Pamięć i koncentracja - jak je szybko poprawić?

notatki, pisanie, picie herbaty
Manuel Breva Colmeiro/Getty Images
Dobra pamięć i umiejętność skoncentrowania się to cechy, którymi nie wszystkie osoby mogą się pochwalić. A z drugiej strony, są to najbardziej oczekiwane przez większość osób młodych i dorosłych umiejętności. Pamięć i koncentracja przydają się nie tylko w codziennym życiu, ale przede wszystkim mają duży wpływ na wyniki osiągane w nauce i sukcesy zawodowe.

Już nastolatki zaczynają interesować się tym, jak można poprawić pamięć i koncentrację. Najczęściej na potrzeby czekających ich egzaminów. Niektórzy nawet zapisują się na specjalne kursy wzmacniające pamięć i koncentrację, jednak tak naprawdę każdy z nas we własnym domu może nad tym pracować.

Jak poprawić pamięć i koncentrację domowymi sposobami?

Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić pamięć krótkotrwałą i długotrwałą, to musisz wiedzieć, że jedynym sposobem jest ćwiczenie umysłu . Ważna jest także odpowiednia dieta, warto zainteresować się produktami spożywczymi zawierającymi kwasy omega, żelazo i magnez, które również wpływają na zwiększenie naszych możliwości umysłowych. Prawidłową dietę powinniśmy stosować każdego dnia, ale w okresach, w których mamy wyjątkowo dużo stresu lub sporo pracy umysłowej, możemy dodatkowo wspomóc się specjalnymi preparatami, np. na bazie wyciągu z żeń-szenia. Duże znaczenie ma także dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów, dlatego w tym okresie można dodatkowo zażywać preparaty multiwitaminowe .

Jak poprawić pamięć – ćwiczenia domowe

W zaciszu własnego domu można wykonywać wiele ćwiczeń poprawiających pamięć i koncentrację. Nie wszystkie można zrobić w pojedynkę. Na przykład bardzo polecane są kalambury , jednak jest to gra typowo zespołowa. Na różnych portalach internetowych można też znaleźć wiele zadań wzmacniających funkcje umysłu. To nie tylko typowe rebusy, zagadki czy sudoku. To także czytanki, do których dołączone są pytania.

Dobrym pomysłem na ćwiczenie pamięci jest zapisywanie na kartce kilku słów, a potem próba odtworzenia ich z pamięci. Ciekawym sposobem jest też wykonywanie codziennych ćwiczeń w inny sposób, np. gdy jesteśmy praworęczni, spróbujmy pisać lewą ręką, albo wchodźmy po schodach nie przodem do nich tylko tyłem. Takie ćwiczenia pobudzają drugą półkulę mózgu, która na co dzień, przy normalnie wykonywanych tego typu czynnościach, nie jest aż tak angażowana.

Jak poprawić pamięć i koncentrację u dziecka?

Dzieci bardzo rzadko mają problemy z pamięcią. Jeśli tak się dzieje, to przyczyną może być zła dieta, stosowane leki lub pewne choroby. Maluchy najczęściej mają problemy z koncentracją, ale jest to pewnego rodzaju cecha dzieci w tym wieku, które są na tyle ciekawe świata, że trudno jest im się skupić na jednej rzeczy przez dłuższy czas. Dodatkowo ich mózg pracuje w nieco inny sposób niż umysł dorosłych, co również nie ułatwia koncentracji.

Wszyscy rodzice jednak powinni dbać o pamięć i koncentrację swoich pociech. W tym celu dobrze jest jak najczęściej proponować zabawy oddziałujące na obie półkule mózgu . Znacząca dla rozwoju umysłu dziecka jest także odpowiednia dawka ruchu, szczególnie na świeżym powietrzu oraz spora ilość snu. Kilkuletnie dzieci powinny przesypiać nawet 13 godzin dziennie, czyli zdecydowanie więcej niż dorośli. Dobrym sposobem na wzmocnienie koncentracji u dziecka jest wspinaczka oraz wszelki sport zespołowy. W sklepach można dostać też wiele gier i zabawek edukacyjnych, które również wzmacniają pamięć i koncentrację. Rodzice powinni także wiedzieć, że to właśnie okres młodzieńczy i dziecięcy są najważniejsze, bo do 16. roku życia pamięć rośnie i stabilizuje się . Natomiast już po 25. roku życia zaczyna powoli spadać jej wydajność.

Pamięć dorosłego i młodego człowieka jest zazwyczaj najlepsza, ale wraz z wiekiem ulega naturalnemu procesowi pogarszania się. Jednak trzeba mieć świadomość, że ćwicząc pamięć i koncentrację, możemy znacząco ograniczyć i opóźnić słabnięcie pamięci. Osoby starsze powinny przede wszystkim dużo czytać, rozwiązywać krzyżówki czy chodzić do sklepu z listą zakupów „w głowie”. Mogą również śmiało wykonywać któreś z podanych wyżej ćwiczeń.

Na proces słabnięcia pamięci wpływa również stres, przemęczenie i zbyt mała ilość snu oraz źle zbilansowana dieta, w której brakuje warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, zdrowych olei i orzechów. Doskonałym źródłem magnezu wspomagającego pracę mózgu jest także gorzka czekolada.

Zobacz także:

Rozluźniające maty do akupresury. Na czym polega ich lecznicze działanie?

Jak domowymi sposobami przeprowadzić odtruwanie organizmu?

Zakupy w czasach pandemii. Jak nie popaść w szaleństwo i zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości