe piersi

Jednym z częstych, nieprzyjemnych objawów dni płodnych u kobiety są wrażliwe piersi, które mogą wręcz sprawiać ból przy najmniejszym dotyku. Często też piersi są nabrzmiałe i nieznacznie większe niż w innych fazach cyklu. Zwiększona wrażliwość piersi wynika ze wzrostu poziomu estrogenów.

Ból w okolicach podbrzusza

Dużo kobiet w czasie płodnych dni skarży się też na ból owulacyjny w podbrzuszu. Występuje on w okolicach jajnika. Ból ten jest związany z uwolnieniem komórki jajowej z pęcherzyka Graffa. Może przybierać różny stopień nasilenia i objawiać się inaczej z cyklu na cykl.

Plamienia okołoowulacyjne

Z bólem owulacyjnym mogą jednocześnie występować plamienia. Występują one dlatego, że w organizmie kobiety dochodzi do zmian hormonalnych. Plamienia nie są groźne, więc nie należy się denerwować, że dzieje się coś niedobrego.

Pozostałe objawy, które mogą występować u kobiet, to: zmiany trądzikowe, zwiększone libido, lepsze samopoczucie lub odwrotnie – poczucie zmęczenia i rozdrażnienie. Systematyczna, długoterminowa obserwacja własnego ciała w celu określenia dni, w których możliwe jest zapłodnienie, jest istotna zarówno dla kobiet planujących potomstwo, jak i tych, które ciąży chciałyby uniknąć.

Należy pamiętać, że wiele czynników może jednak powodować zmianę terminu jajeczkowania . Zażywanie antybiotyków, choroby, zaburzenia hormonalne, zwiększony wysiłek fizyczny mogą sprawić, że owulacja nastąpi w innym dniu, niż wynikałoby to z kalendarza miesiączkowego czy z obserwacji charakterystycznych objawów. Nawet zwykły stres, podróżowanie czy zmiana klimatu nie są obojętne dla cyklu miesiączkowego. Dlatego też ustalenie dni płodnych na podstawie obserwacji objawów lub prowadzenia kalendarzyka nie jest skuteczną metodą antykoncepcyjną.

Zobacz wideo:

Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: PhotoAlto/Frederic Cirou/Getty Images

Pozostałe wiadomości