Profilaktyka zdrowia

Cukrzyca to nie wyrok. Zapanuj nad chorobą i ciesz się życiem!

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje ponad 3,5 miliona osób. Mimo że nie da się jej całkowicie wyleczyć, to można nad nią zapanować. Kluczowe znaczenie ma przyjmowanie leków, dieta oraz regularne sprawdzanie stężenia glukozy. W tym ostatnim elemencie szczególnie pomocny jest system ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania - FreeStyle Libre.

Cukrzyca, czyli co?

Cukrzyca zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Z danych WHO wynika, że na całym świecie zmaga się z nią ponad 400 mln ludzi. W Polsce mamy ponad 3,5 mln diabetyków. Czym właściwie jest cukrzyca?

To choroba metaboliczna, która może mieć wiele odmian. Najczęściej jednak diagnozuje się cukrzycę typu 1 lub cukrzycę typu 2. Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się zaburzonym działaniem trzustki odpowiadającej za wytwarzanie insuliny – hormonu regulującego poziom glukozy we krwi. Nieprawidłowe działanie narządu spowodowane jest niewłaściwą reakcją układu odpornościowego. Z nie do końca znanych przyczyn zaczyna on niszczyć komórki trzustki odpowiedzialne za wydzielanie insuliny.

W przypadku cukrzycy typu 2, dominującym zaburzeniem jest zmniejszona wrażliwość tkanek na insulinę. Dlaczego tak się dzieje? Winne mogą być geny lub styl życia. Cukrzyca typu 2 bardzo często diagnozowana jest u osób, które są otyłe, źle się odżywiają i stronią od aktywności fizycznej. Bez względu na typ cukrzycy najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest za wysoki poziom glukozy we krwi. Dodatkowo do postawienia rozpoznania cukrzycy skłaniają nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, osłabienie czy też nawracające infekcje układu moczowego.

Cukrzyca – jak ją leczyć?

Cukrzyca to niebezpieczna choroba, która pozostawiona bez leczenia może doprowadzić

do groźnych powikłań. Do najczęstszych należą choroby naczyń wieńcowych i mózgowych, uszkodzenia nerek, siatkówki oraz kończyn dolnych (tzw. stopa cukrzycowa).

Aby ich uniknąć i zapanować nad chorobą, diabetycy muszą stosować zdrową dietę oraz przyjmować leki. Niezwykle ważnym elementem leczenia są regularne pomiary glikemii. Osoby chore na cukrzycę w ciągu dnia powinny nawet kilka razy sprawdzać poziom cukru. Większość diabetyków do codziennych badań używa glukometru. Choć ich obsługa jest bardzo prosta, to każdy kolejny pomiar wymaga nakłucia opuszka palca, a to jest bolesne i mało dyskretne. Znacznie lepszym rozwiązaniem są systemy ciągłego monitorowania glikemii, np. FreeStyle Libre.

System FreeStyle Libre – jak to działa?

Dzięki specjalnemu sensorowi, który umieszczany jest na ramieniu, pomiary glikemii odbywają się automatycznie, bez potrzeby nakłuwania palca, i zapisywane są w pamięci urządzenia. Aby sprawdzić wynik wystarczy zbliżyć smartfon z zainstalowaną aplikacją do sensora (zeskanować go). Pacjent może dokonywać pomiarów dyskretnie i tak często jak chce.

System FreeStyle Libre daje stały dostęp do wyników pomiarów. Pozwala także w porę wychwycić niepokojące zmiany i wahania glikemii, a tym samym zapobiegać epizodom hiperglikemii, jak i niedocukrzeniom. Ciągły pomiar to także ogromny komfort, dyskrecja i wygoda. Takie rozwiązanie daje osobie chorej na cukrzycę poczucie bezpieczeństwa i znacząco poprawia jej jakość życia.

Ogromną zaletą takiego monitorowania cukrzycy jest to, że dane zapisane w aplikacji mogą być przesyłane do chmury internetowej, a dzięki temu w każdej chwili może mieć do nich dostęp lekarz (w systemie LibreView) czy opiekun osoby chorej (używający aplikację LibreLinkUp).

mat. prasowe

Diabetyk w pandemii

Zdalna analiza wyników i ocena kontroli cukrzycy przez lekarza, szczególnie cenne okazują się w czasie pandemii, kiedy pacjenci mają bardzo ograniczony dostęp do specjalistów. Chorzy na cukrzycę są w grupie podwyższonego ryzyka cięższego przebiegu COVID-19. Szacuje się 1 na 3 zgony z powodu infekcji wywołanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą pacjentów z cukrzycą. Dlatego też tak ważne jest, aby w tym trudnym czasie diabetycy szczególnie o siebie dbali i kontrolowali cukier.

Nowoczesne systemy ciągłego monitorowania glikemii, takie jak FreeStyle Libre i powiązane z nimi aplikacje telemedyczne okazały się niezastąpionym rozwiązaniem i w wielu przypadkach były jedyną szansą na kontynuowanie terapii i kontaktu lekarza z pacjentem. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, telemedycyna stała się stałym elementem systemu opieki diabetologicznej – nie tylko na okres pandemii.

ADC-38032 v1.0

System ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania - FreeStyle Libre. Jak działa?

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości