Profilaktyka zdrowia

(Od)wagi dzieciaki. Jak pomóc dziecku, które ma nadwagę lub otyłość?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Magda Nabiałczyk
(Od)wagi dzieciaki – Julia, Antek i Maks już na diecie - poprawka
(Od)wagi dzieciaki – Julia, Antek i Maks już na diecie - poprawkaDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Badania pokazują, że Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Do tej grupy należą Julia, Antek oraz Maks. Cała trójka postanowiła zawalczyć o swoje zdrowie i zgubić zbędne kilogramy. Jak im idzie? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Julia, Antek i Maks walczą o swoje zdrowie

Rodzeństwo Julia i Antek oraz Maks mają nadwagę. Cała trójka zgłosiła się do naszej akcji "(Od)wagi dzieciaki". Przy wsparciu dietetyków i lekarzy próbują zawalczyć o swoje zdrowie i pozbyć się zbędnych kilogramów. - Ideą naszego programu jest wsparcie wielospecjalistyczne. Trwa on sześć miesięcy i raz w miesiącu dzieci muszą stawiać się na wizyty. Z trójki pacjentów szczególnie bacznie będziemy patrzeć na Julkę i na efekty, jakie może osiągnąć dzięki naszej terapii - mówił Sebastian Więckowski, pediatra, koordynator Programu Leczenia Otyłości w CZD.

Julia w rozmowie z naszą reporterką wyznała, że miała świadomość, że jest źle i potrzebuje pomocy, ale dopiero potkanie z lekarzem uświadomiło jej, jak poważny ma problem. - To mną wstrząsnęło - dodała. - Julka ma 17 lat i już sama zauważa, że z powodu nadwagi ma problemy ze zdrowiem. Mam nadzieję, że dzięki temu uda nam się ją zmotywować i terapia przyniesie efekty - powiedział pediatra.

Jak powinna zmienić się dieta Julki, Antka i Maksa?

Aby walka z nadwagą czy otyłością była skuteczna, konieczna jest zmiana diety i nawyków żywieniowych. - Dowiedziałam się, że musimy wyeliminować z diety Maksa wszystkie produkty, które zawierają cukier, czyli słodkie napoje. Z domu muszą też zniknąć słodycze. Musimy zacząć powoli wprowadzać warzywa, których on nie lub - stwierdziła Edyta Plażuk-Gruszczyńska, mama Maksa.

W ocenie Sebastiana Więckowskiego, pediatry, koordynatora Programu Leczenia Otyłości w CZD największym problemem w przypadku Maksa jest to, że chłopiec bardzo lubi słodkie napoje i słodycze. Do tego nie chce pić wody i bardzo selektywnie podchodzi do jedzenia warzyw. Antek natomiast podjada i je za dużo słodyczy. - Mimo to chłopiec sporo się rusza i w ciągu kilku miesięcy stracił 10 kilogramów - podkreślił pediatra.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości